Atrakcyjny program czerwcowy w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej

Prawie wszystkie wyliczone poniżej imprezy będą miały miejsce w siedzibie Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej – Rynek 58, 50-116 Wrocław. Tylko jedna z nich – „Z książką na walizkach” – odbywa się jednocześnie w kilkudziesięciu miastach, miasteczkach i wsiach Dolnego Śląska.

1 – 30 czerwca, Galeria pod Plafonem, parter – EDYTA PURZYCKA Od bieli… do czerni. Rysunek i kolaż

„Biel. Białą kreską rysuję świat z moich grafik – odwracam proces i na nowo ożywiam stwory, zwierzęta zamknięte na płaszczyznach matryc. Biała kreska na czarnym tle – sytuacja alternatywna do grafik.

Czerń. Czarnym atramentem kreślę reportaż z z moich podróży. Interesuje mnie człowiek. W trakcie pobytów w Hiszpanii robię tysiące fotografii, najczęściej portretów. Wyławiam ludzi w różnych sytuacjach: w marszu, w knajpie, na lotnisku, podczas podróży. Ta szybka impresja fotograficzna, po kilku latach – zamienia się w mozaikę na kartonie.

Pomiędzy bielą a czernią są kolaże. Od prawie dwudziestu lat są moją formą wypowiedzi, ewoluują od niewielkich form narracyjnych do syntetycznej, malarskiej kompozycji. Operowanie kolorem, poszukiwanie rytmu i odmiennej struktury pozwala mi na ekspresyjne wyrażenie pierwotnej inspiracji”.

Tak opisuje swoją nowa wystawę Edyta Purzycka, absolwentka ASP we Wrocławiu. Dyplom uzyskała w 1996 roku z grafiki artystycznej pod kierunkiem profesor Haliny Pawlikowskiej (aneks z malarstwa i fotografii). W latach 1995-96 była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki. Od 1997 roku należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Tworzyła szatę graficzną miesięcznika studenckiego „Maska”, a następnie kwartalnika artystycznego „Format”. Współpracowała z czasopismem literacko-artystycznym „Rita Baum” oraz Wydawnictwem Szkolnym PWN. W swoich pracach wykorzystuje kilka technik wklęsłodrukowych (akwafortę, akwatintę, miękki werniks, odprysk atramentowy).Pozwala to na eksperymenty fakturalne oraz na uzyskiwanie efektów malarskich. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Wernisaż 30 maja, godz. 17.30

4-7 czerwca, w różnych miejscowościach Dolnego Śląska – Z KOZIOŁKIEM MATOŁKIEM NA WALIZKACH

Największa impreza czytelnicza dla dzieci na Dolnym Śląsku, czyli „Z książką na walizkach” będzie trwała od 4 do 7 czerwca i zakończy się finałem w Oleśnicy. W blisko 50 miastach i wsiach dolnośląskich z dziećmi spotykać się będą pisarze, laureaci Nagrody Literackiej im. K. Makuszyńskiego, m.in. Paweł Beręsewicz, Marta Fox, Barbara Gawryluk, Tomasz Trojanowski, Renata Piątkowska, Agnieszka Tyszka.

Oleśnicki finał, pod haslem „Następcy Makuszyńskiego dzieciom” odbędzie się 7 czerwca, o godz. 10.00 na Rynku i będzie miał charakter festynu czytelniczego. Zaplanowano paradę czytelników-przebierańców, koncert rockowy, spotkanie z pisarzami, którzy będą gośćmi „Walizek”, kiermasz książek wydawnictw „Literatura” i „Akapit-Press”. Wszystkich serdecznie zapraszamy do Oleśnicy!

9 czerwca, godz 17.00, Biblioteka Niemiecka, I piętro –  UTZ RACHOWSKI CZYTA SWOJE WIERSZE

Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego i Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. T. Mikulskiego we Wrocławiu zapraszają na wieczór autorski Utza Rachowskiego, jednego ze znanych i cenionych współczesnych niemieckich poetów i prozaików, uczestnika wschodnioniemieckiej opozycji politycznej, prezentującego w krytycznym świetle życie w byłej NRD.

UTZ RACHOWSKI (ur. w 1954 r. w Plauen (Vogtland)). Poeta i prozaik. Represjonowany politycznie w Niemczech Wschodnich, wydalony do Berlina Zachodniego, gdzie studiował historię sztuki i filozofię. Obecnie mieszka w Berlinie i Vogtland. Opublikował m.in. Namenlose(opowiadania, 1993), Mein Museum (wiersze, 1995), Die Stimmen des Sommers (opowiadania, 1997). Laureat nagród: Andreas-Gryphius-Förderpreis (1987), Eduard-Mörike-Förderpreis (1991) i Reiner-Kunze-Preis (2007).

11 czerwca (środa) godz. 16.00, Czytelnia, II piętro –  TRADYCJE WIELU KULTUR. Co z tą Belgią?

Marzena Matuszczak przedstawi kraj, który kojarzy nam się przede wszystkim jako siedziba instytucji unijnych, mała Europa w środku Europy. Niewiele jednak wiemy o jej mieszkańcach. Jaka jest Belgia? Jacy są Belgowie? Czy rzeczywiście możemy mówić o Belgach jako nacji? Jak wygląda ich życie i jaki mają do niego stosunek?  W czasie tego spotkania spróbujemy lepiej poznać tę wielojęzyczną monarchię w sercu Europy: od ich historii po współczesność, od zamiłowania do pralin, frytek, piwa i komiksów, po specjalną rolę rodziny i niekłamaną afirmację życia. Zapraszamy, wstęp wolny!

18 czerwca, godz. 16.00, Czytelnia, II piętro –  SEKRETY MALARZY – WOJCIECH KOSSAK

O życiu i twórczości Wojciecha Kossaka, twórcy obrazów o tematyce historycznej i batalistycznej, syna znakomitego akwarelisty Juliusza i ojca dwóch pisarek (M. Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i M. Samozwaniec) opowie Grzegorz Wojturski, kierownik Działu Oświatowego Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Zapraszamy, wstęp wolny! Czytelnia, II piętro

25 czerwca (środa), godz. 16.00, Biblioteka Niemiecka, I piętro – RECYKLINGOWA BIŻUTERIA, Pracownia Rękodzieła

Na czerwcowych warsztatach w Pracowni Rękodzieła będzie można tworzyć niebanalne ozdoby z niepotrzebnych już skrawków, ścinków, guzików, koralików, włóczki itp. Miejsce warsztatów – Biblioteka Niemiecka, I piętro. Zapisy – 71 33 52 203.

Nadesłał: J. Czarnik, DBP