Nowoczesne biblioteki przyciągają czytelników

„Liczba osób korzystających z bibliotek zwiększyła się o 18% w stosunku do stanu przed przystąpieniem do programu. Nowe, wyremontowane i dobrze wyposażone biblioteki przyciągają mieszkańców” – mówi Joanna Odolska, zajmująca się priorytetem Infrastruktura bibliotek 2016-2020 w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zachęcam do przeczytania pełnego wywiadu pt. Wzrost czytelnictwa w bibliotekach biorących udział w priorytecie Infrastruktura Bibliotek na stronach Instytutu Książki.

Webinarium „Gry, które uczą”

5 września (wtorek) o 18.00 zapraszamy na webinarium „Gry, które uczą”, podczas którego Paulina Jędrzejewska i Sylwia Żółkiewska – współtwórczynie wydarzenia opowiedzą czym jest FAM i czego można na nim doświadczyć, dowiedzieć się, oraz zaprezentują cztery aplikacje mobilne, których jeszcze nie znasz, a mogą przydać Ci się w edukacji. Do udziału w webinarze zapraszamy edukatorów, animatorów kultury, nauczycieli, a także wszystkich zainteresowanych innowacyjnymi narzędziami, które wspierają uczenie się i rozwój. Rejestracja na webinar.

Czytaj dalej

„Biuletyn EBIB” na rok 2019 – o czym chcecie czytać i pisać?

Szanowni Państwo, tradycyjnie o tej porze planujemy tematy numerów „Biuletynu EBIB” na kolejny rok. Zachęcamy do zgłaszania propozycji zagadnień, z którymi chcielibyście się podzielić lub zapoznać w 2019 r. Tematy prosimy nadsyłać do końca października br. na adres: lidia.derfert-wolf@ebib.pl lub redakcja@ebib.pl.

Zgłoś imprezę na Tydzień Otwartej Nauki

Za miesiąc będziemy wspólnie organizowali i obchodzili IX już międzynarodowy Tydzień Otwartej Nauki (Open Access Week).  Proszę o zgłaszanie imprez, jakie będziecie Państwo organizowali z tej okazji w swoich instytucjach. Informacja o imprezach będzie  rozsyłana do mediów zainteresowanych otwartą naukę oraz za granicę do międzynarodowego portalu promującego imprezę.

Dla organizatorów przewidzieliśmy drukowane materiały promocyjne, które będziemy rozsyłali po zgłoszeniach tym, którzy będą ich potrzebowali. Materiały także pojawią się lada moment na stronach portalu Uwolnij naukę. 

Informację o imprezach można wysyłać na adres Bożeny Bednarek-Michalskiej: bozena@umk.pl lub do redakcji EBIB redakcja@ebib.pl.

Festiwal kryminału

Tegoroczna edycja festiwalu Afera Kryminalna, której gwiazdą będzie autorka licznych bestsellerów Tess Gerritsen, odbędzie się w dniach 4-6 października. Weźmie w niej udział dziewięć bibliotek z województwa pomorskiego. Organizatorzy zapraszają do Bolszewa, Gdańska, Łęczyc, Redy, Rumi, Sopotu, Tczewa i Wejherowa. Więcej informacji na stronie Instytutu Książki.

Tydzień Otwartej Nauki – OAW

Stowarzyszenie EBIB wraz z Koalicją Otwartej Nauki zaplanowało szereg ciekawych inicjatyw na Tydzień Otwartej Nauki, finansowanych ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę. Będą filmy, webinary i warsztaty, a także materiały promujące otwartość. Szczegóły wkrótce.

Europejska reforma prawa autorskiego – wpływ na biblioteki

Planowana europejska reforma prawa autorskiego, o której wiele ostatnio w mediach, nie dotyczy jedynie filtrowania treści (art. 11) oraz wprowadzenia nowego prawa pokrewnego dla wydawców (art. 13). To także spore zmiany dotyczące: zachowania i ochrony zbiorów, również w dostępie transgranicznym, digitalizacji w tym utworów niedostępnych w obrocie handlowym (out of commerce), nauczania na odległość, analizy tekstów i danych (text i data mining).

Wszystkich zainteresowanych reformą w kontekście jej wpływu na działalność bibliotek oraz rozwój nauki zapraszamy do lektury wpisów na blogach organizacji EBLIDA Copyright reform. Why should libraries care? IFLA  The European Parliament Votes on Copyright Reform: Giving and Taking Away oraz Liber European Copyright Reform: How Did We Get Here & What Happens Next?. Te trzy organizacje, przy wsparciu wielu krajowych podmiotów działających na rzecz bibliotek i bibliotekarzy, od dwóch lat intensywnie reprezentują nasze środowisko w pracach nad dyrektywą.  IFLA przygotowała podsumowanie stanowiska Parlamentu Europejskiego w kontekście przepisów dotyczących działalności bibliotek The European Parliament’s position on the Digital Single Market Directive. What’s in there for libraries?

Osoby chcące włączyć się w dalsze prace nad projektem prosimy o kontakt z redakcji EBIB (redakcja@ebib.pl).

KREATYWNI I AKTYWNI – warsztaty rozwijające dla bibliotekarzy pracujących z dziećmi

Od września do listopada 2018 r. Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska w Toruniu realizuje zadanie pn. „Kreatywni i aktywni – warsztaty rozwijające dla bibliotekarzy pracujących z dziećmi”. Składa się na nie cykl warsztatów skierowanych do bibliotekarzy podregionu toruńsko-włocławskiego województwa kujawsko-pomorskiego, którzy odczuwają potrzebę rozwijania i doskonalenia kompetencji zawodowych w zakresie pracy z dziećmi. Czytaj dalej