Kwiecień w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej

Kalendarz kwietniowych imprez w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej.

11 kwietnia 2018, godz. 16.00

Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 58, Sala im. T. Mikulskiego, III piętro

TRADYCJE WIELU KULTUR

 „Podróż duszy po śmierci według tradycji muzułmańskiej”

Imam dr Ali Abi Issa z Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego we Wrocławiu przedstawi – z perspektywy religii muzułmańskiej – problematykę związaną z ostatnią drogą człowieka na ziemi. Opowie o obowiązkach dzieci wobec starszych, żałobie i prawach zmarłego, o podróży duszy po śmierci, życiu w grobie, które jest początkiem życia wiecznego, a także o Al-barzach, czyli przegrodzie między życiem doczesnym a ostatecznym. Wstęp wolny!

– – – – – – – – – – – – – – – – –

12 kwietnia 2018, godz. 17.00

Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 58, Sala im. T. Mikulskiego, III piętro

O POSZUKIWANIU ŻYCIA NA MARSIE

Wykład  z cyklu „Biblioteka pod gwiazdami”

Dr Urszula Bąk-Stęślicka z Instytutu Astronomicznego UWr podzieli się najnowszymi doniesieniami z Czerwonej Planety, przedstawi stan dzisiejszej wiedzy o Marsie, prowadzone tam aktualnie i planowane w najbliższej przyszłości badania oraz będzie się starała odpowiedzieć na intrygujące pytania: „Czy na Marsie były rzeki? Czy dziś jest tam woda? Czy mogło powstać życie?”. Wstęp wolny!

– – – – – – – – – – – – – – – – –

Od 13 do 15 kwietnia 2018

Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 58

BIBLIOGRANIE – KONWENT GIER FABULARNYCH

Zapraszamy do udziału konwencie gier fabularnych: LARP, RPG oraz planszówek (Takenoko, Carcassonne, Talisman: Magia i Miecz, Wsiąść do Pociągu: USA, Magia i Myszy, Robinson Crusoe: Przygoda na przeklętej wyspie, Zimowe Opowieści, Catan, Wojownicy podziemi, The Others, Przebiegłe Wielbłądy, Cyklady, Kanagawa). Planowany program: piątek: 19.00-02.00; sobota: od 15.00 (całonocne granie mile widziane!); niedziela: 13.00–20.00. Na gry planszowe nie będą obowiązywać zapisy, będzie można jednak zarezerwować wybraną grę. Można również zgłosić i przynieść własną grę planszową. Uwaga! Zapisy i więcej informacji na profilu wydarzenia w portalu Facebook.

– – – – – – – – – – – – – – – – –

19 – 21 kwietnia 2018

Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 58, hol na parterze

TARGI KSIĄŻKI REGIONALNEJ „SILESIANA”

Swój dorobek zaprezentuje 26 wydawców działających na terenie Dolnego Śląska oraz prowadzące działalność wydawniczą muzea, stowarzyszenia, ośrodki kultury. Będzie można obejrzeć i kupić przede wszystkim publikacje dotyczące atrakcji turystycznych i zabytków architektury Dolnego Śląska (także w ujęciu historycznym), przewodniki i albumy, utwory literackie mieszkających w regionie autorów i książki dla dzieci. Sporą grupę stanowić będą monografie poświęcone różnym okresom historii regionu, wspomnienia, pamiętniki, a także publikacje z pogranicza historii i publicystyki politycznej. Podczas targów zostanie wręczona Nagroda Wydawnicza „Silesiana”, przyznawana najlepszej książce regionalnej roku, odbędą się spotkania autorskie, m.in. z Mariuszem Urbankiem, Markiem Perzyńskim, Maciejem Łagiewskim, Andrzejem Konarskim oraz wycieczki po Wrocławiu – dla dorosłych i dla dzieci. Stoiska będą czynne w holu Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej: 19 IV (czwartek) od 11.00 do 18.00; 20 IV (piątek) od 10.00 do 18.00, a w sobotę od 10.00 do 15.00. Szczegółowe informacje na stronie www.wbp.wroc.pl oraz na blogu targów: http://dswsilesiana.blogspot.com/.

