Traktat z Marrakeszu – poradnik EIFL

W uzupełnieniu do komunikatu o zajęciu stanowiska w konsultacjach publicznych dotyczących nowelizacji ustawy o prawie autorskim w zakresie implementacji dyrektywa wprowadzającej do europejskiego porządku prawnego  Traktat z Marrakeszu o ułatwieniu dostępu do opublikowanych utworów osobom niewidomym, słabowidzącym i osobom z niepełnosprawnościami uniemożliwiającymi zapoznawanie się z drukiem, informujemy o ukazaniu się nowej wersji poradnika fundacji EIFL „Getting Started. Implementing the Marrakesh Treaty for persons with print disabilities. A practical guide for librarians”. Premiera poradnika miała miejsce podczas Kongresu IFLA w Kuala Lumpur.

Nadesłała: B. Szczepańska

Bożena Jaskowska – bibliotekarka z pięknymi wynikami sportowymi

Dr Bożena Jaskowska – dyrektorka Biblioteki Uniwersytetu Rzeszowskiego uzyskała 18 sierpnia 2018 r. kwalifikację do zawodów IRONMAN-a, które odbędą się na Hawajach. EBIB bardzo gratuluje Pani dyrektorce, bo wykonała trudne zadania w Szwecji: 3800 m pływania, 182 km rowerem i 42,2 km biegiem.

Poczytajcie o tym więcej w portalu RESinet.pl.

Spotkanie z Anną Ferris

30 sierpnia br. o godz. 13.30 w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Dobra 56/66, sala 256, II p.) odbędzie się spotkanie Anną M. Ferris z Metadata Services Department University Libraries Uniwersytetu Colorado w Boulder. Spotkanie zatytułowano: Cataloging a Holocaust collection at the University at Colorado Boulder.
Wstęp wolny.

Poznaj platformę ScienceOpen

W Internecie obserwujemy powstawanie nowych platform otwartej nauki. ScienceOpen https://www.scienceopen.com/ jest platformą powstałą w roku 2013 a redagowaną przez aktywistów z całego świata, ludzi pracujących dla różnych instytucji naukowych. Platforma nie tylko daje narzędzia wyszukiwawcze dla ponad 44 mln zasobów nauki, 500 tysięcy czasopism, 5000 wydawców czy usługi dla poszczególnych grup zainteresowań, np. dla naukowców. MyScienceOpen jest nowym profilem dla naukowców, który sumuje ich naukową aktywność.

Seminarium PolBiT: Użytkownik zagraniczny w bibliotece

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do Biblioteki Politechniki Lubelskiej na kolejne spotkanie w ramach grupy PolBiT, które poświęcone będzie użytkownikom zagranicznym w naszych bibliotekach. Zagadnienie niezwykle aktualne, gdyż liczba studentów obcokrajowców w naszych uczelniach stale wzrasta. Coraz częściej oczekują oni rady i pomocy bibliotekarzy nie tylko w zakresie korzystania z biblioteki.

Podczas seminarium mamy szansę podzielić się swoimi doświadczeniami – z jakimi problemami zwracają się do zagraniczni użytkownicy, czego od nas oczekują, jak jesteśmy przygotowani do pracy z nimi, jaką mamy dla nich ofertę? Seminarium odbędzie się w dn.25-26.10.2018 r.