Dolnośląska Biblioteka Publiczna zaprasza…

W imieniu DBP we Wrocławiu zapraszamy:

1 października (środa), godz. 17.00, Czytelnia, II p. O NATURZE DEPRESJI, biblioteczne spotkania z psychoanalizą. Psycholog i psychoterapeuta Urszula Mróz wygłosi odczyt zatytułowany „Kiedy przygnębienie i niemoc zaczynają królować w życiu, czyli natura depresji”. Wstęp wolny!

4 października (sobota), sala konferencyjna, III piętro HORROR DAY, Dolnośląski Festiwal Grozy. Lubicie się bać? Jeśli tak, to przyjdźcie do naszej Biblioteki 4 października! Spędzicie dzień z twórcami, znawcami i fanami horrorów. Będzie okazja do obejrzenia prezentacji poświęconej prekursorowi polskiej literackiej fantastyki grozy – Stefanowi Grabińskiemu, którą przedstawi i skomentuje redaktor portalu CarpeNoctem.pl Michał Budak. Inny redaktor tego portalu, Paweł Mateja, zademonstruje prezentację poświęconą polskim klasykom literatury grozy. Odbędzie się premiera polskiego filmu grozy „Strange sounds”, połączona ze spotkaniem z reżyserem Rafałem Głombiowskim i producentką Agnieszką Adamek. Zaprosimy też na warsztaty przetrwania (wśród zombie). A prezentację poświęconą ginącym śląskim rezydencjom pokaże i okrasi własnym komentarzem znany pisarz Hannibal Smoke. Dorota Gutowska omówi (stosując subiektywny wybór) najgorsze filmy reprezentujące podgatunek horroru – animal attack. Spotkanie z uznanym pisarzem, autorem powieści grozy Stefanem Dardą będzie przebiegać pod oczywistym dla jego czytelników hasłem „Starzyzna na wyrębach, czyli strzeż się samotnych dziewczynek w lesie”. Zwieńczeniem Dnia Horroru będzie debata „Polski horror?”, w której wezmą udział: Stefan Darda (pisarz), Łukasz Śmigiel (pisarz, dziennikarz i wydawca), Mariusz Juszczyk (recenzent literatury grozy). Podczas Horror Day funkcjonować będzie Martwa Strefa (usytuowana w Bibliotece Romańskiej, III p.), czyli miejsce, w którym będzie można kupić literaturę grozy oraz poznać biblioteczną ofertę książkowych i filmowych horrorów i bez lęku… odpocząć przy kawie czy herbacie.  Szczegóły dotyczące godzin rozpoczęcia spotkań na www.wbp.wroc.pl.

7 października (środa), godz. 17.00, Biblioteka 7 Kontynentów MACHINĄ PRZEZ CHINY, czyli podróż przez azjatyckie krainy w Bibliotece-Światotece, spotkanie z Łukaszem Wierzbickim. Druskienniki, rok 1934. Halina i Stach, młodzi, pełni marzeń i energii podróżnicy, postanowili urzeczywistnić swój sen o przygodzie. Wyruszyli na niezapomnianą i jednocześnie romantyczną (jest to ich podróż poślubna!) motocyklową wyprawę do Chin. Przemierzyli niezliczone krainy Azji, poznając szeroki świat, egzotyczne kultury i nowych ludzi. Swoją szczęśliwą przygodę zakończyli w Szanghaju w 1936 roku. Tę właśnie historię opowiada Łukasz Wierzbicki w swojej najnowszej przygodowo-historyczno-podróżniczej powieści dla dzieci „Machiną przez Chiny”. Jeśli chcecie uzyskać odpowiedź na pytanie, dlaczego warto podróżować oraz interesować się otaczającym nas światem, to koniecznie przyjdźcie na spotkanie z pisarzem do naszej biblioteki! Wstęp wolny!  Zapraszamy młodych czytelników w wieku 6–12 lat wraz z rodzinami i przyjaciółmi oraz wszystkie osoby ciekawe świata!

8 października (środa) godz. 16.00, Czytelnia, II piętro TRADYCJE WIELU KULTUR – FRANCJA. Zapraszamy na spotkanie z Sophie Tarą-Pichler, Francuzką, od lat mieszkającą w Polsce (na co dzień lektorką w Alliance Française), która przedstawi swoją ojczyznę Francję jako kraj wierny tradycjom i zwyczajom. Wstęp wolny!

10 października, godz. 17.00, sala konferencyjna, III piętro DZIKIE PLEMIONA W DOLINIE OMO, z cyklu Dookoła Siedmiu Kontynentów. Na spotkanie z podróżnikiem Bolesławem Grabowskim, który opowie o życiu codziennym i obyczajach dzikich plemion zamieszkujących Dolinę Omo w Etiopii, m.in. Humerów, Konso, Arbore, Surma, Mursi. Wstęp wolny!

15 października 2014 (środa), godz. 16.00, sala konferencyjna, III piętro SEKRETY MALARZY – MODIGLIANI. Włoski malarz, który prowadził burzliwe i chaotyczne życie, stał się przedmiotem wielu nieuzasadnionych domysłów, był tematem licznych anegdot. Wiele faktów z jego życia nie zostało udowodnionych, jego postać jest więc owiana mgiełką tajemnicy. O życiu i twórczości Amedeo Modiglianiego opowie Iwona Gołaj, pracownik Działu Oświatowego Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Wstęp wolny!

17 października, godz. 17.30, Galeria pod Plafonem NATALIJA ČERNECOVA, Ekslibrisy. Wernisaż wystawy łotewskiej artystki, znanej i cenionej na świecie, wielokrotnie nagradzanej (m.in. w Chinach, we Włoszech, na Litwie, w Argentynie i USA) twórczyni ekslibrisów. „Początkowo rysowałam piórkiem i tuszem – opowiadała artystka – ale od 1991 r. przerzuciłam się na akwafortę. (…) Opieram się na tradycjach klasycznych, ale traktuję je swobodnie. Moja ulubiona tematyka to: mitologia, muzyka, literatura, Włochy). Od 1988 r. wykonałam 278 ekslibrisów i aktywnie uczestniczyłam w wielu konkursach ekslibrisowych na całym świecie”. Wstęp wolny!

22 października (środa), godz. 16.00 sala 35 (konferencyjna), III piętro ZAGADKOWE LOSY FILMOWYCH ARTYSTÓW, Akademia Wiedzy o Filmie. Zapraszamy na spotkanie dotyczące nierozwikłanych tajemnic artystów filmowych. Przed nami zagadki, sekrety, tajemnicze opowieści i zaskakujące zbiegi okoliczności. Filmoznawca Jacek Szymański poprowadzi wykład, ilustrowany fragmentami filmowymi.

Nadesłał: J. Czarnik