– – – – – – – – – – – – – – – – –

24 kwietnia – 13 maja 2018

Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 58, Galeria pod Plafonem, parter

WROCŁAWSKIE KRASNALE

Wystawa fotografii Rafała Werszlera – zdjęcia przedstawiają ponad sto charakterystycznych dla pejzażu Wrocławia figurek. Podpisy pod fotografiami obejmują nazwy krasnali, ich dokładną lokalizację, a nierzadko też informacje mniej dostępne dla przeciętnego turysty, czyli datę powstania oraz imię i nazwisko rzeźbiarza. Wstęp wolny!

– – – – – – – – – – – – – – – – –

24 kwietnia 2018, godz. 16.30

Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 58, American Corner, II piętro

AMERICAN MOVIE CLUB„The Benny Goodman Story”American Movie Club zaprasza na projekcję filmu pt. „The Benny Goodman Story” (projekcja w języku angielskim). Jest to opowieść o Benjaminie Davidzie „Bennym” Goodmanie – amerykańskim muzyku jazzowym, zwanym „Królem Swingu”, synu Davida Goodmana, krawca z Warszawy, i Dory Grisinskiej pochodzącej z Kowna. Mówi się, że Benny Goodman osiągnął podobny sukces w dziedzinie jazzu i swingu jak Elvis Presley – w rock and rollu. Wstęp wolny!

– – – – – – – – – – – – – – – – –

25 kwietnia 2018, godz. 11.00

Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 58, American Corner, II piętro

POLSKA DZIENNIKARKA I OFICER POLICJI O BEZPIECZEŃSTWIE W USA. American Corner we współpracy z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Policji IPA zapraszają na spotkanie poświęcone kwestiom bezpieczeństwa w USA. Poprowadzą je: Sara Stanisz-Szachnowska – redaktorka czasopisma Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu „Dylematy Policyjne” i właścicielka bloga „Służba Policyjna Okiem Reportera” oraz Bartłomiej Majchrzak – oficer policji, przewodniczący International Police Association Region Wrocław z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu. Wstęp wolny!

– – – – – – – – – – – – – – – – –

25 kwietnia 2018, godz. 17.00

Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 58, American Corner, II piętro

PORTUGALIA – KRAJ KOGUTA I KORKA

Dyskusyjny Klub Książki Podróżniczej „Globtrotter” zaprasza na spotkanie z podróżniczką Teresą Słabińską, która opowie o kraju trzech „K”: kafelków, koguta i korka, czyli o Portugalii. W tej nadoceanicznej krainie kafelki znajdują się nie tylko w łazienkach – ozdabiają ściany domów, fasady i wnętrza kościołów, a nawet słynny dworzec kolejowy św. Benedykta w Porto. Ceramiczne azulejos przybyły tu wraz z Maurami i są elementem dekoracyjnym, a zarazem doskonale chronią przed wodą. W każdym mieście i kurorcie w sklepach z pamiątkami królują figurki kogutów. Są drewniane, szklane, ceramiczne – czarne i różnokolorowe. Wiążą się z legendą z Barcelos, gdzie kogut uratował życie niewinnie oskarżonego o zbrodnię człowieka i stał się symbolem sprawiedliwości, o którą należy walczyć. A korek jest skarbem Portugalii – największego na świecie producenta tego materiału. Kiedy jedziemy doskonale utrzymanymi autostradami kraju, możemy zobaczyć całe lasy dębu korkowego.Bogata historia tego kraju pozostawiła ślady w postaci wspaniałych katedr, klasztorów, kościołów i pałaców. Obok zabytków kraj zachwyca pięknymi krajobrazami i piaszczystymi plażami, a także przyciąga rzesze pielgrzymów do znanych  miejsc kultu religijnego, jak Braga, Fatima czy Sanktuarium Matki Bożej z Sameiro. Wstęp wolny!