Imprezy w Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej – wrzesień

Uwaga! Wszystkie wymienione niżej imprezy odbywają się w siedzibie Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej, czyli pod adresem: Wrocław, Rynek 58. Przy informacji o każdej z nich znajduje się, obok daty, nazwa działu, w którym impreza się odbywa.

IMPREZY KILKUDNIOWE

 „W ROCZNICĘ 17 WRZEŚNIA 1939 ROKU

76 lat temu, kiedy Polska była w stanie wojny z III Rzeszą, Związek Radziecki dokonał zbrojnej napaści na nasz kraj. Ta rocznica jest pretekstem do zaproszenia Państwa na spotkanie autorskie Sybiraczki Ireny Zabratyńskiej oraz na imprezę „Sabat po sowiecku”, która odbędzie się następnego dnia.

 17 września 2015, godz. 17.00, sala konferencyjna, III piętro

Spotkanie z Sybiraczką Ireną Zabratyńską

W 1941 r. Irena Zabratyńska została z matką i rodzeństwem deportowana przez Rosjan do Ałtajskiego Kraju. W roku 1946 powróciła z rodziną do Polski. W maju 1947 r. osiedliła się we Wrocławiu z rodzicami i rodzeństwem. Jest autorką książki „Syberia w oczach dziecka-zesłańca”. Przygotowała też do wydania zapiski z notatników swojego ojca pod tytułem „Zapiski żołnierza tułacza”. Wstęp wolny!

18 września 2015, godz. 17.00, sala konferencyjna, III piętro

„Sabat po sowiecku”

O godz. 17.00 rozpocznie się projekcja sowieckich filmów propagandowych z lat 30. i 40. Po projekcji Loża Fantastyczna zaprasza na warsztaty tworzenia propagandy i przygotowanie do nocnych sesji RPG, które będą rozgrywane w systemie „Nocne Wiedźmy” (ros. Ночные ведьмы, nocznyje wied’my). Nocne Wiedźmy to zwyczajowa nazwa 588. Pułku Nocnych Bombowców (w późniejszym okresie 46. Tamańskiego Pułku Nocnego Lotnictwa Bombowego Gwardii), złożonego z samych kobiet oddziału Sił Powietrznych ZSRR. O godz. 20.00 na I piętrze rozpoczną się sesje RPG „Nocne Wiedźmy”. Wstęp wolny!

29 września – 1 października 2015

„SENIORALIA W BIBLIOTECE

W programie m.in. szkolenie z obsługi tabletów, spotkanie z poezją haiku, warsztaty kawowe i warsztaty jogi i rękodzieła. Szczegółowy program na stronie www.wbp.wroc.pl

 SPOTKANIE AUTORSKIE

19 września, godz. 14.00, sala konferencyjna, III piętro

WIECZÓR AUTORSKI KATARZYNY PUZYŃSKIEJ

Na to spotkanie zapraszamy nie tylko tych czytelników, którzy znają już kryminalną sagę z policjantami z niewielkiego Lipowa k. Brodnicy, ale także tych miłośników kryminałów, którzy jeszcze nie sięgnęli po te powieści. Bo autorka „Motylka”, „Więcej czerwieni”, „Trzydziestej pierwszej”, „Z jednym wyjątkiem” i „Utopców”, umie czytelnika trzymać w napięciu, doskonale buduje psychologię postaci, a swoje opowieści umieszcza w szerokim kontekście obyczajowym i społecznym. Może więc warto rozpocząć poznawanie kryminalnych historii z Lipowa od osobistego spotkania z ich Autorką? Zwłaszcza, że poprowadzi je – także pisząca kryminały – Marta Mizuro, ceniona jako krytyk literacki. Wstęp wolny!

 

PRELEKCJE, WYKŁADY

16 września, godz. 16.00, Czytelnia, II piętro

SAKRAMENTY W KOŚCIELE PRAWOSŁAWNYM – MISTERIUM I OBRZĘD

Z cyklu „Tradycje wielu kultur”

Serdecznie zapraszamy na wykład ojca Grzegorza Cebulskiego z cerkwi Świętych Cyryla i Metodego we Wrocławiu, który opowie o sakramentach w Kościele prawosławnym, o misterium i obrzędach, jakie towarzyszą ich przyjmowaniu. Wstęp wolny!

23 września, godz. 16.00, Czytelnia, II piętro

O ŻYCIU I TWÓRCZOŚCI EDWARDA DEGASA

Z cyklu „Sekrety malarzy”

Podjął naukę na studiach prawniczych, ale dość szybko odkrył swoje powołanie i postanowił malować. Miał dość sarkastyczne usposobienie, posługiwał się ironicznym dowcipem. Nigdy się nie ożenił, trzymał ludzi na dystans, choć posiadał kilku oddanych przyjaciół. Wyrobił sobie również indywidualny styl w malarstwie, który powstał pod wpływem fascynacji sztuką japońską i nowatorską na tamtejsze czasy sztuką fotografii. Francuski malarz, Edgar Degas oraz jego twórczość będą tematem powakacyjnego spotkania, które poprowadzi Barbara Przerwa, pracownik Działu Oświatowego Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Wstęp wolny!

