NOC BIBLIOTEK w Bibliotece Jagiellońskiej

Biblioteka Jagiellońska ma przyjemność zaprosić do udziału w ogólnopolskiej NOCY BIBLIOTEK, organizowanej 4 czerwca 2016 r., w godz. 19.00-23.00. W ramach akcji Biblioteka Jagiellońska zaprezentuje odwiedzającym niedostępny zwykle, zabytkowy hol Starego Gmachu i otworzy zamknięte na co dzień wejście od al. Mickiewicza 22.

PROGRAM
19.00 – Czytelnia Główna
Spotkanie z Jerzym Trelą, wybitnym polskim aktorem teatralnym i filmowym oraz Beatą Guczalską, Dziekan Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, autorką książki „Trela”, wydanej przez Wydawnictwo Marginesy.

19.00 – 21.00 – Sala konferencyjna Starego Gmachu
Warsztaty kaligrafii „Pismo gotyckie w dobie renesansu – fraktura”. Prowadzenie: Bogdan Tarnowski, kustosz z Sekcji Starych Druków Biblioteki Jagiellońskiej. Rezerwacja miejsc na adres: projekty.bj@uj.edu.pl; tel. 12 663 3567.

19.00 – 23.00 – hol Starego Gmachu BJ
Wystawy:

  • „Wolno czytać” – publikacje niegdyś zakazane lub ocenzurowane. Wśród nich faksymile autografu Mikołaja Kopernika „De revolutionibus”, czasopisma z końca XIX w. i XX-lecia międzywojennego, wydawnictwa konspiracyjne z okresu II wojny światowej i drugiego obiegu z lat 70. i 80. XX w.
  • „Książkowe osobliwości” – różnorodne i nietypowe formy książek, przechowywane w Bibliotece Jagiellońskiej oraz niezwykłe dokumenty towarzyszące.
  • „Wolno czytać w JBC i RUJ” – przykłady książek i gazet z domeny publicznej dostępnych w Jagiellońskiej Bibliotece Cyfrowej oraz opublikowanych w otwartym dostępie w Repozytorium Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wejście od Al. Mickiewicza 22. Wstęp wolny!

Nadesłała: Kaja Stompór-Lesiecka