Złota epoka Jagiellonów – wystawa wirtualna

Jednym z przykładów działań w sieci podejmowanych przez instytucje kultury jest wystawa wirtualna „Złota epoka Jagiellonów” upamiętniająca przypadające w tym roku 500-lecie urodzin ostatniego Jagiellona, Zygmunta II Augusta. Ekspozycja, przygotowana przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich, prezentuje unikatowe obiekty z czasów zwanych złotym wiekiem, gdy Rzeczpospolita stała u szczytu rozwoju kulturalnego, politycznego i gospodarczego. EBIB patronuje medialnie tej wystawie.

Unikatowe dzieła Jana Kochanowskiego, najsłynniejszy cytat w literaturze polskiej, najdroższa książka świata to kilka przykładów zabytków, wokół których autorzy wystawy snują narrację zmierzającą do odpowiedzi na pytanie: dlaczego Złota Epoka była złota? Towarzyszące zazwyczaj wystawie stacjonarnej wydarzenia (prelekcje, koncert, działalność edukacyjna) również przeniesiono do przestrzeni cyfrowej nadając im formę wideopodcastów, koncertu online oraz gier i testów dostępnych na portalu. Wystawa przeznaczona jest do wszystkich grup wiekowych; szczególną uwagę poświęcono kwestii dostępności i przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu osobom z niepełnosprawnościami.

Wystawa, dofinansowana ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”, prezentowana jest w sieci w języku polskim i angielskim od września 2020 r.  Ekspozycja została objęta medialnym patronatem honorowym EBIB, Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Consortium of European Research Libraries, Spotkań z Zabytkami, TVP3 Wrocław, Radio Wrocław, Radio RAM, Radio Wrocław Kultura.

Więcej o wystawie w „Rozmowie Faktów” opowiada kurator wystawy dr Dorota Sidorowicz-Mulak.

Nadesłała: A. Franczyk-Cegła