III Tydzień Otwartej Nauki w Polsce 2012

oaweek_header

Szanowni Państwo

W tym roku Międzynarodowy Tydzień Open Access będzie obchodzony od 22 do 28 października. Polska już po raz czwarty bierze udział w tym przedsięwzięciu. Chcemy wspólnie z innymi krajami przypominać wszystkim, co dla społeczeństw świata, szczególnie tych rozwijających się, oznacza wolny dostęp do nauki, edukacji czy kultury. EBIB od samego początku – czyli od 1999 roku – promuje ideę otwarcia w nauce i organizuje imprezy, które tę promocję wzmacniają.

Europa bardzo silnie zaznaczyła w 2012 roku wolę budowania otwartości w nauce, dała temu wyraz zarówno przez Komisję Europejską, jak i rząd Wielkiej Brytanii, które wprowadziły oficjalną politykę otwarcia zasobów wiedzy.

W Polsce nadal nie mamy oficjalnych przedsięwzięć w tym zakresie, dlatego powinniśmy o tym mówić i działać tak długo, aż uzyskamy społecznie ważny efekt, jakim jest dostępność polskich zasobów nauki i edukacji.

EBIB i KOED będą informowały na bieżąco o imprezach przygotowanych na obchody OAW w Polsce w miarę nadsyłania informacji o nich.

Zachęcamy do współpracy! openaccesslogo

Tydzień Open Access Week w Polsce 22-28.10.2012

Zgłoszone imprezy

15.10.2012
1. Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu – warsztaty Otwarta nauka w naszych rękach – od projektu do wdrożenia repozytorium uczelnianego. Prowadzenie Emilia Karwasińska, Małgorzata Rychlik. Warsztaty odbędą się 15 października 2012.

21.10.2012
Otwarte zasoby edukacyjne – wykład Lidii Derfert-Wolf na XIII Ogólnopolskim Forum TNBSP. Organizatorem imprezy jest Rada Główna i Oddział TNBSP w Bydgoszczy.

22.10.2012
1. Biblioteka Główna Politechniki Częstochowskiej zaprasza w dniu 22.10.2012 r. na Seminarium i debatę o otwartej nauce, organizowaną w ramach Międzynarodowego Tygodnia Open Access. Miejsce Seminarium: Biblioteka Główna – Czytelnia Czasopism (II piętro pok. 315), godz.10.00.

2. Adrian Drabik wygłosi wykład Open Access otwierający serię wykładów dotyczących otwartego dostępu w Jagiellońskiej Bibliotece Cyfrowej, godz. 14:00, Sala Konferencyjna Biblioteki Jagiellońskiej, Kraków.

23.10.2012
1. Transformacja czasopism tradycyjnych do postaci elektronicznej otwartej – Bozena Bednarek-Michalska, UMK Toruń – Webinarium. 23.10. godz. 16.00-17.00. Zaproszenie na Webinarium: Transformacja czasopism tradycyjnych do postaci elektronicznej otwartej

2. Seminarium Open Access Kurs na Otwartą Naukę w dn. 23.10.2012 r. od godziny 10.00. Program łódzkiego OA Week. Transmisja na żywo.

3. Leszek Szafrański Wyszukiwanie informacji w otwartych zasobach w Jagiellońskiej Bibliotece Cyfrowej – wykład w ramach serii prelekcji na temat Open Access w Jagiellońskiej Bibliotece Cyfrowej, godz. 14:00, Sala Konferencyjna Biblioteki Jagiellońskiej, Kraków.

24.10.2012
1. Wzrost cytowań w modelu publikacyjnym open access – Anna Wałek, BGiOINT Politechniki Wrocławskiej i Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego – Webinarium. 24.10. godz. 16.00-17.00. Zaproszenie do archiwum: Wzrost cytowań w modelu publikacyjnym open access.

2. Cyfrowe kompetencje i Otwarte Zasoby Edukacyjne – warsztaty na AGH organizowane w ramach OAW, 11:00-13:00, Akademia Górniczo-Hutnicza, ul. Czarnowiejska 66, budynek B-5, parter, sala 01. Program dostępny na stronach organizatora Centrum e-Learningu AGH.

3. Joanna Hoły Cztery razy C, czyli opowieść o licencjach wykład w ramach serii prelekcji na temat Open Access w Jagiellońskiej Bibliotece Cyfrowej, godz. 14:00, Sala Konferencyjna Biblioteki Jagiellońskiej, Kraków.

4. Panel dyskusyjny organizowany przez Bibliotekę Uniwersytetu Łódzkiego, Bibliotekę Wyższej Szkoły Pedagogicznej i Bibliotekę Politechniki Łódzkiej Czy nauka powinna być otwarta? Decyzja należy do Ciebie! Koordynacja dr Iwona Sójkowska.

25.10.2012
1. Otwarte zasoby edukacyjne dla pracowników naukowych – Karolina Grodecka, Centrum eLearningu AGH Kraków – Webinarium 25.10. o godz. 15.00-16.00. Zaproszenie na Webinaria.

