Festiwal Książki dla Dzieci i Młodzieży „Czytajmy”

Festiwal Książki dla Dzieci i Młodzieży „Czytajmy” to pierwsza tego typu impreza w Warszawie promująca czytelnictwo i aktywny sposób spędzania wolnego czasu wśród dzieci, młodzieży i rodzin. Odbędzie się on w dniach 19-21 września 2014 r. w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie w godzinach 10-18.00. Oficjalne otwarcie odbędzie się 19 września 2014 r. o godzinie 12.00 w Arkadach Kubickiego. Wstęp na Festiwal jest bezpłatny.

Udział w Festiwalu weźmie ponad 50 wystawców z całej Polski. W programie znajdują się spotkania m.in. z aktorką Barbarą Bursztynowicz, Bohdanem Butenko, Nelą Małą Reporterką, Agnieszką Kręglicką, Sylwią Chutnik, Joanną Olech, Joanną Krzyżanek, Grzegorzem Kasdepke, Andrzejem Gondkiem, Anną Brzezińską oraz twórcami komiksów Pau, Andrzejem Samojlikiem i Piotrem Nowackim. Dla najmłodszych przygotowaliśmy kącik z zabawkami firmy trzymyszy.pl, małe kino, spotkanie z ulubionym bohaterem kreskówek Ciekawskim Gorgem, warsztaty z Ciotką Książkulą – prowadzącą program Książkowe Moliki. W związku z Rokiem Kolberga zaplanowane zostały atrakcje związane z baśnią i bajką polską, będą to spektakl „Kusy Janek” Teatru Słuchaj Uchem, czytane na żywo bajki wybrane przez Instytut Kolberga i warsztaty przygotowane prze Państwowe Muzeum Etnograficzne. W Warsztatowni przygotowanej wspólnie z firmą Astra, dzieci i młodzież będą miały okazję, brać udział w różnych zajęciach plastycznych związanych z komiksem, ilustracją, książką. O przygotowanie rozwijających kreatywność warsztatów zadba m.in Akademia Wolnego Czasu i Mały Geniusz dzięki nim wśród propozycji pojawią się m.in. warsztaty kreatywnego pisania, warsztaty druku 3D oraz warsztaty teatralne.

W programie jest też konferencja pt. „Czytajmy i uczmy czytać. Współczesna książka dla dzieci i młodzieży” przygotowywana we współpracy ze Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich i Polską Sekcją IBBY.

Inicjatywa, której cele wpisują się w Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa została objęta honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rzecznika Praw Dziecka i Prezydent m.st. Warszawy Pani Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Mamy nadzieję, że zechcą Państwo odwiedzić Festiwal oraz zachęcicie do tego swoich słuchaczy, czytelników, widzów.

Festiwal poprzedzi konferencja prasowa, która odbędzie się 11 września o godzinie 12.00 na Zamku Królewskim w Warszawie w Sali Kinowej. W konferencji będą brali udział organizatorzy: Waldemar Michalski – Dyrektor Festiwalu „Czytajmy” i Prezes Stowarzyszenia Historia i Kultura, Jacek Oryl – Dyrektor Warszawskich Targów Książki i Prezes Zarządu Murator EXPO sp. z o.o., Ewa Gruda – Dyrektor Muzeum Książki Dziecięcej i Rzeczniczka Prasowa Festiwalu, Paweł Timofiejuk – Prezes Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego oraz Elżbieta Stefańczyk – Przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.