EBIB 3/2000 (11) - B. Szczepańska: Felieton prowadzącego
ebib 
Nr 3/2000 (11), Biblioteki fachowe. Felieton
  następny artykuł   

 


Barbara Szczepańska
Biblioteka kancelarii prawnej CMS Cameron McKenna Sp. z o. o.

Felieton prowadzącego




Kiedy jesienią ubiegłego roku zmieniałam miejsce pracy nie podejrzewałam nawet, z jakiego rodzaju wyzwaniami przyjdzie mi się zmierzyć. Moje wyobrażenia o pracy w bibliotece fachowej oparte były przede wszystkim na lekturze relacji z zagranicznych wizyt w "special libraries", nie wiedziałam natomiast jak tego rodzaju biblioteki funkcjonują u nas. W literaturze przedmiotu temat ten jest niemal zupełnie nieopisany. Polska Bibliografia Bibliologiczna za lata 1989-1997 cytuje zaledwie kilka prac na temat bibliotek fachowych, zakładowych lub bibliotek fachowych zakładów pracy. Są to głównie sprawozdania i wykazy bibliotek zakładowych, zwykle zresztą chodzi o biblioteki przy fabrykach, hutach i podobnych zakładach pracy. A mój "zakład pracy" jest odmienny i trudno w nim wykorzystywać doświadczenia biblioteki Huty im. Lenina.

Pierwszym wyzwaniem, z jakim przyszło mi się zmierzyć, było odcięcie od bibliotekarskiego środowiska akademickiego wraz z jego zapleczem naukowym i źródłowym oraz pewnego rodzaju osamotnienie i wyobcowanie. W bibliotekach publicznych i naukowych traktowana byłam jak zwykły użytkownik, który nie ma żadnego pojęcia o procedurach bibliotecznych. Telefoniczne poszukiwania informacji często nie przynosiły skutku, ponieważ reprezentowałam kancelarię prawną. Szczerze mówiąc, początkowo trochę mnie to wszystko przerosło. Na szczeście mam wielu znajomych i przyjaciół wśród bibliotekarzy, dlatego też w pierwszych miesiącach mojej pracy szczególnie często korzystałam z ich pomocy. W tym miejscu chcę im ogromnie za wszystko podziękować.
Powoli oswoiłam się z nową sytuacją i rozpoczęłam przecieranie własnych ścieżek. Dość szybko zorientowałam się, że bibliotek podobnych do mojej jest w Warszawie przynajmniej kilkanaście. Pomyślałam, że być może mają takie same problemy, podobne doświadczenia. Byłam ciekawa kim są osoby pracujące w tych bibliotekach, jak pracują, w jaki sposób docierają do informacji. Tak zrodził się pomysł numeru pośwęconego bibliotekom fachowym[1], a jego realizację mają Państwo przed sobą.

Numer składa się z dwóch części. W pierwszej przedstawione są doświadczenia polskich bibliotek prawniczych. O swojej pracy w bibliotekach kacelarii prawnych piszą Ewa Gryguć, z kancelarii Sołysiński, Kawecki & Szlęzak, Iza Skrzypińska z Baker & McKenzie, Agnieszka Kotecka z Hunton & Williams. Ja również pozwoliłam sobie opisać moje półroczne doświadczenia z pracy w CMS Cameron McKenna.
W części drugiej zgromadzone są teksty, opisujące różne typy bibliotek fachowych w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Swoimi doświadczeniami z pracy w bibliotece Muzeum Nauki i Techniki w Ottawie podzieliła się z nami nasza rodaczka Anna Adamek. Chcę jej przy okazji podziękować za pomoc przy tworzeniu amerykańskiej części numeru. Warte uwagi są również teksty Marcii Mordfield z Ottawa Jewish Arichves oraz artykuł Mary Lee Kennedy, dyrektora biblioteki w firmie Microsoft.
Mam nadzieję, że tekst Anity Carito-Walmsey reprezentującej kanadyjski oddział PricewatehouseCoopers stanie się dobrym punktem wyjścia do dyskusji nad nauką zawodu bibliotekarza w Polsce.

Mając świadomość wszelkich niedociągnięć zapraszam Państwa do lektury numeru. Ufam, że stanie się on przyczynkiem do większej dyskusji na temat znaczenia i roli bibliotek fachowych w "kapitalistycznej" Polsce, przygotowującej się do zjednoczenia z Europą. Liczę również na to, że studenci Bibliotekoznawstwa zobaczą w tych bibliotekach szansę na udane połączenie zawodu biibliotekarza z możliwością osiągnięcia finansowej stabilizacji.



Przypisy

[1] Ustawa z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (Dz. U. nr 85 poz. 539 z późniejszymi zmianami).
Rozdział 8   Biblioteki fachowe i zakładowe:
Art. 23. Zakłady pracy mogą prowadzić biblioteki fachowe i zakładowe.
Art. 24. 1. Biblioteki fachowe wspierają realizację zadań zakładów pracy oraz służą potrzebom doskonalenia zawodowego pracowników.
2. Biblioteki zakładowe służą zaspokajaniu potrzeb oświatowych i kulturalnych pracowników zakładów pracy i ich rodzin.


Pierwotny adres: http://www.oss.wroc.pl/biuletyn/ebib11/felieton11.html
Adres w archiwum: ebib.oss.wroc.pl/arc/e011-01.html

 Początek strony



Felieton prowadzącego / Barbara Szczepańska// W: Biuletyn EBIB [Dokument elektroniczny] / red. Bożena Bednarek-Michalska - Nr 3/2000 (11) marzec. - Czasopismo elektroniczne. - [Warszawa] : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. KWE, 2001. - Tryb dostępu: http://www.ebib.pl/2001/11/felieton11.php. - Tyt. z pierwszego ekranu. - ISSN 1507-7187