EBIB 3/1999 (3) - W. Dziadkiewicz: "Biblioteka elektroniczna dzisiaj" Informacja o II Konferencji Górnośląskiego Konsorcjum Bibliotek Naukowych
ebib 
Nr 3/1999 (3), Wprowadzenie do badań nad funkcjonowaniem bibliotek. Komunikat
 poprzedni artykuł następny artykuł   

 


W. Dziadkiewicz

"Biblioteka elektroniczna dzisiaj" Informacja o II Konferencji Górnośląskiego Konsorcjum Bibliotek Naukowych




W dniach 21 - 23 kwietnia br. odbyła się II Konferencja Górnośląskiego Konsorcjum Bibliotek Naukowych pod hasłem "Biblioteka elektroniczna dzisiaj", poświęcona doświadczeniom wykorzystania baz danych na CD-ROM w sieciach komputerowych.

Pierwsza konferencja pod tym samym tytułem odbyła się w dniach 18 - 20 marca 1996 roku i połączona była z inauguracją systemu sieciowego rozpowszechniania baz danych na CD-ROM w Bibliotece Uniwersytetu Śląskiego. Była jednocześnie zakończeniem realizacji projektu "Restrukturyzacja oddziałów informacji naukowej" w ramach programu TEMPUS PHARE. Biblioteki trzech uczelni: Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Ekonomicznej w Katowicach i Uniwersytetu Opolskiego wspólnie z bibliotekami uniwersyteckimi w Trewirze, Tours i ULB w Brukseli utworzyły w 1995 roku konsorcjum, które uzyskało grant na ten cel. (Informację o I Konferencji znaleźć można po adresem: http://www.bg.us.edu.pl/frames.htm - archiwum).

W 1997 roku do konsorcjum zaproszono nowych partnerów: Bibliotekę Śląskiej Akademii Medycznej, Bibliotekę Politechniki Opolskiej, Instytut Śląski w Opolu i Główny Instytut Górnictwa w Katowicach oraz trzech nowych partnerów zagranicznych w Madrycie i w Londynie. Poszerzone konsorcjum uzyskało kolejny grant Fundacji PHARE, tzw. Compact Measures Grant, którego realizacja przewidziana jest na 1999 rok. Koordynatorem projektu, podobnie jak poprzednio jest Biblioteka Uniwersytetu Śląskiego, a trudną rolę kontraktora wzięła na siebie ponownie Biblioteka Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Zgodnie z ustalonymi przez Fundację priorytetami obecny projekt zakłada:

  • przysposobienie i szkolenie użytkowników systemów sieciowego rozpowszechniania baz danych na CD-ROM,
  • przygotowanie materiałów szkoleniowych i prezentacji dla jednostek zainteresowanych sieciowym udostępnianiem baz,
  • tzw. mobility, czyli wymianę osobową z bibliotekami partnerskimi w Madrycie i w Londynie,
  • upowszechnianie osiągnięć i doświadczeń na forum krajowym i w krajach partnerskich.

Jednym z punktów realizowanego programu jest właśnie zorganizowanie omawianej konferencji. Rolę gospodarza obecnej konferencji pełniła Biblioteka Akademii Ekonomicznej w Katowicach, w której odbywały się główne obrady z udziałem partnerów zagranicznych. Pierwsze dwa dni obrad miały miejsce kolejno w Bibliotece Politechniki Opolskiej i Bibliotece Śląskiej Akademii Medycznej. Podczas trzech dni wygłoszono 26 referatów:

