EBIB 
Nr 11/2001 (29), Wykorzystanie bibliometrii w bibliotece. Sprawozdanie
 Poprzedni artykuł Następny artykuł  

 
Rozmiar: 77 bajtów Rozmiar: 77 bajtów Rozmiar: 77 bajtów Rozmiar: 77 bajtów

Joanna Broniarczyk
Grodzka Biblioteka Publiczna w Jeleniej Górze

Spotkanie Komisji Automatyzacji ZG SBP

Rozmiar: 77 bajtów Rozmiar: 77 bajtów
Rozmiar: 45 bajtów

29 listopada 2001 r w Warszawie w Bibliotece M. st. odbyło się spotkanie Komisji Automatyzacji przy ZG SBP. Przybyło 15 osób zaproszonych przez panią Elżbietę Górską. Członkowie Komisji z bibliotek w Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Olsztynie, Sieradzu i Jeleniej Górze jednogłośnie wybrali zarząd:
   Elżbieta Górska - Przewodnicząca
   Piotr Boczkowski - Wiceprzewodniczący
   Katarzyna Winogrodzka - Sekretarz

   Członkowie:
   Bożena Bartoszewicz-Fabiańska
   Ks. Krzysztof Gonet
   Teresa Golińska
   Władysław Kolasa

Za istotną dla pracy Komisji uznano współpracę z EBIB, Fundacją FIDES, która podpisała z BN umowę na serwisowanie oprogramowania bibliotecznego MAK, Komisją Bibliotek Publicznych oraz konsorcjami bibliotek stowarzyszonych w grupach użytkowników oprogramowania VTLS, Horizon, Aleph czy innych. Po krótkiej dyskusji określono, że komisja powinna zająć się realnymi do wykonania zadaniami wpływającymi na rozwój automatyzacji bibliotek. Z obszaru działań wyłączono biblioteki szkolne, a szczególną uwagą postanowiono objąć biblioteki publiczne, najliczniejsze i zarazem najsłabsze. Wśród zadań komisji za istotne uznano organizowanie szkoleń dla bibliotekarzy. Świadomość słabej kondycji finansowej bibliotek, wpływającej negatywnie na proces automatyzacji zaowocowała tematyką wybraną do pierwszego planowanego szkolenia dotyczącą sposobów pozyskiwania pieniędzy na automatyzację (pisanie projektów) - wstępny termin marzec lub kwiecień 2002.

Kolejnym tematem uznanym za ważny dla bardzo dużej liczby użytkowników programów bibliotecznych była praca nad formatem US MARC dla bibliografii regionalnej opracowywanym niezależnie przez bibliotekarzy w Olsztynie, we Wrocławiu i w Warszawie, postanowiono skoordynować pracę nad nim między tymi ośrodkami. Po opracowaniu tego formatu wstępnie określono termin na czerwiec 2002 r. Zorganizowane będzie szkolenie w zakresie wykorzystania formatu opisu bibliograficznego US MARC dla różnych typów dokumentów, oraz baz bibliograficznych.

W planie zadań na 2002 rok ujęto też organizację konferencji poświęconej automatyzacji, która obejmie zagadnienia dotyczące:

  •  stanu rozwoju komputeryzacji bibliotek (ankieta),
  •  wykorzystywania zasobów Internetu,
  •  digitalizacji,
  •  języków wyszukiwawczych.

Określono też dalszy cel - wspieranie bibliotek polskich w uzyskaniu stałego dostępu do sieci rozległej. Komisja zamierza podejmować działania mające uświadamiać odpowiednim gremiom (ministerstwom, władzom samorządowym) konieczność wypracowania odpowiednich rozwiązań ekonomicznych i prawnych obniżających koszty dostępu bibliotek do sieci. Jednym z pomysłów była zachęta w postaci odpisu od podatku kosztów poniesionych na zapewnienie połączenia biblioteki z Internetem dla operatorów usługi, podobnie jak akcja "Internet w każdej szkole".

Członkowie komisji postanowili podjąć pracę nad projektem dla bibliotek zawierającym rozwiązania systemowe dla planowej, skoordynowanej automatyzacji w obrębie kraju i szkolenia specjalistów w tym zakresie, o rozmachu podobnym jak znany ze szkolnictwa projekt Interklasa. Zapytanie Piotra Boczkowskiego z Łodzi o rolę BN w tych planach zburzyło nieco atmosferę obrad i doprowadziło do konkluzji, że trudna sytuacja bibliotek publicznych w Polsce jest również udziałem Biblioteki Narodowej... Na prośbę Przewodniczącej Piotr Boczkowski zobowiązał się do prowadzenia strony WWW Komisji.

Ramy działań nakreślone przez Komisję wskazały na to, jak rozległa i złożona jest budowa systemu informacyjnego między różnymi typami bibliotek, które korzystają z różnego oprogramowania bibliotecznego i są na różnych etapach rozwoju komputeryzacji oraz w rozmaitej, a najczęściej nie najlepszej, kondycji finansowej. Cieszy zapał i chęć do pracy członków Komisji: bibliotekarzy, informatyków i kadry dyrektorskiej, którzy bardzo dokładnie znają temat i mają potrzebę podzielenia się z innymi swoją wiedzą i doświadczeniem. Być może jest to "kapitał początkowy", który umożliwi Komisji realizację postawionych sobie zadań.

 
Rozmiar: 45 bajtów
Rozmiar: 45 bajtów Na początek Rozmiar: 45 bajtów
Rozmiar: 77 bajtów Rozmiar: 77 bajtów Rozmiar: 77 bajtów Rozmiar: 77 bajtów



Spotkanie Komisji Automatyzacji ZG SBP [Dokument elektroniczny] / Joanna Broniarczyk. - Wwa : KWE SBP. - EBIB ; 2001 nr 29. - Tryb dostepu : http://www.ebib.pl/2001/29/zg_sbp.html

 

Rozmiar: 77 bajtów Rozmiar: 77 bajtów