Prawne aspekty udostępniania danych badawczych w humanistyce – warsztaty na UW

Udostępnianie danych badawczych w sposób poprawny wymaga zwrócenia uwagi na aspekty prawne. Zależnie od konkretnych zbiorów danych problemy prawne będą się różnić. W czasie warsztatów poruszymy najważniejsze kwestie, które powinny zostać uwzględnione przez badaczy reprezentujących różne dyscypliny humanistyczne. Czytaj dalej

Warsztaty prawne i techniczne

Została uruchomiona rekrutacja na warsztaty, które odbędą się drugiego dnia
konferencji „Making Cultural Heritage Data Accessible and Reusable: Finding
Best Practices”, organizowanej przez Konsorcjum DARIAH-PL, wspólnie z
DARIAH-DE oraz Muzeum Historii Polski w dniach 19 i 20 kwietnia 2018 r.
Odbędą się dwa równoległe warsztaty: techniczny i prawny, na oba obowiązuje
oddzielna rekrutacja. Serdecznie zapraszamy Państwa do zgłaszania swojego uczestnictwa http://dariahtheme2017.dariah.pl/warsztaty/. Więcej informacji dotyczących konferencji znajdą Państwo na stronie  http://dariahtheme2017.dariah.pl.

Niewygodne dla władzy – zgłoszenia na konferencję

Instytut Informacji Naukowej i Bibliologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
organizuje, w dniach 18–19 października 2018 r. w Toruniu, V Ogólnopolską Konferencję Naukową „Niewygodne dla władzy. Ograniczanie wolności słowa”.

Na propozycje wystąpień organizatorzy czekają do 14 maja 2018 r.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie konferencji. Czytaj dalej

Konkurs fotograficzny „Bibliotekarz inny niż myślisz”

Biblioteka Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu organizuje 6 edycję konkursu „Bibliotekarz inny niż myślisz”. Celem konkursu jest przedstawienie pracy bibliotekarza w humorystycznym ujęciu z wykorzystaniem rekwizytów, kostiumów itp. Fotografie dopuszczone do udziału w konkursie będą oceniane pod kątem inwencji i kreatywności.

Prezentacja zdjęć i rozstrzygnięcie konkursu będzie miało miejsce podczas seminarium „Biblioteki świata“ w dniu 8 maja 2018 r.
Aby uzyskać szczegółowe informacje zapraszam na stronę Biblioteki WSB w Poznaniu: http://www.wsb.pl/poznan/studenci/biblioteka
Nadesłał: Paweł Pioterek

Folia Toruniensia – nowy numer

W listopadzie ukazał się kolejny tom naukowego czasopisma „Folia Toruniensia” (tom 17 za 2017 rok). Periodyk jest wydawany przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną – Książnicę Kopernikańską w Toruniu oraz Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (ISSN1641–3792; DOI  http://dx.doi.org/10.12775/FT).

Czytaj dalej

Spotkanie z ISBN podczas Poznańskich Targów Książki Naukowej i Popularnonaukowej

W Poznaniu odbędzie się spotkanie ISBN w praktyce podczas Poznańskich Targów Książki Naukowej i Popularnonaukowej.
O najważniejszych funkcjonalnościach serwisu e-isbn, zmianach w normie ISBN i planach na przyszłość opowie Katarzyna Nakonieczna z Biblioteki Narodowej.
Spotkanie będzie miało miejsce 24 marca br., w sobotę, o godz. 12.30 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich (pawilon 15, wejście od ul. Głogowskiej).
Natomiast Targi odbędą się w dniach 23-25 marca na terenie MTP (pawilon 1, wejście od ul. Głogowskiej). 

100 × propaganda – sympozjum w Gdańsku

Akademia Sztuk Pięknych i PAN Biblioteka Gdańska organizują 23 listopada 2018 sympozjum pt. 100 × propaganda.Tematyka sympozjum skierowana jest do wszystkich badaczy oraz projektantów zajmujących się propagandą z perspektywy lingwistycznej, kulturoznawczej, historycznej, artystycznej i socjologicznej. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa prezentowana w przestrzeni auli ASP w Gdańsku, ukazująca propagandę w plakacie na przestrzeni 100 lat. Czytaj dalej

Konferencja „Biblioteka dla Dydaktyki II”, Chorzów, 11 czerwca 2018

BIBLIOTEKA Wydziału Zamiejscowego w Chorzowie Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu oraz Instytut Nauk o Informacji Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie serdecznie zapraszają na Konferencję „Biblioteka dla Dydaktyki II”.  Zapraszamy w dniu 11 czerwca 2018 (poniedziałek) do Wyższej Szkoły Bankowej Wydział Zamiejscowy w Chorzowie, ul. Sportowa 29, Aula im. Prof. dr hab. Lucyny Frąckiewicz. Udział w konferencji jest bezpłatny. Czytaj dalej