Psychiatria. W czym może pomóc? – biblioteczne spotkania

Biblioteka Galeria Książki w Oświęcimiu serdecznie zaprasza 5 stycznia o godz. 18:00 do auli na spotkanie z cyklu „Psychiatria. W czym może pomóc?”. Spotkanie poprowadzi lekarz, psychoterapeuta Krystyn Czerniejewski. Będzie można posłuchać o tym jak radzić sobie ze stresem, depresją czy innymi problemami duszy, a także zadać pytanie doktorowi po spotkaniu. Wstęp jest wolny.

Znaczenie wypożyczalni międzybibliotecznych

W październiku 2016 r. w Bibliotece PŁ odbyło się seminarium dotyczące wypożyczeń międzybibliotecznych. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem, a uczestnicy nie chcieli się ze sobą rozstać. Wstępnie zaplanowano, że w 2017 r. również jedna z bibliotek naukowych takie spotkanie zorganizuje. Która? Na decyzję czekamy! Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z materiałami poseminaryjnymi. Są one zaledwie namiastką spotkania, ale wobec braku publikacji na ten temat mogą być dla czytelników EBIB interesujące. Sprawozdanie z seminarium autorstwa M. Błach opublikowane zostało w czasopiśmie „Biblioteka i Edukacja”.

Otwarte zasoby w Polsce

Platforma Otwartej Nauki podała w newsletterze podsumowanie dotyczące postępów w otwartości. Przeczytać można m.in., że:

Wizualizacja w nauce – warsztaty w Toruniu

Organizatorzy konferencji Wizualizacja informacji w Humanistyce zapraszają bibliotekarzy na konferencję i na bardzo interesujące warsztaty, na których można się nauczyć, jak wizualizować dane, z jakimi mamy do czynienia na co dzień. Na stronie konferencji jest już prezentowana lista warsztatów. Poprowadzą je czołowi specjaliści w nowocześnie wyposażonych pracowniach komputerowych, liczących 12-15 stanowisk. Zapisy prosimy realizować za pomocą specjalnego formularza (dostępna również wersja w formacie .DOC oraz .ODT).

Wiersz Wolny na Wolnych Lekturach

Fundacja Nowoczesna Polska od sierpnia 2016 r. realizuje projekt Wiersz Wolny na Wolnych Lekturach, w ramach którego pozyskujemy i digitalizujemy tomiki poetyckie polskich współczesnych poetek i poetów – wybraliśmy dwadzieścia książek poetyckich polskich autorek i autorów o znaczącym dorobku twórczym, które udostępnimy na wolnej licencji. Wszystkie pozycje, które znajdą się w kolekcji zostały już wydane w tradycyjnej formie papierowej w drugiej połowie XX wieku lub na początku XXI, ale ze względu na swoje niewielkie nakłady dziś dostępne są często tylko w obiegu antykwarycznym. Dzięki realizacji projektu zyskają być może drugie życie i znajdą się w zasięgu ręki każdego użytkownika internetu. Poniżej przedstawiamy sylwetki kolejnych poetek i poetów oraz tytuły tomików poetyckich, które udostępnimy w ramach projektu. Czytaj dalej