„Larix” – trzeci nabór bibliotek publicznych

logo_larixStowarzyszenie „Larix” już po raz trzeci zaprasza biblioteki publiczne z całej Polski do udziału w projekcie „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2015”. Projekt jest realizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Stowarzyszenie „Larix” od 2007 roku prowadzi działania ułatwiające osobom niewidomym i słabowidzącym dostęp do kultury. Początkowo było to nagrywanie i przekazywanie bibliotekom cyfrowych książek mówionych. Obecnie Stowarzyszenie jest liderem wspierającym  biblioteki, które chcą dostosować swoją ofertę do potrzeb niewidomych czytelników. Ze Stowarzyszeniem współpracuje ponad 160 bibliotek publicznych z całej Polski. Na przestrzeni 8 lat biblioteki otrzymały nieodpłatnie od Stowarzyszenia 1007 cyfrowych książek mówionych. Książki te stanowią podstawę działań bibliotecznych skierowanych do osób niewidomych i słabowidzących.

Działaniem komplementarnym realizowanym od 3 lat jest przekazywanie bibliotekom odtwarzaczy, które ułatwiają osobom niewidomym słuchanie książek. Stowarzyszenie zrealizowało już 2 projekty tego typu i przekazało nieodpłatnie bibliotekom 160 odtwarzaczy Czytak Plus. W tym roku Stowarzyszenie „Larix” ma do przekazania kolejnych 120 urządzeń.

W ramach obecnie realizowanego projektu „Wypożyczalnia … – Edycja 2015” biblioteka publiczna  może otrzymać od Stowarzyszenia urządzenie na podstawie umowy użyczenia na okres 2 lat. W tym czasie biblioteka nie ponosi żadnych kosztów finansowych. Biblioteki, które rozpoczną współpracę ze Stowarzyszeniem, będą mogły także otrzymać wszystkie dotychczas nagrane przez Stowarzyszenie cyfrowe książki mówione.

Aby zgłosić się do udziału w projekcie, należy skontaktować się ze Stowarzyszeniem „Larix” drogą e-mailową pod adresem biuro@stowarzyszenielarix.pl lub telefonicznie z Agnieszką Kwolek – tel. 22 559 09 41, 661 274 202. Informacje o projekcie znajdują się na stronie www.stowarzyszenielarix.pl w zakładce „Projekty”.

Serdecznie zapraszamy szczególnie biblioteki z małych miejscowości oraz wszystkie, do których zgłaszają się niewidomi czytelnicy. Razem możemy uczynić kulturę jeszcze bardziej dostępną.

Nadesłała: Agnieszka Kwolek
Stowarzyszenie „Larix”