Biblioteka wychodzi z siebie – szkolenia dla pracowników bibliotek publicznych

Polecany

Książnica Kopernikańska w Toruniu serdecznie zaprasza na bezpłatne szkolenie „Biblioteka wychodzi z siebie – szkolenia z realizacji działań podejmowanych poza biblioteką w celu promocji czytelnictwa” w ramach programu „Partnerstwo dla książki”, dofinansowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Szkolenia są przeznaczone dla pracowników merytorycznych bibliotek samorządowych podregionu toruńsko-włocławskiego oraz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej – Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Czytaj dalej

Ale historia! – Galeria Książki zaprasza do udziału w grze miejskiej

Biblioteka GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu przygotowała mobilną grę miejską „Ale historia!” opartą na książce Grażyny Bąkiewicz „Mieszko, ty wikingu”. 24 sierpnia ulice Oświęcimia zamienią się w średniowieczną krainę Polan. Podróżując w czasie i przestrzeni, gdzieś w tej krainie spotkasz handlarzy niewolników, którzy uprowadzili Twoich kolegów ze szkoły. Wejdziesz do chaty Szeptuchy lub przepłyniesz rwącą rzekę, by ruszyć im na ratunek!

„Ale historia!”, to gra która łączy nowoczesne technologie ze spacerem po mieście. Wykorzystując aplikację na urządzenia mobilne zwiedzisz miasto, które stanie się planszą do gry. Wcielisz się w jedną z postaci opowieści, na której osnuta jest fabuła, rozwiążesz zagadki i podejmiesz decyzje. Od Twojego sprytu, szybkości i zaangażowania zależeć będzie rozwiązanie historii i losy Twoich kolegów. W niezwykłej szkole na lekcjach historii pana Cebuli podróże w czasie są możliwe, choć nie zawsze bezpieczne. Bez względu na czyhające zagrożenia uczniowie są przenoszeni w czasie, by mogli poczuć wiatr historii. Ty też możesz zostać uczniem pana Cebuli. Odważ się, wejdź do gry i przekonaj się czy przetrwasz w średniowieczu.

By wziąć udział w grze:

  1. Zbierz grupę chętnych osób (rodziców, rodzeństwo, ciocię, dziadka, dzieci, wnuki, znajomego, sąsiada lub przyjaciela), bo w grupie zawsze raźniej.
  2. Zarejestruj swoją grupę do gry na stronie: alehistoria.evenea.pl (jedna osoba rejestruje całą grupę), nie zapomnijcie zapoznać się z regulaminem gry dostępnym na stronie http://mbp-oswiecim.pl/ale-historia-zagraj/ ‎ w razie problemów przyjdź do Biblioteki, pomożemy w rejestracji.
  3. Ściągnij darmową aplikację ActionTrack z internetowych sklepów AppStore lub Google Play (by nie płacić za transfer możesz skorzystać bezpłatnie z wifi w Bibliotece).
  4. 24 sierpnia między godziną 17:00 a 17:30 przyjdź ze swoją grupą na Rynek w Oświęcimiu i zeskanuj kod QR aktywizujący grę. Pamiętaj by mieć naładowany telefon lub zabierz ze sobą power bank.

Trzy najlepsze grupy otrzymają atrakcyjne nagrody ufundowane przez Rodzinny Park Rozrywki Energylandia w Zatorze. Udział jest bezpłatny, ale ilość miejsc jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń, dlatego nie zwlekaj z rejestracją!

Podczas gry, grupy będą przemieszczać się po mieście zgodnie ze wskazówkami aplikacji, dlatego trzeba być online i mieć włączoną usługę lokalizacji. W odpowiednich punkach aktywować się będą zadania do wykonania. Od ich wyniku, a także w zależności od podjętych przez graczy decyzji zależeć będą dalszy los gry. Zarejestruj grupę i baw się dobrze w średniowiecznej krainie! Grze towarzyszy piknik, który rozpocznie się o godz. 17:00 przy Bibliotece w Oświęcimiu. Podczas pikniku wręczone zostaną nagrody dla najlepszych grup biorących udział w grze. Zapraszamy do udziału w ekscytującej przygodzie!

Nadesłała: A. Tracz

Wakacyjny numer Biuletynu EBIB już jest

Wakacyjny numer został przygotowany zgodnie z planem a w per­spektywie nowego roku akademickiego polecamy Pań­stwa uwadze artykuł nt. zdefiniowanych w literaturze polskiej i zagra­nicznej zachowań informacyjnych, dwa artykuły dotyczące zagadnień bibliometrycznych, przekład artykułu Prezesa Amerykańskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy (ALA) o przy­szłości bibliotek naukowych i ich znaczeniu w pracy naukowca oraz zaproszenie do udzia­łu w badaniach oczekiwań naukowców wobec biblioteki akademickiej.

Ale ponieważ są wakacje to zapraszamy Państwa także do udania się w podróż po bibliotekach w kraju i na świecie oraz do zabaw „okołobibliotecznych” – gier terenowych nawiązujących do dobrze znanych wszystkim z dzieciństwa podchodów.