Wakacyjny „Biuletyn EBIB” – nasi zagraniczni koledzy o bibliotekach

W czerwcowym numerze „Biuletynu EBIB” – Rozmowy o bibliotece z kraju i ze świata – proponujemy Państwu nietypową formę, wywiady przeprowadzone przez koleżanki „z kraju” z bibliotekarzami „ze świata”, na temat zawodu bibliotekarza, na temat bibliotek uczelnianych – ich sukcesów i problemów – oraz współpracy międzynarodowej. Zapraszamy do lektury z nadzieją, że znajdziecie Państwo wiele inspiracji wśród doświadczeń bibliotekarzy z Czech, Danii, Łotwy, Macedonii, Niemiec i Ukrainy. Udanych wakacji!

Konkurs im. Olgi Rok

Jesteś bibliotekarką z pasją, aktywizujesz lokalną społeczność, inspirujesz do działania? Konkurs im. Olgi Rok jest dla Ciebie

Monteskiusz mówił, że „książki są jak towarzystwo, które człowiek sobie dobiera”, podążając za jego myślą, możemy powiedzieć, że biblioteki to miejsca pełne ludzi, z którymi chce się być. Najlepszym uosobieniem tej tezy są Bibliotekarki, które często pełnią rolę o wiele ważniejszą niż wypożyczanie książek: organizują społeczność, zapraszają na ciekawe wydarzenia, inspirują innych do działania. Dzięki nim biblioteki to miejsca tętniące życiem, otwarte i innowacyjne. Rozpoczynamy VIII edycję Konkursu im. Olgi Rok i zachęcamy panie pracujące w bibliotekach w całej Polsce do przesłania swojego zgłoszenia. Dzieląc się swoimi historiami, możecie wygrać pieniądze na spełnienie marzeń związanych z rozwojem osobistym. Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce czeka na zgłoszenia do 9 lipca.

Czytaj dalej

Konferencja studencko-doktorancka

Koło Naukowe Infologów Instytutu Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Śląskiego serdecznie zapraszamy do udziału w bezpłatnej XIII Ogólnopolskiej Studencko-Doktoranckiej Konferencji Kół Naukowych Bibliotekoznawców, zatytułowanej: „Specjalna * Specjalny * Specjalne – Biblioteka * Użytkownik * Usługi”. Konferencja odbędzie się 5 grudnia 2019 r. Więcej informacji odnaleźć można na oficjalnej stronie Koła, a także na stronie facebookowej.

Akademia Khana po polsku

Aplikacja Akademii Khana, prawdopodobnie największego kanału edukacyjnego na YouTube (oraz platformy do personalizowanego nauczania) doczekała się polskiej wersji językowej! Do tysięcy edukacyjnych wideo i platformy, która ułatwia uczenie się indywidualne oraz organizację pracy uczniów przez nauczycieli, teraz jeszcze łatwiej zaglądać za pomocą smartfona. Oprac. K. Śliwowski

Polskie biblioteki i reszta świata…

W imieniu organizatorów zapraszamy na XIX Ogólnopolska Konferencja
Bibliotek Niepublicznych i Publicznych Szkół Wyższych
, która odbędzie się w dn. 14-15 listopada w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Rezerwujcie już swój udział – formularz jest dostępny!

Celem konferencji jest zwrócenie uwagi na międzynarodową współpracę bibliotek, kontakty z zagranicznymi wydawcami, uczelniami, dostawcami książek, czasopism i baz danych oraz innymi zagranicznymi instytucjami, obsługę zagranicznego użytkownika oraz inne problemy polskich i/lub zagranicznych bibliotek. Z przyjemnością informujemy, że EBIB objął konferencję patronatem medialnym.