Uniwersytet Bibliotecznych Żaków w Oświęcimiu

W imieniu organizatorów zapraszamy na otwarte wykłady w ramach Uniwersytetu Bibliotecznych Żaków. Pierwszy wykład, „Mózg w akcji. Jak myśleć i uczyć się sprawniej niż inni”, odbędzie się 6 października, o godz. 17:00, w bibliotecznej auli, a poprowadzi go prof. nadzw. dr hab. Alina Górniok-Naglik z PWSZ w Oświęcimiu. Wykłady adresowane są do dzieci od 8 roku życia, zapraszamy również rodziców.

Warsztaty w PCSS

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego organizuje warsztaty pt. „Jak udostępniać on-line zbiory instytucji kultury?” Warsztaty te odbędą się w dniach od 26 do 27 października w siedzibie PCSS w Poznaniu. Czytaj dalej

Hakaton Kulturalny

W imieniu Fundacji Culture Shock chcialibyśmy zainteresować naszych czytelników wydarzeniem Hakaton Kulturalny, które odbędzie się 8 i 9 października 2016 r. w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Hakaton, inaczej sprint programistyczny, to spotkanie w jak najbardziej realnej przestrzeni, podczas którego osoby zgromadzone na miejscu pracując intensywnie nad swoimi projektami mogą wymieniać się doświadczeniami i uwagami z innymi.

Czytaj dalej

Graham Masterton w MBP we Wrocławiu

Z przyjemnością informujemy, że już po raz drugi mistrz horrorów, Graham Masterton, zagości w jednej z filii Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. Tym razem organizatorzy zapraszają czytelników na spotkanie z pisarzem do Filii nr 5 przy ul. Namysłowskiej 8 (Biblioteka Grafit). Spotkanie odbędzie się we wtorek, 4 października. Początek o godz. 20.00. Wstęp wolny!
Nadesłała: Marta Szloser

Fotospotkania w Galerii Książki

Galeria Książki w Oświęcimiu zaprasza na międzypokoleniowe działania twórcze – Fotospotkania. To projekt skierowany do osób powyżej 60 roku życia oraz młodzieży w wieku 12-19 lat, zakładający pracę twórczą z fotografią. Udział w projekcie jest bezpłatny. Zapisy przyjmowane są telefonicznie 505 343 132, mailowo: olga@machinafotografika.pl, wypełniając goo.gl/GiODFc.

Filia nr 10 MBP w Lublinie zaprasza na spotkania autorskie

Filia nr 10 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, ul. Kleeberga 12a zaprasza na spotkania autorskie
  • z Wiesławem M. Pawłowskim, które odbędzie się 22 września 2016 r. o godz. 17:00. W. Pawłowski to poeta, kompozytor, songwriter. W 1982 roku na łamach ‚Trybuny Opolskiej debiutował jako poeta. Jest laureatem wielu nagród literackich i muzycznych. Współzałożyciel grupy poetyckiej „Kolumbowie rocznik 60” wraz z Ryszardem Sidorkiewiczem, Leszkiem Bąkiem i Jerzym Kareckim. Organizator imprez kulturalnych z cyklu Spod Lady I i II. Opublikował kilkaset wierszy, napisał ponad 100 piosenek.
  • z Ewelina Kłodą, które odbędzie się 28 września 2016 r., godz. 17:00. E. Kłoda urodziła się w Bielsku-Białej. Z wykształcenia jest pedagogiem, z zamiłowania pisarką. Dotychczas nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazały się trzy powieści autorki: „Niezapominajki”, „W poszukiwaniu siebie” oraz „Zapach wspomnień”.

Nadesłała: M. Horabik-Piasecka

Prawo autorskie – konsultacje społeczne

Dnia 14 września br., Komisja Europejska przedstawiła propozycje dotyczące modernizacji prawa autorskiego. Mają one pozwolić na zwiększenie różnorodności kulturowej w Europie i treści legalnie dostępnych w internecie, przy jednoczesnym wprowadzeniu bardziej klarownych przepisów dla wszystkich podmiotów działających online. Propozycje te obejmują również narzędzia wspierające innowacje w placówkach edukacyjnych, ośrodkach badawczych i instytucjach zajmujących się dziedzictwem kulturowym. Czytaj dalej

Impresariat w bibliotece – nowy numer „Biuletynu EBIB”

Czytelnikom polecamy nowy numer „Biuletynu EBIB”, a w nim artykuły dotyczące impresariatu w bibliotece. Temat jest odpowiedzią na Państwa oczekiwania – zarówno autorów, którzy zechcieli podzielić się własnymi doświadczeniami, jak i czytelników, którzy prosili o konkretne wskazówki czy przykłady dobrych praktyk inspirujących do działania. Dążąc do kompletności, dołożyliśmy starań, aby niniejszy numer zawierał głos różnych typów bibliotek. Mamy więc wśród autorów reprezentantów pracowników bibliotek publicznych, pedagogicznych i akademickich. Dziękujemy autorom za dobrą współpracę.
Zachęcamy do lektury całego numeru – jest o czym czytać!
I. Sójkowska i A. Marciniak

XIII Lubelski Festiwal Nauki

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie serdecznie zaprasza na projekty przygotowane przez pracowników biblioteki w ramach XIII Lubelskiego Festiwalu Nauki.

Mimo iż od wielu już lat uczestniczymy w LFN po raz pierwszy bierzemy udział w Lubelskim Pikniku Naukowym (zapraszamy  na Arenę Lublin w niedzielę 18 września). Dotychczas dominowały wśród naszych projektów nauki humanistyczne, w tym roku nauki ścisłe i technika przejęły pałeczkę! Nie zapomnieliśmy jednak o literaturze – bardzo dawnej, nie tak dawnej i współczesnej. Zatem dla każdego coś dobrego i mądrego! Szczegółowy program znajduje się na stronie biblioteki.
Nadesłała: Ewa Hadrian