Statystyka zasobów elektronicznych StatEL za rok 2018

Na stronie Konferencji Dyrektorów Bibliotek Akademickich Szkół Polskich zamieszczono dane statystyczne dotyczące licencjonowanych zasobów elektronicznych w polskich bibliotekach szkół wyższych (stan na 31.12.2018).

Lista zespołu StatEL za 2018 rok zawiera:
– wprowadzenie do zasad liczenia zasobów elektronicznych,
– tabelę z danymi w formacie PDF i XLS,
– załączniki (dane z baz EBSCO i ProQuest).
Dane zawarte w tabelach można wykorzystywać w sprawozdaniach i ankietach do GUS,  AFBN itp.

Tydzień Domeny Publicznej w UMK i UKW

Jednym z zadań bibliotek naukowych jest poszerzanie domeny publicznej i uświadamianie społeczeństwu jej znaczenia.Utwory trafiające do domeny publicznej stają się wspólną własnością i każdy ma prawo z nich korzystać, respektując jednak autorskie prawa osobiste. Domena publiczna obejmuje materiały nieobjęte restrykcjami polskiego prawa autorskiego lub takie, do których te prawa wygasły [E. Krużyńska]. Bliższe informacje na temat podjętych działań znajdują się na stronie Biblioteki UMK.

Nadesłał: G. Szturo


PolBiT w Warszawie

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy 26.03.2019 r. do Biblioteki Głównej WAT na seminarium PolBIT nt. „Social media jako element komunikacji i marketingu w bibliotekach akademickich”. Podczas seminarium porozmawiamy m.in.: o wykorzystaniu różnych rodzajów social mediów w bibliotekach akademickich, o ich funkcjach i znaczeniu w kontekście promocji biblioteki i kształtowania jej wizerunku. Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie seminarium.

Miło nam poinformować, że EBIB objął patronatem medialnym to wydarzenie.

„Nowe nabytki Zbiorów Specjalnych” – wystawa

Polska Akademia Nauk Biblioteka Gdańska zaprasza na wystawę „Nowe nabytki Zbiorów Specjalnych”.

Pergaminowy dokument wystawiony w imieniu gdańskiego burmistrza Eduarda Friedricha von Conradi z 1781 roku, plan schronu przeciwlotniczego pod Placem Dominikańskim z 1941 r. czy pozłacany medal upamiętniający 100. rocznicę odzyskania niepodległości. To zaledwie przedsmak tego, co będzie można oglądać i podziwiać już wkrótce. PAN Biblioteka Gdańska zaprasza na nową odsłonę cyklicznej wystawy najcenniejszych i najciekawszych nabytków, które trafiły w minionym roku do zbiorów specjalnych.

Na otwarcie wystawy organizatorzy zapraszają 28 stycznia (poniedziałek) o godz. 13.00. Budynek historyczny Biblioteki przy ul. Wałowej 15. Ekspozycja będzie czynna do 15 marca 2019 roku (pn., wt., czw. 9.00-19.00 oraz śr., pt. 9.00-15.00).

Kontakt do kuratora wystawy:Stefania Sychta s.sychta@bgpan.gda.p


26. Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego

Miejska Biblioteka Publiczna im. Ł. Górnickiego zaprasza do zgłaszania książek do 26. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Celem Nagrody jest promocja czytelnictwa oraz najlepszej polskiej literatury dla dzieci wśród młodych czytelników, rodziców (opiekunów), nauczycieli, bibliotekarzy i animatorów kultury. Organizatorzy czekają na książki napisane i wydane po raz pierwszy przez polskich autorów w 2018 roku.