II Seminarium
Gromadzenie zbiorów - sztuka wyboru
Wrocław,   23 - 24 czerwca 2005


Poprzedni - Spis treści - Następny

            

Tomasz ZARÓD
Księgarnia Internetowa Kraina Książek

Kto chce i potrafi sprzedać książkę trudną?

Co to jest książka trudna?

Definicja "książki trudnej" sama w sobie jest trudna. A właściwie, takich definicji może być dużo. Książką trudną może być ta, którą się źle czyta, bo jest dla czytelnika "za trudna". Ale może być też książka, którą niełatwo jest kupić. Na potrzeby tej konferencji przyjmijmy, że książka trudna, to taka, która albo jest potrzebna natychmiast (a nigdzie w kraju jej nie ma), albo wydana została np. 30 lat temu (i też nigdzie w kraju jej nie ma). Albo jedno i drugie jednocześnie.

Księgarnia Internetowa "Kraina Książek" specjalizuje się w sprowadzaniu z zagranicy książek trudnych.

Książki potrzebne natychmiast

Staramy się maksymalnie skrócić czas oczekiwania na książki, wyszukując dla każdego zamówienia jak najsprawniejszych dystrybutorów.

Co może opóźniać czas dostawy książki z zagranicy?

 1. Sposób przyjmowania zamówienia przez księgarnię.
 2. Sposób zamawiania książek przez księgarnię.
 3. Rodzaj wysyłki.
 4. Sposób dostarczania książek klientowi.
 5. Obsługa zamówienia przez księgarnię.
 6. Obsługa zamówienia przez dostawcę zagranicznego.

Nasze doświadczenie pokazuje, że największym problemem jest ten, o którym mowa w punkcie 6. Jeśli dystrybutor szybko wyśle książki, cały proces realizacji zamówienia nie powinien trwać dłużej niż 10 dni. W praktyce zdarza się to dość często.

Przeciętny czas realizacji zamówienia w "Krainie Książek" to 13 dni, 55% zamówionych książek dostarczamy w terminie krótszym niż 2 tygodnie, a większość (85%) - krótszym niż 3 tygodnie. W przypadkach nie cierpiących zwłoki jesteśmy w stanie sprowadzić książki w ciągu 3-4 dni roboczych.

Przeciętne czasy realizacji zamówień w zależności od kraju:

 1. USA - 15 dni,
 2. Niemcy - 4 dni,
 3. Wielka Brytania - 5 dni,
 4. Rosja - 18 dni,
 5. Australia - 11 dni.

Zamawiamy książki z każdego kraju i opublikowane w dowolnym języku.

Struktura zamówień w zależności od kraju:

 1. USA - 55%.
 2. Wielka Brytania - 15%,
 3. Rosja - 15%,
 4. Niemcy - 10%,
 5. pozostałe kraje - 5%.

Książki używane

Książki używane są często nawet dwukrotnie tańsze od książek nowych, a ich stan zachowania jest zwykle porównywalny ze stanem książek nowych po dwukrotnym czytaniu. Natomiast w przypadku książek używanych często ważniejsze jest samo "zdobycie" książki niezbędnej w pracy naukowej niż jej cena. "Kraina Książek" sprowadza książki używane z zagranicznych antykwariatów, kupione na aukcjach, a także od osób prywatnych, sprzedających książki np. za pośrednictwem forów studenckich i serwisów ogłoszeniowych.

Źródła zakupu książek używanych:

 1. antykwariaty w USA - 50%,
 2. antykwariaty w Europie - 30%,
 3. aukcje, głównie ebay.com - 10%,
 4. pozostałe źródła - 10%.

Działalność "Krainy Książek" opiera się na internecie. Internet zdecydowanie przyspiesza komunikację zarówno z klientem, jak i dystrybutorem, obniża koszt obsługi klienta, sprawia, że płatność trwa kilka sekund i tak naprawdę, jedyne opóźnienia powoduje transport.

Zapraszamy do Krainy Książek.
www.ksiegarnia.com.pl
e-mail: tomek@ksiegarnia.com.pl

               

Poprzedni - Spis treści - Następny

(C) 2005 EBIB

    Kto chce i potrafi sprzedać książkę trudną? / Tomasz ZARÓD // W:II Seminarium: Gromadzenie zbiorów - sztuka wyboru  : Wrocław,   23 - 24 czerwca 2005. - [Wrocław] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, K[omisja] W[ydawnictw] E[lektronicznych], Redakcja "Elektronicznej Biblioteki", 2005. - (EBIB Materiały konferencyjne nr 11). - ISBN 83-921757-2-7. - Tryb dostępu : http://www.ebib.pl/publikacje/matkonf/grom2/zarod.php