2. Budowanie repozytorium uczelnianego – wykład Małgorzaty Rychlik z Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu. Organizator: Biblioteka Uniwersytecka w Białymstoku, wykład odbędzie się 25.10. godz. 13.00 ul. Curie-Sklodowskiej 14a. Zaproszenie.

3. Biblioteka Politechniki Poznańskiej – wykład pt.: „Wyszukiwanie i publikowanie w zasobach Open Access”, poprowadzi dr inż. Beata Korzystka. Wykład odbędzie się 25 października 2012 r., o godz. 13:00 w Centrum Wykładowo-Konferencyjnym, sala 121.

26.10.2012
1. OPEN ACCESS – PRZYSZŁOŚĆ NAUKI. O wolnym dostępie do treści naukowych, polskich zasobach otwartych i korzyściach z publikowania w modelu OA. – Prezentacja Moniki Weyher-Wilczyńskiej z Biblioteki Głównej Uniwersytetu Gdańskiego. Prezentacja odbędzie się 26.10.2012 o godz. 11:00 w sali 054.

2. Bartłomiej Siedlarz Użytkowanie zasobów Jagiellońskiej Biblioteki Cyfrowejwykład w ramach serii prelekcji na temat Open Access w Jagiellońskiej Bibliotece Cyfrowej, godz. 14:00, Sala Konferencyjna Biblioteki Jagiellońskiej, Kraków.

3. Spotkanie na temat otwartej nauki – prezentacja i dyskusja. Koło Naukowe Politologów, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu, Instytut Nauk Społecznych, ul. Hrubieszowska 24, sala 11, 26 października (piątek), godz. 13.30-15.00. Koordynacja: dr Ewa Pogorzała.

30.10.2012
1. Debata o otwartej nauce i nowych modelach publikownia czasopism naukowych – prowadzenie dr hab. Tomasz Ganicz – Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN, Łódź; Piotr Otręba – Polskie Towarzystwo Botaniczne; moderowanie debaty – Bożena Bednarek-Michalska, Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu. Spotkanie odbędzie się 30 października w BG UMK, ul. Gagarina 13, Toruń o godz. 13.00-16.00.

2. Debata o Open Access organizowana przez Uniwersytet Jagielloński, godz. 18:00, Nowa Prowincja, ul. Bracka 3-5, Kraków.

Publikacje

  1. Listopadowy numer Forum Akademickiego będzie poświęcony tematowi open access.
  2. Listopadowy numer Biuletynu EBIB będzie poświecony e-nauce.
  3. Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej poleca dwie nowe bibliografie dokumentujące dorobek naukowy Profesorów PW – obejmujące wybrane pełne teksty publikacji: prof. Tadeusza Urbańskiego i prof. Ludwika Szperla. Dostęp do pełnych tekstów publikacji jest otwarty dla wszystkich użytkowników Biblioteki Cyfrowej PW. Biblioteka przygotowała także szkolenie dla bibliotekarzy Systemu Biblioteczno-Informacyjnego PW oraz materiały informacyjne na temat Open Access dostępne na stronie www Biblioteki Głównej PW. Plakat imprezy.
  4. Biblioteka Główna Politechniki Gdańskiej w ramach Open Access Week 2012 organizuje akcję informacyjną w formie plakatów i ulotek i konsultacji dotyczących publikowania artykułów w modelu Open Access.
  5. Dolnośląska Szkoła Wyższa z Wrocławia przygotowała polską wersję OJS – dedykowanej platformy open source dla czasopism otwartych oraz rozpoczęła na niej publikację czasopisma open access Forum Oświatowe (ulotka o czasopiśmie).
  6. Materiały promocyjne OAW znajdują się na stronach OAW – udostępniono je wszystkim chętnym na wolnych licencjach, można zatem pobierać, przetwarzać i wykorzystywać do swoich celów bez ograniczeń.Przygotowaliśmy także dzięki wsparciu MNiSN polskie materiały: plakat,wizytówkę i wlepki, możecie je pobrać i wydrukować do swoich celów. Zaprojektował je Michał Oczko z AGH, są na licencjach CC BY-SA

Oficjalnym patronem medialnym tegorocznych obchodów OAW w Polsce jest w tym roku Forum Akademickie.

forumAkademickie

Sponsorem wielu wydarzeń OAW w Polsce jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

20110530_MNiSW_LOGOTYP

Materiały do promocji OAW znajdują się na stronach OAW – udostępniono je wszystkim chętnym na wolnych licencjach, można zatem pobierać, przetwarzać i wykorzystywać do swoich celów bez ograniczeń.Przygotowaliśmy także dzięki wsparciu MNiSN polskie materiały: plakat,wizytówkę i wlepki, możecie je pobrać i wydrukować do swoich celów. Zaprojektował je Michał Oczko z AGH, są na licencjach CC BY-SA.

Wszystkie imprezy zgłoszone do nas będziemy promowali w kraju i za granicą na oficjalnej stronie OAW oraz na stronach organizacji działających w Ruchu Open Access.

Koordynatorem OAW w Polsce jest KOED i EBIB – a ich przedstawicielem Bożena Bednarek-Michalska działaczka EBIB, KOED, EIFL i SPARC oraz Karolina Grodecka działaczka KOED.

Toruń sierpień 2012.

Dodaj komentarz