SZLIFOWANIE JĘZYKA INSPIROWANE TEATREM

Wiesz, że w Oświęcimiu można iść do teatru? Właśnie tak, od 2011 roku, kiedy oddano do użytku nowy budynek Biblioteki, mieszkańcy Oświęcimia mają możliwość oglądania spektakli w wykonaniu bibliotecznych grup teatralnych, zarówno w języku polskim, jak i w języku angielskim. W Bibliotece GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu działają dwa warsztaty teatralne: Teatrzyk kukiełkowy „Rozwesołek” dla dzieci młodszych i Drama Club „Circle of friends” w języku angielskim dla dzieci starszych i młodzieży.

Drama Club „Circle of friends”, to zajęcia teatralne dla dzieci i młodzieży, mówiących
i piszących w języku angielskim na poziomie dobrym. Młodzież wraz z opiekunem działają na zasadzie „od pomysłu do występu”, czyli sami tworzą scenariusz do spektaklu, oczywiście w języku angielskim, samodzielnie przygotowują swoje kostiumy, rekwizyty i pod okiem instruktora szlifują grę aktorską. Jest to grupa zapaleńców kreujących małe przedstawienia w języku angielskim, którą tworzą uczniowie w różnym wieku od 12 do 17 lat. Nie jest to praca łatwa, ale niezwykle ciekawa i uwalniająca twórcze kreacje uczestników i pomimo trudu dzieci pracują, bo wiedzą, że ich sukces składa się na sukces całej grupy. Uczą się pracy w zespole, tworząc przedstawienie, które będą mogli zaprezentować publiczności, swoim najbliższym i znajomym. Tym większą satysfakcję sprawia im fakt, że wszystko stanowi oryginalny pomysł grupy i jest wykonane od podstaw przez jej uczestników.

Pracę grupy koordynuje Lucy Jurys, która przywiozła pomysł z Toronto z Mavo Academy Art & Music prowadzonej przez oświęcimiankę Magdalenę Papierz. Należy zauważyć, że nigdzie w Małopolsce ten rodzaj tworzenia spektaklu przez młodzież i dzieci nie jest jeszcze realizowany. Pani Lucyna Jurys to osoba z wieloletnim doświadczeniem w pracy z młodzieżą i dziećmi, w tym również dziećmi z różnymi upośledzeniami, która organizowała takie warsztaty w Polsce i za granicą, m.in. w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie. Praca w grupie teatralnej daje młodemu człowiekowi możliwość wyciszenia, uczy go cierpliwości i panowania nad sobą […]. Przygotowanie każdego spektaklu wymaga dużego wysiłku. Wspólnego, nieraz godzinami, powtarzania kwestii, aż do skutku, do tzw. „wyrycia na blachę”, przy czym efekty tej ciężkiej pracy nie są widoczne od razu, ale najmniejsza poprawa daje satysfakcję – tak o swojej pracy mówi pani Łucja Jurys.

Grupa Drama Club wystawiła już sześć spektakli: „The perfect father”, „The golden apple”, „Magnificent little firtree”, „The secret doorway”, „The island of lost dreams” i „The secrets of Hollywood”. Uczestnictwo w grupie Drama Club cieszy się ogromnym zainteresowaniem, tym bardziej, że praca tych młodych ludzi na zajęciach bibliotecznych jest doceniana i punktowana również w oświęcimskich szkołach. Warsztaty odbywają się w ciągu roku szkolnego od września do czerwca, w każdą środę miesiąca, a próby trwają niejednokrotnie aż do zamknięcia biblioteki. Także i w tym roku szkolnym, zaraz po wakacjach, od września Grupa Drama Club wznawia swoją działalność, dlatego zachęcamy i zapraszamy dzieci od 12 lat i młodzież, mówiące po angielsku do zapisów do naszej grupy.

Zapisu do grupy można dokonać osobiście w Dziale Promocji lub mailowo na adres: marketing@mbp-oswiecim.pl, wysyłając imię i nazwisko uczestnika oraz wiek i numer telefonu do kontaktu. Zapraszamy.

Nadesłała: A. Mirek