POLONA rozpoczyna cykl POLONA/RESTAURUJEMY

Od dziś na POLONA/BLOG <http://blog.polona.pl pojawiać się będą odszukane opowieści, przepisy, porady i osobiste historie. Razem z ekspertami w dziedzinie kulinariów pomysłodawcy POLONA/RESTAURUJEMY starają się zrekonstruować polskie dziedzictwo kulinarne. I zastanowić się: jaki obraz polskiej kuchni wyłania się z tych tekstów? Czy i w jaki sposób może być inspiracją dla dzisiejszych szefów kuchni, domowych kucharzy, badaczy tożsamości.

Restaurujemy! Pamięć o tym, co kiedyś znajdowało się na polskim stole, w menu międzywojennej restauracji, w magnackiej spiżarni, w zamkowej piwnicy. Co podawano na birbanckim bankiecie, w dziewiętnastowiecznej karczmie i szlacheckim dworze? Kosmopolityczne trendy, lokalne tradycje, sezonowe składniki – to nie wynalazek mody na gotowanie, to coś, co ma źródło w naszej historii. Kulinaria to nie tylko przepisy, to również ważne tropy literackie, osobiste obsesje, religijne nakazy, część naszej tożsamości…

Czy wiemy jak wygląda polskie dziedzictwo kulinarne? Czy wiemy gdzie je odnaleźć? Jaki jego obraz znajdziemy w babcinych wspomnieniach, zapiskach przodków, w starych jadłospisach, a przede wszystkim w książkach kucharskich? Jaki w tekstach, obrazach, tekstach piosenek, librettach, aforyzmach, pamiętnikach i drukach ulotnych: reklamach, biletach, broszurach? – zastanawiają się twórcy projektu POLONA/RESTAURUJEMY. Te pytania zadali polskim ekspertom w dziedzinie kulinariów: dziennikarzom, aktywistom, kucharzom, promotorom dobrej kuchni i znawcom regionalnych specjałów.

Potrawy naszych przodków, z czasów spokoju i dobrobytu, przed wojnami i rozbiorami, mogą nas przyjemnie rozczarować. Albo nieprzyjemnie. Ciekawe czy nasz smak zmienia się z rozwojem cywilizacji. Czy dawna kuchnia ma tyle powabu, że będzie potrafiła go wzbogacić. Pamiętam smaki dzieciństwa. Dziś te same potrawy smakują inaczej. Inna kuchnia, czy inny ja? – zastanawia się Dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski.

Projekt zaspokaja nie tyko apetyt na informacje, ale również potrzebę intymnych opowieści: wśród tekstów ekspertów pojawią się też osobiste historie – np. rekonstrukcja menu, które babka jednej z dziennikarek mogła przeglądać we wrocławskiej restauracji w latach dwudziestych, czy wspomnienia kuchni klasztornego przedszkola.

Więcej na: http://blog.polona.pl/restaurujemy; http://www.polona.pl; http://www.facebook.com/bnpolona. Kontakt: Agnieszka Kozak – pomysłodawczyni i koordynatorka Projektu, gagakozak@gmail.com mailto:gagakozak@gmail.com, tel. 504 170 922.