Wrześniowe imprezy w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej

We wrześniu w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu (Rynek 58) odbędą się m.in. warsztaty jogi dla seniorów i DRZEWO ŻYCIA VII Międzynarodowa Wystawa Ekslibrisu i Grafiki

IMPREZY KILKUDNIOWE
Przełom września i października 2018

SENIORALIA W BIBLIOTECE W wybrane dni w drugiej połowie września i na początku października w Bibliotece będą się odbywać imprezy adresowane do seniorów. Oto program:

  • 14 IX, godz. 12.00 – warsztaty liściakowe Elżbiety Wodały. Zapisy od 4 IX – tel. 33-52-253).
  • 15 IX, godz. 11.00 – warsztaty jogi „Ciało i umysł, zdrowie i moc”. Prowadzenie: Małgorzata Wićko; zapisy od 4 IX – tel. 33-52-203.
  • 22 IX, godz. 8.00 – „Jak zachować młodość umysłu seniora”, trening pamięci z wykorzysta-niem gier logicznych Akademii Umysłu® Senior EDU; zapisy od 4 IX – tel. 33-52-214.
  • 2 X, godz. 11.00 – wycieczka do cerkwi pw. św. św. Cyryla i Metodego, połączona z wykładem o. Grzegorza Cebulskiego „Świątynia prawosławna: jej symbolika i ikonografia” (zbiórka przed cerkwią, ul. św. Jadwigi 15; wstęp wolny)
  • 6 X, godz. 11.00  – „A nam jest szkoda lata!” – montaż słowno-muzyczny w wykonaniu Sekcji Haiku działającej przy Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu; wstęp wolny.
  • 6 X, godz. 14.00 – warsztaty tańca towarzyskiego solo. Prowadzenie: Paweł Świackiewicz; zapisy od 4 IX – tel. 33-52-203. Prosimy o przyjście w wygodnym stroju do tańca.

22 – 26 września 2018

TYDZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

26 września jest obchodzony jako Europejski Dzień Języków. Z tej okazji Dolnośląska Biblioteka Publiczna proponuje swoim młodym czytelnikom cykl imprez pod nazwą „Tydzień Języków Obcych”. W dniach od 22 do 26 września w American Corner, Bibliotece Niemieckiej i Bibliotece 7 Kontynentów będą się odbywać interaktywne warsztaty językowe, spotkania edukacyjne, prezentacje multimedialne, zajęcia wypełnione grami, rozwiązywaniem zagadek i łamigłówek. Szczegóły na stronie internetowej Biblioteki – www.wbp.wroc.pl

– – – – – – – – – – – – – – – – –
PROJEKCJE, PRELEKCJE

18 września 2018, godz. 16.30

Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 58, American Corner, II piętro

AMERICAN MOVIE CLUB „Alexander’s Ragtime Band”

American Movie Club zaprasza na projekcję filmu pt. „Alexander’s Ragtime Band” (tytuł polski: „Szczęśliwy chłopak”). Nakręcony w 1938 roku melodramat (film muzyczny), nagrodzony Oscarem za muzykę skomponowaną przez Alfreda Newmana, ma taki sam tytuł jak słynna piosenka Irvinga Berlina, jego wielki przebój. Film do niej właśnie nawiązuje.

Wstęp wolny!

19 września 2018, godz. 16.00

Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 58, Sala im. Tadeusza Mikulskiego, III piętro

KORESPONDENCJA STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO Prelekcja z cyklu „Listy artysty”

Barbara Przerwa z Muzeum Narodowego we Wrocławiu, sięgając do listów Stanisława Wyspiańskiego, odkryje przed słuchaczami jego mniej znany wizerunek, przysłonięty sławą autora „Wesela” i charakterystycznych portretów czy pejzaży. Listy do malarza Józefa Mehoffera, architekta Tadeusza Stryjeńskiego, kompozytora Henryka Opieńskiego i poety Lucjana Rydla odsłaniają mniej znane strony jego działalności artystycznej oraz uświadamiają, jakim był przyjacielem i jak przyjaźnie wpłynęły na jego twórczość.

Wstęp wolny!
– – – – – – – – – – – – – – – – –

WYSTAWY

1 – 30 września 2018

Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 58, Galeria pod Plafonem, parter

ZAĆMIENIE Wystawa rysunków Piotra Olszaka Autor o wystawie: „Prostymi graficznymi środkami starałem się pokazać Księżyc, ograniczając się do czerni – koloru nocy, grafitów, szarości z dodatkiem bieli rozświetlonego przez księżyc nieba. Bez słońca staje się on czarną tarczą na czarnym tle. Słońce decyduje w jakim ujęciu pokaże się księżyc, nadając mu blask. (…) Nitkami uzyskuję linearność rysunku dążąc do prostego konceptualnego przedstawienia cyklu księżycowego satelity, jego pełnej milczącego cierpienia drogi do wymarzonego zjednoczenia ze Słońcem”. Wstęp wolny!

 

1 – 20 września 2018

Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 58, ciąg komunikacyjny II piętra

DRZEWO ŻYCIA VII Międzynarodowa Wystawa Ekslibrisu i Grafiki Zachęcamy do obejrzenia miniatur graficznych z VII Międzynarodowej Wystawy Ekslibrisów i Grafiki „Drzewo życia”, zorganizowanej przez Bibliotekę i Forum Kultury w Oleśnicy. Tematem wiodącym ekspozycji, , jak piszą organizatorzy, jej „bohaterem jest drzewo, alegoria życia, trwania, piękna, siły i długowieczności”. Znalazły się na niej dzieła artystów polskich oraz grafików z Belgii, Białorusi, Czech, Finlandii, Japonii, Norwegii, Rosji, Słowenii i Włoch, wykonane w różnych technikach, od drzeworytu i akwaforty, po akwarelę i rysunek. Wstęp wolny!