EBIB 
Nr 8/2001 (26).  Wiosna bibliotek publicznych
czy stracone złudzenia? Komunikat
Poprzedni artykuł Następny artykuł     

 
Rozmiar: 45 bajtów

"Źródła ekonomiczne" - naukowa baza dostępna on-line

Rozmiar: 45 bajtów

Przewodnik "Ekonomia on-line. Naukowe źródła ekonomiczne w Internecie", który początkowo ukazał się w formie drukowanej, a obecnie wydawany jest w formie elektronicznego kwartalnika, w dniu 12 września 2001 roku ukazał się w kolejnej postaci - bazy danych "Źródła ekonomiczne", dostępnej ze strony WWW: http://zrodlaekonomiczne.onet.pl , a opracowanej przez redakcję portalu Onet.pl.

Przewodnik, znany doskonale ekonomistom, przygotowany został przez pracowników Biblioteki Głównej Akademii Ekonomicznej w Krakowie: Annę Sokołowską-Gogut, Annę Osiewalską i Aureliusza Potempę. Jest zestawieniem odnośników do stron ekonomicznych o charakterze naukowym, zarówno polskich, jak i zagranicznych.

Serwis "Źródła ekonomiczne" w ramach Onet.pl to pierwszy w polskiej sieci projekt udostępnienia naukowej bazy danych w portalu internetowym. Serwis będący częścią portalu umożliwi szeroką popularyzację przewodnika wśród użytkowników sieci.

Pojedynczy rekord w bazie, podobnie jak opis w przewodniku, składa się z tytułu strony WWW, jej adresu internetowego oraz krótkiej charakterystyki. Podobnie jak w przewodniku, całość uporządkowana jest w działy tematyczne odpowiadające poszczególnym dyscyplinom naukowym. W obrębie działów wyodrębniono kategorie formalne: czasopisma, słowniki, bibliografie, etc.

Postać bazy danych umożliwia natomiast wyszukanie informacji na wiele sposobów. Osiem indeksów pozwala na dotarcie do wszystkich pozycji z danej kategorii formalnej bez względu na tematykę źródła; równocześnie opisy tworzące indeksy wzbogacone są o dodatkowe pole - dział tematyczny, do którego dany rekord w strukturze bazy przynależy. W obrębie indeksów rozdzielono ponadto zasoby polskie i zagraniczne.

Wyszukiwarka daje zarówno możliwość przeszukiwania całości bazy, jak i wybranego działu tematycznego. Pozwala także na zawężenie obszaru wyszukiwania do poszczególnych pól rekordu: tytułu lub opisu.

Baza, podobnie jak kwartalnik, będzie na bieżąco aktualizowana i rozbudowywana o nowe działy. Mamy nadzieję, że pierwszy serwis powstały w wyniku współpracy biblioteki naukowej i portalu internetowego - specjalistów od informacji naukowej i specjalistów od informacji w sieci - będzie produktem dającym użytkownikom nowe i doskonalsze możliwości wyszukiwania informacji.

Rozmiar: 45 bajtów
 

Monika Niemirowska
Anna Osiewalska

  Na początek
Rozmiar: 45 bajtów


EBIB 8/2001 (26), Wiosna bibliotek publicznych czy stracone złudzenia?
    "Źródła ekonomiczne" - naukowa baza dostępna on-line:   www.ebib.pl/2001/26/baza.html