Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich

W weekend 22–24 kwietnia niewidomi świętują we Wrocławiu Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich! – zaprasza się wszystkich, nie tylko bibliotekarzy. W różnych niezwykłych punktach Wrocławia usłyszy się utwory Williama Szekspira, które będą czytane przez profesjonalnych aktorów, ale nie tylko! Dzięki współpracy z Polskim Związkiem Niewidomych oraz Główną Biblioteką Pracy i Zabezpieczenia Społecznego, lektorami nocnego czytania będą również wybitni brajliści.

Polski Związek Niewidomych jest rzecznikiem równego dostępu do literatury dla wszystkich osób z dysfunkcją wzroku. „W tym szczególnym dniu będziemy reprezentować nie tylko członków naszej organizacji, ale też ponad 285 milionów osób niewidomych i słabowidzących, żyjących na całym świecie” – mówi prezes Zarządu Głównego PZN, Anna Woźniak-Szymańska.

„Obecnie ponad 90% wydawanych na rynku publikacji książkowych i dzieł naukowych nie jest dostępna w formatach, z których mogą korzystać osoby z dysfunkcją wzroku. Zależy nam, aby Polska oraz inne państwa na świecie ratyfikowały podpisany w 2014 roku Traktat z Marrakeszu, który zmieni tę sytuację i umożliwi niepełnosprawnym legalny dostęp do utworów drukowanych” – dodaje.

Fundacja EIFL, od lat lobbująca na rzecz traktatu dla osób z dysfunkcją wzroku, przygotowała poradnik dla bibliotekarzy na temat Traktatu z Marrakeszu.  Zachęcamy do zapoznania się z nim.

Informację nadesłała Barbara Szczepańska