2-17 listopada XV Forum Zarządzania Internetem 2020

W dniach 2 do 17 listopada (w dwóch sesjach: 2-6 oraz 9-17 XI) odbędzie się pierwsze w pełni wirtualne międzynarodowe Forum Zarządzania Internetem (Internet Governance Forum – IGF).

IFLA zachęca biblioteki do udziału w dyskusjach na temat tego, jak działa internet i jak powinien być zarządzany: od integracji cyfrowej po prywatność, dostęp do treści, dostępność, umiejętności cyfrowe i nie tylko (wszystko, co interesuje biblioteki).

Pandemia wywarła fundamentalny wpływ na XV Globalne Forum Zarządzania Internetem. Minione miesiące uwydatniły i zaostrzyły istniejącą przepaść cyfrową, poruszyły kluczowe pytania dotyczące wolności intelektualnej i dostępu do informacji online oraz przyspieszyły dyskusje na temat moderowania treści online. Wszystkie te i wiele innych pytań dotyczących zachodzących zmian i przyszłości internetu zostanie poruszonych na tegorocznym IGF.

Tematem tegorocznego IGF jest Internet na rzecz ludzkiej odporności i solidarności. Będzie przebiegał według czterech kluczowych ścieżek tematycznych:

1. Dane, które analizują praktyki w zakresie informacji cyfrowych i zarządzania danymi, prezentowane przez nie możliwości wspierania zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego oraz możliwe wyzwania dla praw użytkowników.

2. Środowisko, które bada sposoby ograniczenia wpływu technologii informacyjno-komunikacyjnych i Internetu na środowisko oraz wykorzystania ich potencjału, aby pomóc w realizacji celów polityki w zakresie środowiska, klimatu i zrównoważonego rozwoju.

3. Integracja – skupiająca się na tym, jak upewnić się, że każdy może skorzystać z możliwości oferowanych przez ICT i wziąć udział w podejmowaniu decyzji dotyczących zarządzania Internetem.

4. Zaufanie – od pytań dotyczących cyber bezpieczeństwa po podstawowe prawa człowieka i wolności online.

Strona IGF: https://www.intgovforum.org/multilingual/.

Instrukcja krok po kroku, jak się zarejestrować i przyłączyć do dyskusji: https://www.intgovforum.org/multilingual/index.php?q=filedepot_download/10603/2318

Informacja na podstawie: https://www.ifla.org/node/93428.