XVI Wyjazd Studyjny Bibliotekarzy do UZBEKISTANU

Sekcja Bibliotek Szkół Wyższych przy Zarządzie Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Katowicach zaprasza Państwa do udziału w XVI Wyjeździe Studyjnym Bibliotekarzy do UZBEKISTANU.

Termin wyjazdu: od 25 kwietnia 2019 (czwartek) do 3 maja 2019 (piątek) – 9 dni z przelotami.

Dlaczego wybrałyśmy Uzbekistan jako miejsce naszej następnej bibliotecznej wyprawy? Głównie dlatego, że bibliotekarstwo europejskie poznaliśmy już dość dobrze podczas naszych poprzednich kilkunastu bibliotekarskich wycieczek, a także ponieważ zeszłoroczna wyprawa do Armenii i Gruzji okazała się być tak udana i ekscytująca. Wyjazd do Uzbekistanu będzie kontynuacją eksploracji azjatyckich bibliotek.

Co nas czeka?

Jak zwykle postarałyśmy się, aby program obejmował różnorodne typy bibliotek. Odwiedzimy Bibliotekę Narodową w Taszkiencie; będzie to 11. biblioteka narodowa, którą poznamy podczas naszych wypraw. Jako Sekcja Bibliotek Szkół Wyższych nie możemy ominąć biblioteki akademickiej, będzie nią Biblioteka Uniwersytetu Stanowego w Samarkandzie. I wreszcie… odwiedzając kraj islamski, musimy zapoznać się bibliotekami islamskimi, może z muzułmańskimi zbiorami specjalnymi lub biblioteką przy medresie lub meczecie. Poszukujemy kontaktów do takich bibliotek, szczegóły podamy Państwu nieco później.

A sam kraj? Co nam oferuje?

Staramy się zawsze podczas naszych bibliotekarskich wypraw łączyć poznawanie kultury, tradycji i pomników cywilizacji z podziwianiem piękna natury odwiedzanych krain. Nie inaczej będzie i tym razem.

Czekają na nas cuda Samarkandy, Buchary i Chiwy, liczne meczety, medresy, cytadele, mauzolea, a także starożytne centra nauki, takie jak obserwatoria astronomiczne. Orient to nieprzebrane bogactwo dóbr wszelakich na bazarach; dywany, biżuteria, ceramika, przyprawy… W końcu jesteśmy na Jedwabnym Szlaku! No i herbaciarnie, które chyba są najlepszymi miejscami, gdzie możemy poznać kulturę Azji Środkowej. Ślad polski na trasie naszej wyprawy to cmentarz żołnierzy armii gen. Andersa.

A to wszystko zatopione w bardzo egzotycznym dla Polaków pustynnym i półpustynnym krajobrazie. Będziemy przejeżdżać przez czerwone piaski pustyni Kyzył-Kum, wzdłuż prawie wyschniętej rzeki Amu-Darii, którędy przez stulecia podążały karawany wielbłądów. Pełna egzotyka.

Cena to 6100 zł.  Cena obejmuje prawie całość kosztów wyjazdu, zawierając:

  • przelot rejsowymi połączeniami na trasie Warszawa – Taszkient z przesiadką;
  • przelot wewnętrzny na trasie Chiwa (Urgencz) – Taszkient;
  • przejazdy autobusem lokalnego przewoźnika;
  • opiekę pilotów polskojęzycznych;
  • noclegi w hotelach 4* lub 3* w pokojach dwuosobowych;
  • wyżywienie – śniadania i obiadokolacje;
  • ubezpieczenie;
  • bilety wstępu;
  • wizę do Uzbekistanu;
  • napiwki dla lokalnych kierowców i przewodników.

Cena nie obejmuje tylko własnych wydatków.

Sekcja Bibliotek Szkół Wyższych SBP realizuje program wyprawy do Uzbekistanu
z jednym z największych polskich organizatorów wyjazdów zagranicznych, co gwarantuje bezpieczeństwo i profesjonalizm. Jednakże ze względu na fakt, iż mamy wyłączność na ten konkretny program, będziemy podróżować tylko w grupie bibliotekarskiej.

Sekcja pośredniczy też przy załatwianiu wiz, pomożemy przy wypełnieniu formularzy, odbierzemy od Państwa dokumenty i zadbamy o terminowe wydanie wiz uzbeckich.

Wzorem lat ubiegłych w miarę wolnych miejsc zapraszamy Państwa z rodziną
i przyjaciółmi. Osoby spoza naszego zawodu, jeśli nie życzą sobie odwiedzić którąś z bibliotek, mają w tym czasie czas wolny. Uprzejmie prosimy Państwa o przekazanie naszego zaproszenia znajomym potencjalnie zainteresowanym Uzbekistanem.
Osobom rozważającym udział w naszej wyprawie prześlemy szczegółowy program na adres mailowy.  Jeśli macie Państwo pytania, jesteśmy do dyspozycji:

Bogumiła Urban tel. 728414751 lub 32 3498505, e-mail: bogumila.urban@chorzow.wsb.pl; Karina Szołtysik tel.  606620563 lub 32 3498471, e-mail: karina.szoltysik@chorzow.wsb.pl

Uprzejmie prosimy o nadsyłanie zgłoszeń do Kariny Szołtysik na adres: karina.szoltysik@chorzow.wsb.pl. Proszę wstrzymać się z wpłatą zaliczki, damy znać Państwu o terminie i wysokości zaliczki w e-mailu. Teraz najważniejsze są zgłoszenia. Mamy nadzieję, że nasza propozycja spodoba się Państwu.

Nadesłała: Bogumiła Urban