Otwarte podręczniki akademickie – szkolenia i webinar podczas OAW

Z okazji tegorocznej edycji Open Access Week zapraszamy do uczestnictwa w prezentacjach zaplanowanych w Olsztynie, Warszawie i w Lublinie oraz w webinarze prowadzonym przez Paulinę Szczucińską, menedżerkę fundacji OpenStax Poland.Imprezy odbywają się pod patronatem KOED, którego EBIB jest członkiem.

W trakcie wystąpień opowiemy:

  • czy używanie darmowych podręczników na otwartej licencji obarczone jest jakimikolwiek barierami;
  • jak powstała polska adaptacja podręcznika “Fizyka dla szkół wyższych” i który podręcznik zostanie wydany w 2020 roku;
  • jakie korzyści dla wykładowców i studentów mają darmowe podręczniki z serii OpenStax;
  • jak podręcznik „Fizyka dla szkół wyższych” przyjął się w Polsce.

Fundacja OpenStax Poland jest pierwszą na świecie organizacją, która zainicjowała i zrealizowała adaptację podręcznika OpenStax na rynek inny niż anglojęzyczny. Dostępna od początku roku akademickiego 2018/19 „Fizyka dla szkół wyższych”, polska adaptacja „University Physics”, została oficjalnym podręcznikiem głównym lub wspierającym w 27 szkołach wyższych w naszym kraju. W lipcu 2019 roku rozpoczęły się prace nad tłumaczeniem i polską adaptacja kolejnego podręcznika z serii OpenStax.

Prowadzący: Paulina Szczucińska – menadżerka projektu OpenStax Polska i ekspertka w dziedzinie komunikacji naukowej. Skończyła fizykę na Uniwersytecie Warszawskim. Ma analityczne podejście do wyzwań biznesowych i niesie przesłanie otwartych zasobów edukacyjnych dla polskiej społeczności naukowej.

www.openstax.pl

Facebook.com/OpenStaxPolska