Wdrażanie nowej platformy bibliotecznej w Szwecji

EBSCO Information Services (EBSCO) we współpracy z Chalmers University of Technology, służąc jako partner w projekcie FOLIO rozpoczyna testy platformy bibliotecznej w Szwecji (Library Service Platform, LSP). Biblioteka Uniwersytetu z Chalmers będzie sprawdzać czy FOLIO jest w stanie spełnić tradycyjne wymagania w zakresie zarządzania zasobami, a jednocześnie umożliwić rozszerzanie usług o inne w oparciu o nowy ekosystem technologiczny dla bibliotek. Biblioteki akademickie na świecie obserwują z uwagą to, co się dzieje z tym przedsięwzięciem, ponieważ oparte jest ono o oprogramowanie open source rozwijane przez społeczność międzynarodową. Od jego jakości zależeć będą decyzje związane z wyborem platformy zarządzania zbiorami w dużych naukowych bibliotekach. O platformach można poczytać w Biuletynie EBIB nr 170 z roku 2016.

Kongres Bibliotek Publicznych się zaczął

Dziś (23.11) o godzinie 11.00 w Fabryce Sztuki w Łodzi (ul. Tymienieckiego 3) rozpoczął się ósmy, ogólnopolski kongres bibliotek publicznych. W spotkaniu weźmie udział ponad 200 bibliotekarek i bibliotekarzy z całej Polski.  Kongres otworzą wystąpienia Anny Dziewit Meller, Mariusza Szczygła oraz Krzysztofa Piątkowskiego, Wiceprezydenta Łodzi.
Czytaj dalej

Między Italią a Rzeczpospolitą, Giovanni Bernardino Bonifacio d’Oria (1517-1597) perpetuus viator

PAN Biblioteka Gdańska ma zaszczyt zaprosić Państwa na sympozjum naukowe poświęcone bibliofilowi, Giovanniemu Bernardino Bonifacio d’Oria (1517-1597). Termin: 15.12.2017 r., miejsce: PAN Biblioteka Gdańska, ul. Wałowa 15, Gdańsk. Rejestracja uczestników: 13-30.11.2017 r. Udział w sympozjum jest bezpłatny. Czytaj dalej

DBP zaprasza na spotkanie z Arturem Andrusem

Dolnośląska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu zaprasza 29 listopada na spotkanie z Arturem Andrusem – poetą, autorem tekstów piosenek, piosenkarzem, artystą kabaretowym. Spotkanie odbędzie się w siedzibie Biblioteki (Wrocław, Rynek 58), o godz. 17.00, w Sali im. Tadeusza Mikulskiego na III piętrze. Wstęp wolny!
Nadesłał: Jacek Czarnik

Kolejne zmiany prawa autorskiego

Centrum Cyfrowe bierze aktywny udział w europejskiej reformie prawa autorskiego, która może wydawać się bardzo odległym tematem dla wielu organizacji, jednak jestem przekonana, że dotyczy nas wszystkich. Wprowadza ona bowiem obowiązek monitorowania i filtrowania treści w internecie przez platformy internetowe – czyli tak naprawdę sprywatyzowanej cenzury.

Czytaj dalej

Konkurs w Pracowni Otwierania Kultury

Pracownia Otwierania Kultury to lab technologiczny działający przy Centrum Cyfrowym, który gromadzi przedstawicieli instytucji kultury, badaczy społecznych, projektantów doświadczeń, programistów i ekspertów, którzy wspólnie projektują innowacje oparte na zdigitalizowanych zasobach kultury. W 2017 r. opracowano cztery koncepcje narzędzi cyfrowych bazujących na zdigitalizowanych zasobach dziedzictwa.

Czytaj dalej

Plan tematów Biuletynu EBIB na rok 2018

Szanowni Czytelnicy,

dziękujemy Wam za współpracę w przygotowaniu harmonogramu wydań Biuletyn EBIB na rok 2018. Numerów będzie mniej, jednak tematy są na tyle szerokie, że z pewnością znajdziecie Państwo obszar dla swoich publikacji. Zachęcamy do zgłaszania artykułów zgodnych z poniższymi zagadnieniami, jak również publikacji dotyczących innych problemów, ważnych dla środowiska bibliotekarskiego, które z przyjemnością zamieścimy w dziale Badania, teorie, opinie.

W imieniu Redakcji Biuletynu EBIB, Lidia Derfert-Wolf, lidia.derfert-wolf@ebib.pl Czytaj dalej