Biblioteka odkrywa młodych – młodzi odkrywają bibliotekę

W grudniu 2017 r. Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska w Toruniu zakończyła projekt szkoleniowy „BIBLIOTEKA ODKRYWA MŁODYCH – MŁODZI ODKRYWAJĄ BIBLIOTEKĘ”.

Objął on trzy szkolenia (dwa dwudniowe i jedno jednodniowe) przeznaczone dla bibliotekarzy podregionu toruńsko-włocławskiego województwa kujawsko-pomorskiego. Projekt miał na celu wyposażenie bibliotekarzy w takie umiejętności i kompetencje, dzięki którym będą oni potrafili stworzyć ofertę biblioteczną adresowaną do młodzieży na miarę jej potrzeb – przygotowaną z młodzieżą, we współpracy z lokalnymi partnerami. Szkoleniem objęto 50 osób.

Pierwsze szkolenie „Na dobry początek – jak zainicjować relacje z młodzieżą” odbyło się w dniach 25 października i 9 listopada 2017 r. Uczestniczyli w nim bibliotekarze, którzy chcieli poznać potrzeby i oczekiwania młodzieży i nawiązać z nią relacje. Szkolenie poprowadziła dr Olga Napiontek.

Kolejne szkolenie „Miejsce dla młodych w bibliotece” odbyło się w dniach 10 i 23 listopada 2017 r. Przygotowaliśmy je dla bibliotekarzy szukających nie tylko inspiracji na stworzenie niebanalnej oferty bibliotecznej dla młodzieży, lecz także praktycznych wskazówek dotyczących organizacji różnych wydarzeń dedykowanych młodym. Szkolenie poprowadziła dr Magdalena Cyrklaff-Gorczyca.

Ostatnie szkolenie pn. „Młodzież partnerem dla biblioteki – wolontariat młodzieżowy” odbyło się 1 grudnia 2017 r. Uczestniczyli w nim bibliotekarze, którzy chcieli nawiązać współpracę z młodymi wolontariuszami. Dzięki takiej współpracy bibliotekarze zyskają mnóstwo pomysłów, które mogą przyciągnąć młodzież, a sami wolontariusze zdobędą nowe doświadczenia i wiedzę, mogą wpłynąć na kształt oferty bibliotecznej i zarazem przekonają się, że biblioteka to nie tylko miejsce, w którym gromadzi się książki. Szkolenie poprowadziła Joanna Pietrasik.

Zadanie „BIBLIOTEKA ODKRYWA MŁODYCH – MŁODZI ODKRYWAJĄ BIBLIOTEKĘ” zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla książki” oraz ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze szkoleń!

Nadesłała: B. Antczak-Sabala