8. Forum Młodych Bibliotekarzy w Olsztynie – rekrutacja rozpoczęta!

W dniach 12-13 września 2013 r. w siedzibie Biblioteki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie ponad 150 młodych bibliotekarzy z całej Polski będzie doskonalić się na korzyść użytkowników, rozwijać mocne strony i dyskutować o swojej roli w bibliotekach XXI wieku. Organizatorzy, czyli Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie, Biblioteka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie oraz Instytut Książki, zapraszają do Olsztyna na ósmą edycję forum, która przebiegać będzie pod hasłem „Biblioteka – Twój czas, Twoje miejsce”.

W ciągu dwóch dni trwania forum uczestnicy będą mogli wybierać spośród 16 warsztatów i 18 prezentacji prowadzonych zarówno przez młodych bibliotekarzy, którzy w swojej krótkiej karierze zawodowej mają już pierwsze sukcesy, jak również przez ich bardziej doświadczonych kolegów z branży, z dłuższym stażem pracy i wypracowanymi praktykami.

Warsztaty i prezentacje zgrupowane zostały w cztery obszary tematyczne:

  1. Czas na Ciebie – obszar skoncentrowany na umiejętnościach interpersonalnych i twórczym podejściu do zawodu bibliotekarza. Obejmuje również prelekcje z zakresu planowania kariery i rozwoju zawodowego.

  2. Rusz z miejsca! – obszar realizacji zawodowej. Podejmuje dyskusję nad umiejętnościami zawodowymi bibliotekarza na miarę nowych czasów, takimi jak: badanie potrzeb użytkowników, wiedza z zakresu ochrony danych osobowych i wizerunku, współpraca bibliotek z architektami oraz innymi podmiotami.

  3. Czas potrzeb – obszar poświęcony jednemu z najważniejszych wyzwań współczesnych bibliotekarza – promocji czytelnictwa, przełamywaniu stereotypu biblioteki i pracy z różnymi grupami użytkowników: od najmłodszych po seniorów.

  4. Miejsce innowacji – obszar poświęcony nowym trendom i technologiom, nowoczesnym gadżetom oraz umiejętnościom, które jeszcze niedawno w ogóle nie kojarzyły się z bibliotekarstwem.

Jedną z atrakcji tegorocznego Forum będzie również możliwość udziału w grze miejskiej, podczas której uczestnicy będą mieli okazję poznać nie tylko atrakcje Olsztyna, w tym olsztyńskie Planetarium ale również placówki i działalność dwóch z organizatorów Forum – Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie i Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.

Ponieważ grupy warsztatowe będą liczyć maksymalnie po 30 osób, o zakwalifikowaniu się na poszczególne warsztaty będzie decydować kolejność zgłoszeń. Rekrutacja już się rozpoczęła i potrwa do wyczerpania limitu miejsc. Wszelkie informacje dotyczące programu, prelegentów oraz spraw organizacyjnych znajdują się na stronie http://www.sbp.pl/fmb/informacje oraz na stronie Forum na Facebooku.