Konkurs BN na ekslibris księgozbioru Czesława Miłosza

Czesław Miłosz (1999).
Źródło: Wikipedia

Biblioteka Narodowa ogłosiła konkurs na oficjalny ekslibris księgozbioru Czesława Miłosza, który zakupiła w 2012 od spadkobierców pisarza. Ponad 8000 książek, czasopism i innych obiektów należących niegdyś do Noblisty zostanie oznaczonych zwycięskim ekslibrisem.

Księgozbiór Czesława Miłosza to 8 235 woluminów – gromadzonych przez ponad 40 lat i starannie dobieranych. Stanowi on część Archiwum Czesława Miłosza, przechowywanego w Berkeley, a następie w Oakland, które Biblioteka Narodowa kupiła w 2012 r.

Konkurs ma charakter otwarty – mogą w nim wziąć udział zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści, a prace zgłaszać można pod własnym nazwiskiem lub pod szyldem studia projektowego. Najważniejszymi kryteriami są wartość artystyczna i oryginalny pomysł, które oceni siedmioosobowe jury. W jego skład wchodzą m.in. Przemysław Dębowski – projektant książek i współzałożyciel wydawnictwa Karakter oraz Magdalena Heliasz – projektantka graficzna, kuratorka rocznika „Print Control” i organizatorka wystaw polskich książek na międzynarodowych targach.

Dla zwycięzcy konkursu przewidziano nagrodę pieniężną w wysokości 8 tys. zł. Zgłoszenia konkursowe można przesyłać do 14 grudnia 2020 r., adres e-mail: ekslibris@bn.org.pl.

Zasady uczestnictwa w konkursie, szczegółowe wymagania dotyczące zgłoszeń oraz pełny skład Jury zamieszczono w regulaminie konkursu.