Internet w bibliotekach II - łączność, współpraca, digitalizacja, Wrocław, 23-26 września 2003 roku


- Spis treści - Poprzedni - Następny

   
 

Oliver Gillman

The People`s Network (Sieć dla ludzi)

The People`s Network (Sieć dla ludzi) to projekt, którego celem jest podłączenie do Internetu wszystkich bibliotek publicznych zgodnie ze podjętym przez rząd zobowiązaniem zapewnienia każdemu mieszkańcowi Zjednoczonego Królestwa dostępu do sieci.

W ponad 4000 bibliotekach całego kraju zainstalowano blisko 30.000 terminali, umożliwiającym wszystkim zainteresowanym dostęp do Internetu. Pomocą służą specjalnie w tym celu przeszkoleni pracownicy bibliotek.


Niezwykłe fakty dotyczące People`s Network

 • Ponad 4000 bibliotek w Zjednoczonym Królestwie oferuje darmowy lub bardzo tani dostęp do Internetu. Jest to największa tego typu inicjatywa.
 • Ponad 30.000 terminali z dostępem do Internetu umożliwia korzystanie z sieci przez 68,5 miliona godzin rocznie.
 • Wiele bibliotek oferuje dodatkowe usługi komputerowe, udostępniają drukarki, skanery, a nawet sprzęt do prowadzenia wideo-konferencji.
 • Liczne biblioteki zapewniają dodatkowe udogodnienia tak, by ludzie, którym trudności sprawia posługiwanie się konwencjonalnym sprzętem komputerowym, także mogli korzystać ze wszystkich oferowanych usług.
 • Ponad 40.000 pracowników bibliotek zostało specjalnie przeszkolonych, aby pomagać ludziom w uczeniu się za pośrednictwem Internetu oraz w wyszukiwaniu informacji.
 • Stworzonych zostało 150 nowych stron internetowych, prezentujących ponad milion zdigitalizowanych obiektów oraz 400 serwisów edukacyjnych, które stanowią uzupełnienie innych podstawowych materiałów wykorzystywanych w procesie uczenia się takich jak książki, płyty CD, płyty DVD itp.
 • Wszystko to możliwe jest dzięki 170 milionom funtów uzyskanych z loterii. Jest to największa jednorazowa inwestycja w 150-letniej historii bibliotek publicznych.

  The People`s Network zmienia wszystko

  To oficjalna informacja. W całym kraju ludzie twierdzą, że ich życie zmieniło się na lepsze dzięki możliwości korzystania w lokalnych bibliotekach publicznych z the People`s Network.

  Dla niektórych jest to jak odwiedziny u starego przyjaciela, dla innych to podróż odkrywcza. Nie ma znaczenia, czy systematycznie wypożyczasz książki czy też chcesz wiedzieć, co dzieje się w twojej lokalnej społeczności, czy odwiedzasz bibliotekę publiczną po raz pierwszy czy też jesteś jej stałym bywalcem, czy masz pięć czy dziewięćdziesiąt pięć lat, zawsze znajdziesz coś dla siebie.

  Wiele osób wciąż jeszcze nie posiada dostępu do sieci z komputerów w domu, w szkole albo w pracy. Inni nie mogą pozwolić sobie na wykupienie dostępu do Internetu. Teraz taką możliwość oferuje im lokalna biblioteka.

  Osoby, których językiem ojczystym nie jest angielski, dzięki technologiom takim jak translatory czy specjalnie zaprojektowane strony mogą korzystać z wielu zasobów sieciowych w języku, który najbardziej im odpowiada.

  Grupy wzajemnej pomocy dla osób z zaburzeniami słuchu lub wzroku, posługując się specjalistycznym sprzętem, pomagają osobom tym korzystać z zasobów sieciowych.

  The People`s Network dociera do coraz to nowych społeczności i powoduje tym samym ich uaktywnienie się. Biblioteki nie tylko znajdują się w zasięgu ręki, panuje w nich także spokojna, przyjazna atmosfera, w której można miło spędzać czas, odpoczywać, pracować lub uczyć się.


  Wprowadzenie do The People`s Network

  The People`s Network zrewolucjonizowała jeden z najlepszych serwisów publicznych jakim są biblioteki publiczne, czyniąc z nich instytucje na miarę XXI wieku. Jest to największa inwestycja związana z bibliotekami publicznymi w ciągu ich 150-letniej historii, inwestycja, która nadeszła w samą porę.

