ebib 
Nr 3/2001 (21), Projekty menedżerskie dla bibliotek. Felieton
  następny artykuł   

 


Felieton prowadzącego
Drodzy Czytelnicy,
Kiedy robimy roczne plany dla EBIB, zawsze w naszej redakcji jest burza mózgów, ponieważ staramy się wymyślić ciekawe i żywe w naszym środowisku zawodowym tematy. Wydaje się nam, że jeśli pracujemy w bibliotekach, to czujemy ich tętno, ale nie zawsze chyba tak jest?

Marcowy numer EBIB poświęcamy planowaniu i organizacji pracy. Wymyślając ten tytuł sądziłam, że wzbudzi on zainteresowanie i uda mi się zdobyć w kraju ciekawe projekty menedżerskie, które będą świadczyły o tym, że zaczynamy inaczej myśleć o planowaniu i organizowaniu własnej pracy. Że powoli wdrażamy nowoczesne techniki zarządzania do instytucji budżetowych. Ale na moje usilne prośby kierowane do bibliotekarzy o przesłanie ciekawych projektów nie było odzewu. Zadaję sobie wręcz pytanie: czy nie trafiłam z tematem, czy kogoś w ogólne obchodzi nowoczesne zarządzanie i organizacja pracy, czy w naszych bibliotekach tworzymy projekty i realizujemy je wg standardów przyjętych na świecie, czy raczej pracujemy po amatorsku i realizujemy nasze zadania bez tego typu planów i dokumentów, nie przejmując się zbytnio ich opisywaniem.

Wydawało mi się także, że drukowanie projektów bibliotecznych może być inspiracją dla tych, którzy nie robili ich nigdy i nie czuli potrzeby planowania. Dziś, kiedy zaczynamy samodzielnie starać się o zewnętrzne pieniądze musimy nauczyć się pisać konkretne projekty menedżerskie i ogólniejsze biznes plany, ponieważ bez tego nikt nam nie da pieniędzy.

W związku z powyższym przygotowałam dla Państwa ogólne zasady tworzenia biznes planu, dwa duże polskie projekty menedżerskie opracowane pod okiem naukowców z Torunia specjalnie dla bibliotek oraz międzynarodowe propozycje, które mogą stać się punktem odniesienia przy tworzeniu własnych pomysłów. Dodatkowo podaję strony internetowe, gdzie można znaleźć na ten temat publikacje lub ciekawe informacje.

Zachęcam do przejrzenia numeru, zwłaszcza że nie jest on zbyt obszerny. Mam nadzieję, że po takiej lekturze przybędzie nam nieco nowych umiejętności a może pojawi się refleksja, że jednak szczegółowy plan jest ważny w każdym dużym i małym przedsięwzięciu.

Bożena Michalska
Redaktor prowadzący


Pierwotny adres: http://ebib.oss.wroc.pl/2001/21/felieton.html

 Początek stronyFelieton prowadzącego / // W: Biuletyn EBIB [Dokument elektroniczny] / red. Bożena Bednarek-Michalska - Nr 3/2001 (21) marzec. - Czasopismo elektroniczne. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. KWE, 2001. - Tryb dostępu: http://www.ebib.pl/2001/21/felieton21.php. - Tyt. z pierwszego ekranu. - ISSN 1507-7187