#ReadAnneDiary

26 kwietnia to Światowy Dzień Własności Intelektualnej. Centrum Cyfrowe, Stowarzyszenie Communia, i Kennisland postanowiły przy tej okazji zorganizować akcję zwracającą uwagę na absurdalność i niedostosowanie prawa autorskiego w Unii Europejskiej do cyfrowej rzeczywistości oraz problem geoblockingu #ReadAnneDiary.

Jest to akcja jednorazowa, ale zależy nam na zainteresowaniu nią jak największego grona odbiorców 26 kwietnia. Dlatego też będziemy wdzięczni za informowania o akcji, używanie kanałów social media, wysyłanie maili do innych osób zainteresowanych – #ReadAnneDiary.

Na stronie www.annefrank.centrumcyfrowe.pl 26 kwietnia  opublikowanie zostanie Dziennik Anny Frank (w wersji oryginalnej), który w Polsce przeszedł już do domeny publicznej i może być nie tylko swobodnie publikowany, ale wykorzystywany w twórczości innych autorów czy jako punkt wyjściowy do tworzenia dzieł zależnych (np. komiksu czy ekranizacji). W odróżnieniu od Holandii, ojczyzny Anny Frank, gdzie prawo autorskie nadal wymaga zgody jej spadkobierców.

Zgodnie z holenderskim prawem, dzieło wydane w 1986 roku chronione jest przez 50 lat od daty wydania, czyli w przypadku Frank, do roku 2036. W Polsce prawa majątkowe do utworów wygasają 70 lat po śmierci twórcy. Dlatego wspomnienia Frank w Polsce są już w domenie publicznej i można je wydać już teraz.

Ze względu na brak harmonizacji prawa autorskiego musieliśmy zastosować geoblocking, by przez nasze działania on-line nie złamać holenderskiego prawa autorskiego. Dokument będzie dostępny dla osób przebywających w Polsce, ale już nie w innych krajach cżłonkowskich.

W poszukiwaniu dalszych informacji proszę zajrzeć:

  • Na naszego bloga
  • Na nasze wydarzenie na Facebooku
  • Wszystkie prawne zawiłości wyjaśnione są w tym tekście (w jęz. angielskim) – tekst ten zostanie opublikowany dopiero 26 kwietnia

Zachęcamy również do korzystania z naszych materiałów:

W razie dalszych pytań prosimy o kontakt z Natalią Mileszyk nmileszyk@centrumcyfrowe.pl