  1. Prof.dr hab. Grzegorz Racki, Uniwersytet Śląski: Bazy CD-ROM jako podstawowe narzędzie badań naukometrycznych.
  2. Urszula Polit, Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej w Blachowni: Od biblioteki elektronicznej do biblioteki wirtualnej.
  3. Jolanta Szemień, ICSO Blachownia: Obsługa informacyjna badań w Instytucie Ciężkiej Syntezy Organicznej.
  4. Elżbieta Kociołek, Politechnika Opolska: Sieciowe rozpowszechnianie baz INFO WARE CD/HD w regionie opolskim.
  5. Wanda Dziadkiewicz, Uniwersytet Śląski: Bazy CD-ROM zmieniają oblicze biblioteki.
  6. Elżbieta Czerwińska, Politechnika Opolska: Czytelnik kreatorem nowej biblioteki uczelnianej.
  7. Halina Szlejf, Politechnika Opolska: Obsługa informacyjna użytkowników politechniki opolskiej z wykorzystaniem elektronicznych źródeł informacji.
  8. Jerzy Nita, Jan Maciej Waga, Uniwersytet Śląski: Elektroniczne żródła informacji w ekologii na przykładzie tworzonego systemu informatycznego Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego i Opolskiego. Park Krajobrazowy "Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe".
  9. Krzysztof Noga, Śląska Akademia Medyczna: Wyniki testowania baz CD-ROMowych na przykładzie Biblioteki Głównej Śląskiej Akademii Medycznej.
  10. Małgorzata Zielińska, Główny Instytut Górnictwa: Bazy CD-ROM w Centrum Informacji Naukowo-Technicznej i Ekonomicznej GIG w Katowicach.
  11. Aleksandra Kaszper, Uniwersytet Śląski: Szkolenia w Uniwersytecie Śląskim warunkiem efektywności wykorzystania baz danych.
  12. Andrzej Koziara, Uniwersytet Śląski: Przegląd systemów sieciowego rozpowszechniania baz danych na CD-ROM.
  13. Anna Majewska Piątkowska i mgr Eugenia Piotrowska, Biblioteka ŚLAM: Pełnotekstowa baza ProQuest Medical Library - doświadczenia okresu testowania w Bibliotece Głównej Śląskiej Akademii Medycznej.
  14. Jerzy Dyrda , ŚLAM: Kilka uwag odnośnie przygotowania i realizacji współpracy w ramach Tempus Phare Compact Measures Grant.
  15. Barbara Zajączkowska, Akademia Ekonomiczna Katowice: Doświadczenia kontraktora projektu systemu sieciowego rozpowszechniania baz CD-ROM w konsorcjum bibliotek górnośląskich.
  16. Jan Kozłowski, Komitet Badań Naukowych: Efektywność działania administracji publicznej a problem baz danych.
  17. Dariusz Kuźmiński, Info Technology Supply: Licencje sieciowe: istota - reguły- propozycje.
  18. Pilar Vergara, Madryt, Uniwersytet Karola III: Praca z bazami CD-ROM - doświadczenia.
  19. Gail Thomas, Henley Management College, Londyn: Raport na temat sieciowego rozpowszechniania baz danych CD-ROM (referat odczytany z powodu nieobecności autora).
  20. Ewa Krysiak, Biblioteka Narodowa: Konsorcjum CDROWMAN.
  21. Nick Turner (UMI): System SITEbuilder.
  22. Reiner Klimesch (Silver Plater): Silver Linker.
  23. Radomir Dabanowic, Info Technology Supply: IRIS - system sieciowego upowszechniania baz CD-ROM zaprojektowany przy zastosowaniu najnowszych technologii i z "okiem" na życzenie użytkowników.
  24. Bartosz Gajda, Sławomir Niwiński, Iwona Pujanek, Poznań: Sieciowe bazy danych, użytkownicy i ich szkolenie w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym.
  25. Magdalena Kubista-Wróbel, Janina Otrębska, AE Katowice: Wykorzystanie baz danych z dziedziny ekonomii w działalności informacyjnej Biblioteki Głównej Akademii Ekonomicznej w Katowicacach.
  26. Grażyna Piotrowicz, Politechnika Wrocławska: Środowiskowy System Udostępniania baz danych we Wrocławiu (komunikat).

