Pierwsze/najstarsze Roczniki Jana Długosza

W sobotę 19 grudnia 2015 r. w Pałacu Rzeczypospolitej odbędzie się kolejny pokaz z cyklu PIERWSZE/NAJSTARSZE. Tym razem Biblioteka Narodowa zaprezentuje Roczniki Jana Długosza. Przyjrzymy się legendarnym i historycznym początkom państwa Piastów.

Roczniki, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego, zwane też niekiedy Dziejami Polski (Historia Polonica), należą do najwybitniejszych osiągnięć późnośredniowiecznego dziejopisarstwa europejskiego. Imponująco przedstawia się sama objętość dzieła oraz jego chronologiczny zakres jako syntezy dziejów Polski – od czasów legendarnych aż po rok 1480, w którym to 65-letni wówczas Długosz zmarł. Według jego własnego świadectwa żmudna praca nad spisywaniem Roczników trwała ćwierć wieku. Do czasów rozwoju nowoczesnej historiografii krytycznej w XIX w., kiedy to zaczęto dostrzegać i rozumieć tendencyjność Długosza, Roczniki i poglądy ich autora niemal całkowicie zdeterminowały wizję, nie tylko polskiej, przeszłości.
W opowieść Długosza wprowadza nas pięć rękopisów i jeden druk, księgi powstałe między XV a XVII wiekiem, jedne z najcenniejszych pomników polskiej historiografii.

Pałac można odwiedzać od godz. 10:00 do 18:00, a o 14:30 zapraszamy na wykład dr. Marka Janickiego pt. „Roczniki” Jana Długosza jako fundament tożsamości historycznej dawnej Rzeczypospolitej. Posłuchamy o tym, jak powstała i co zawiera jedna z największych i najznakomitszych kronik średniowiecza, jakie jest jej znaczenie dla poznania przeszłości Polski i innych państw Europy Środkowowschodniej oraz o niepospolitej osobowości Jana Długosza i o tym, w jaki sposób jego poglądy ukształtowały treści Roczników.

PIERWSZE/NAJSTARSZE to cykl prezentacji z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Co miesiąc Biblioteka Narodowa prezentuje w Pałacu Rzeczypospolitej pierwsze teksty i najstarsze zabytki kultury i historii, dokumentujące początki państwa polskiego.
Pałac Rzeczypospolite, Plac Krasińskich 3/5. Wstęp wolny
Do pobrania on-line:

Nadesłał: Grzegorz Mazurowski