  Biblioteki publiczne, naturalne/oczywiste miejsce do wdrażania nowych technologii, dumne są z faktu wprowadzenia The People`s Network, ponieważ są teraz znacznie lepiej przygotowane na to, by sprostać oczekiwaniom społeczności lokalnych, oferują także nowe usługi większej niż kiedykolwiek liczbie użytkowników.

  The People`s Network finansowana jest przez The New Opportunity Fund [Fundusz Nowych Możliwości] z funduszy pochodzących z loterii. Jest to część znacznie szerzej zakrojonej inicjatywy rządowej, znanej "UK on-line", której celem jest zapewnienie za pośrednictwem 6000 nowych centrów edukacyjnych IT w Anglii dostępu do Internetu wszystkim, którzy tego pragną.Dostarczaniem The People`s Network zajmuje się Resource: The Council for Museums, Archives and Libraries [Rada do spraw Muzeów, Archiwów i Bibliotek "Resource"], która współpracuje zarówno z the New Opportunities Fund, pomagając bibliotekom, w których już zaimplementowano the People`s Network, jak i z rządem, dbając o to, by program ten stale się rozwijał.


  The People`s Network: kolejne kroki

  Wyposażenie bibliotek w komputery oraz zapewnienie pomocy ekspertów, jakimi są specjalnie przeszkoleni pracownicy bibliotek, to dopiero początek. Biblioteki mają do spełnienia niezmiernie istotną rolę, jaką jest pomoc w jak najlepszym wykorzystaniu Internetu oraz umożliwienie dostępu do wszelkiego rodzaju zasobów i serwisów on-line.

  Dotyczy to udostępniania tak istotnych materiałów pomocniczych on-line jak słowniki, encyklopedie, czasopisma czy informacje biznesowe; tworzenia nowych cyfrowych zasobów edukacyjnych; nauki czytania i pisania z wykorzystaniem sieci; dostarczanie informacji związanych ze społecznością lokalną, a także zachęcania konkretnych osób lub grup społecznych do samodzielnego tworzenia zasobów sieciowych. Co więcej, stale rośnie liczba rządowych serwisów elektronicznych dostępnych on-line. Wynika to z powziętego przez rząd zobowiązania, aby powszechnie udostępnić drogą elektroniczną serwisy rządowe.

  Biblioteki oferują znacznie więcej niż tylko możliwość wędrowania po użytecznych, globalnych zasobach sieciowych. The People`s Network pozwala wszystkim na poznawanie nowych środków przekazu informacji oraz na uczestnictwo w korzystanie z różnych oferowanych przez sieć możliwości.

  Zatem, obserwuj biblioteki, ponieważ one cały czas idą do przodu. The People`s Network otworzy nowe okna do wirtualnych światów.


  Gdzie mogę dowiedzieć się więcej?

  Aby uzyskać informacje o the People`s Network w twoim rejonie, porozmawiaj z pracownikami twojej lokalnej biblioteki publicznej. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat projektu, odwiedź naszą stronę internetową:
  http://www.peoplesnetwork.gov.uk
  email: peoplesnetwork@resource.gov.uk
  Resource: The Council for Museums, Archives and Libraries
  16 Queen Anne`s Gate
  London SW1H 9AA
  Tel: 020 7273 1444
  Fax: 020 7273 1404
  http://www.resource.gov.uk

  Ulotki informacyjne dostępne są także w innych formatach. Prosimy o kontakt z Resource Publications:
  020 7273 1458

   


- Spis treści - Poprzedni - Następny

(C) 2003 EBIB

he People`s Network (Sieć dla ludzi) / Oliver Gillman // W:Internet w bibliotekach II [Dokument elektroniczny] : łączność, współpraca, digitalizacja : Wrocław, 23-26 września 2003 roku. - Dane tekstowe. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, K[omisja] W[ydawnictw] E[lektronicznych], Redakcja "Elektronicznej Biblioteki", 2003. - (EBIB Materiały konferencyjne). - Tryb dostępu : http://www.ebib.pl/publikacje/matkonf/iwb2/gillman.php . - Internet w bibliotekach II. - ISBN 83-915689-5-4