24 września, godz. 16.00, sala konferencyjna, III piętro

SYLWETKI MISTRZÓW KINA – BERGMAN

 „Akademia Wiedzy o Filmie”

W cyklu „Sylwetki Mistrzów Kina” Akademia Wiedzy o Filmie przedstawi twórczość Ingmara Bergmana, jednego z największych artystów w historii kina. Tematy i motywy poruszane w jego filmach oraz biografię reżysera przybliży filmoznawca Jacek Szymański. Wykład zostanie zilustrowany fragmentami filmów. Wstęp wolny!

 

WYSTAWY

 Do 12 września, Galeria pod Plafonem, parter

ONI WALCZYLI O „WOLNOŚĆ I NIEZAWISŁOŚĆ”

Wystawa zorganizowana w 70. rocznicę utworzenia „WiN”. Genezę i działalność organizacji „Wolność i Niezawisłość”, której celem była walka o wolne i demokratyczne państwo polskie w czasie, gdy narzucono Polakom siłą ustrój komunistyczny – od 1945 r. do jej likwidacji przez komunistów w 1952 r. – przedstawiono na planszach ilustrowanych fotografiami, mapkami i reprodukcjami dokumentów.

Część ekspozycji poświęcono utworzonemu w 1990 r. Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość – Stowarzyszeniu Społeczno-Kombatanckiemu, którego celem jest utrwalanie pamięci o heroizmie założycieli i żołnierzy „WiN-u” oraz pomoc tym kombatantom i ich rodzinom, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. W gablotach prezentowane są związane z tematem publikacje i oryginalne dokumenty, które pochodzą z prywatnych archiwów.

 

Do końca września, ciąg komunikacyjny 2. piętra

„DROGI DO WOLNOŚCI” – MIĘDZYNARODOWA WYSTAWA EKSLIBRISÓW

Graficy z Polski, Argentyny, Czech, Hong-Kongu, Finlandii, Portugalii, Australii, Austrii, Niemiec, Peru, Turcji, Belgii itd. wzięli udział w wystawie zorganizowanej przez Oleśnicką Bibliotekę Publiczną z okazji „25-lecia Wolności”, jak nazwano rocznicę ważnych zmian ustrojowych i politycznych w naszym kraju, które nastąpiły w 1989 roku. Ekslibrisy, rysunki i małe formy graficzne nawiązują w rozmaity sposób do hasła. Wystawie towarzyszy katalog.

 

Do końca września, ciąg komunikacyjny 3. piętra

„WIELOKULTUROWI WROCŁAWIANIE” – WYSTAWA FOTOGRAFICZNA

Alliance Française wraz z twórcami wystawy urządzonej w ramach projektu realizowanego przez Miasto Wrocław zachęcają do oglądania wystawy fotograficznej, której tytuł wydaje się mówić wszystko. Warto jednak sprawdzić, jak interpretują jego sens sami organizatorzy ekspozycji:

„WIELOKULTUROWI WROCŁAWIANIE – to miejski projekt, którego celem jest przybliżenie mieszkańcom Wrocławia sylwetek zarówno cudzoziemców mieszkających we Wrocławiu, jak i osób reprezentujących inną kulturę, osób dwukulturowych urodzonych we Wrocławiu, a także osób narażonych na wykluczenie z powodu rasy, religii, koloru skóry, wieku itd.

Każdy człowiek jest mikrokulturą, każdy jest reprezentantem jakiejś mniejszości, choć może nie zdawać sobie z tego sprawy. Chcemy pokazać, że funkcjonowanie w obszarze mniejszości nie powinno i nie musi wykluczać z funkcjonowania w większej wspólnocie, jaką są na przykład wrocławianie.

Często nie zdajemy sobie sprawy, że osoby, które mijamy na ulicy, mogą nie być stąd, ale traktują Wrocław jak swój dom, albo wręcz przeciwnie – widzimy kogoś, kto nie wygląda jak osoba „stąd”, a okazuje się, że jest zupełnie na odwrót.

Najważniejsze w wielokulturowości jest to, że choć różnimy się między sobą na pierwszy rzut oka, to jednak wszyscy jesteśmy tacy sami”.

PROJEKCJA

17 września, godz. 17.00, American Corner, II piętro

AMERICAN MOVIE CLUB – „BLACK HAWK DOWN”

Film wojenny w reżyserii Ridleya Scotta oparty na faktach opisanych w książce Marka Bowdena „Helikopter w ogniu” o bitwie w Mogadiszu w Somalii. Film otrzymał dwa Oscary – za dźwięk i montaż, a także nominację za zdjęcia, których autorem jest polski operator Sławomir Idziak.

Uwaga! Projekcja w języku angielskim.

Wstęp wolny!