Generalnie można wyróżnić kilka grup zagadnień poruszanych w referatach. Wymienię najważniejsze, uwzględnione przez większość autorów:

  • znaczenie baz bibliograficznych dla rozwoju nauki,
  • szkolenie użytkowników baz,
  • współpraca bibliotek w sieciowym rozpowszechnianiu baz oraz pozyskiwania licencji,
  • systemy do sieciowego udostępniania baz.

Ożywioną dyskusję wywołał szczególnie referat Prof. Rackiego, który przedstawił wykorzystanie baz ISI do badań naukometrycznych i ich znaczenia w ocenie dorobku instytucji naukowych przez KBN. Autor zwrócił uwagę, że wyniki tych badań muszą podlegać weryfikacji przez ekspertów z danej dziedziny wiedzy. Postulował również zmianę kierunków działań bibliotek z "pasywnych" ośrodków informacji w aktywne ośrodki dokumentacji i badań, które tworzą własne bazy.
Ewa Krysiak z Biblioteki Narodowej przedstawiając realizację Projektu CDROMWAN podkreśliła inspirującą rolę I Konferencji Górnośląskiego Konsorcjum Bibliotek Naukowych. Było to jakby nawiązaniem do referatu Barbary Zajączkowskiej, która zwróciła uwagę na konieczność spojrzenia przez wszystkich partnerów konsorcjum na pracę "swoich" bibliotek z innej perspektywy, nauczenia się myślenia kategoriami konsorcjum w czasie opracowywania aplikacji, do ostatniego dnia realizacji programu i ... w przyszłości, bo program Tempus zakończył się, a konsorcjum trwa i wspólnie podejmuje różne działania choćby w zakupie licencji.

Niewątpliwie należy podkreślić, że prawie we wszystkich referatach zwrócono uwagę na ważność szkolenia użytkowników baz. Uznano to za jedno z najważniejszych zadań biblioteki oraz warunek posiadania przez bibliotekę elektronicznych źródeł informacji. Element filozoficznej zadumy wniósł referat Jana Kozłowskiego z KBN sytuujący problem baz danych w historycznym kontekście rozwoju cywilizacyjnego, a obecnie w relacji środowisko (bibliotekarze W.D) oraz urzędnicy i politycy.

Podsumowaniem idei konferencji oraz wszystkich wypowiedzi może być fragment z opracowanego w 1994 r. tzw. Raportu Bangemanna przytoczony w referacie Jolanty Szlemień z Instytutu Ciężkiej Syntezy Organicznej (kraje, które pierwsze wejdą w erę społeczeństwa informacji zbiorą największe żniwo. To one wyznaczą drogę dla innych. Natomist te kraje, które będą zwlekać lub podejmą działania połowiczne, mogą w czasie krótszym od dziesięciolecia stanąć w obliczu załamania się inwestycji i kryzysu na rynku pracy).

Na zakończenie chcę przytoczyć zdarzenie, które potwierdza, jak bardzo zmieniły się biblioteki i pojęcia, jakimi posługują się bibliotekarze. Otóż obecny na konferencji dziennikarz z radia po wysłuchaniu pierwszych referatów poprosił o dodatkowe wyjaśnienia, ponieważ niedokładnie rozumiał ich treść, a poza tym ani raz nie padło słowo "książka", co budziło jego zdziwienie, biorąc pod uwagę uczestników spotkania.

Uwaga: Dyskusja poświęcona problematyce konferencji odbywa się pod adresem: conf_off@figaro.ae.katowice.pl .

Wanda Dziadkiewicz
Katowice, 29 kwietnia 1999

 Początek strony



"Biblioteka elektroniczna dzisiaj" Informacja o II Konferencji Górnośląskiego Konsorcjum Bibliotek Naukowych / W. Dziadkiewicz// W: Biuletyn EBIB [Dokument elektroniczny] / red. Bożena Bednarek-Michalska - Nr 3/1999 (3) czerwiec. - Czasopismo elektroniczne. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. KWE, 2001. - Tryb dostępu: http://www.ebib.pl/2001/3/dziadkiewicz.php. - Tyt. z pierwszego ekranu. - ISSN 1507-7187