Uroczyste otwarcie wystawy „March of The Living”

Przed budynkiem Biblioteki GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu stanęła wyjątkowa wystawa prezentująca 28 lat istnienia projektu Marsz Żywych, jego idee, cele i aktywności. Przesłanie projektu Marsz Żywych płynie do ludzi na całym świecie, negując Holocaust, uczy tolerancji i popularyzuje wartości humanitarne i pokojowe. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 5 września, o godz. 18:00, w budynku Biblioteki GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu. Zapraszamy w imieniu organizatorów.

Narodowe Czytanie w Bielsku-Białej

Już w najbliższą sobotę – 03.09.2016 r. godz. 14.00 – Plac Bolesława Chrobrego rusza kolejna edycja Narodowego Czytania.

Aktorzy Teatru Polskiego oraz Teatru Lalek Banialuka przedstawią w kilku odsłonach Quo vadis Henryka Sienkiewicza. Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji.

W inauguracji Narodowego Czytania w Bielsku-Białej udział weźmie Pan Jacek Krywult, Prezydent Miasta oraz zaproszeni goście. Organizatorem akcji jest Książnica Beskidzka przy współpracy z Wydziałem Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.
Z okazji Narodowego Czytania będzie można także odwiedzić Dział Zbiorów Specjalnych Książnicy Beskidzkiej przy ul. Podcienie 9, gdzie przygotowana zostanie okolicznościowa wystawa.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Bielska-Białej do spotkania się w sobotnie popołudnie na Placu Bolesława Chrobrego. Prosimy wszystkich, którzy mają własny egzemplarz Quo vadis Henryka Sienkiewicza o zabranie go ze sobą. Będzie można otrzymać okolicznościową pieczęć, upamiętniającą to wydarzenie.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a rok później – Trylogii Henryka Sienkiewicza. W 2015 roku czytana była Lalka Bolesława Prusa.

Nadesłał: Bogdan Kocurek

„Quo vadis” Henryka Sienkiewicza – pokaz rękopisu

Za sprawą kolejnej edycji akcji Narodowe Czytanie już 3 września cała Polska zagłębi się w lekturze Quo vadis Henryka Sienkiewicza. Z tej okazji w warszawskim Pałacu Rzeczypospolitej będzie można obejrzeć rękopis powieści – bezcenny dokument opuści na jeden dzień skarbiec Biblioteki Narodowej, a pałacowe wnętrza, na co dzień zamknięte, zostaną udostępnione zwiedzającym. Czytaj dalej

Nagroda Premiera dla bibliotekarza

Dr Bartłomiej Włodarczyk z Instytutu Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Uniwersytetu Warszawskiego (IINSB UW) otrzymał nagrodę Prezesa Rady Ministrów za rozprawę doktorską zatytułowaną Zastosowanie map tematów w językach haseł przedmiotowych na przykładzie języka haseł przedmiotowych biblioteki narodowej.
Praca została opublikowana przez SBP
Gratulujemy Panie Bartku!

„Kup Pan książkę do biblioteki” – uwaga na naciągaczy

Redakcja EBIB uprzejmie prosi o kontakt (na adres redakcja@ebib.pl) instytucje, które otrzymały w darze książki od spółki z o.o. w organizacji „Spełniamy Marzenia” z siedzibą w Katowicach. Organizacja może mieć lub miała siedzibę w Krakowie.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Ks. Anny Jabłonowskiej  w Siemiatyczach na swoim profilu społecznościowym ostrzega przed zbieraniem w jej imieniu pieniędzy na książki przez tę organizację https://www.facebook.com/biblioteka.siemiatycze/posts/1201937903182277.

Prawa pokrewne wydawców i wolność panoramy

MKiDN przedstawiło swoje stanowisko w sprawie praw pokrewnych wydawców i wolności panoramy – http://www.prawoautorskie.gov.pl/pages/posts/stanowisko-mkidn-w-sprawie-roli-wydawcow-w-prawnoautorskim-lancuchu-wartosci-oraz-wyjatku-na-rzecz-panoramy-943.php.

Przypominamy, że Stowarzyszenie EBIB przesłało swoje stanowisko http://www.prawoautorskie.gov.pl/pages/posts/wyniki-polskich-konsultacji-dotyczacych-roli-wydawcow-w-prawnoautorskim-lancuchu-wartosci-oraz-wyjatku-na-rzecz-panoramy-935.php wspierające uwagi Centrum Cyfrowego.  Komentarz Centrum Cyfrowego do dokumentu MKiDN: http://centrumcyfrowe.pl/stanowisko-mkidn-w-sprawie-roli-wydawcow-w-prawnoautorskim-lancuchu-wartosci-oraz-wyjatku-na-rzecz-panoramy/.

 

Oceń ustawę o prawie autorskim

Fundacja EIFL przygotowała materiał służący ocenie zakresu dozwolonego użytku bibliotek. Lista kontrolna przedstawia typowe  działania bibliotek, które powinny być objęte dozwolonym użytkiem a lista rankingowa pozwala ocenić krajowe rozwiązań prawnych w zakresie dozwolonego użytku przyznanego bibliotekom. Więcej na stronie  http://www.eifl.net/news/rate-my-copyright-law-how-well-does-your-law-support-libraries.

Badania Naukowe „Ocena i Rozwój Czasopism Naukowych – Podnoszenie Jakości I Standardów Wydawniczych” – seminarium

W imieniu organizatora Centrum Promocji Informatyki zapraszamy na ważne dla nauki, bibliotek naukowych, bibliotekarzy seminarium Badania Naukowe „Ocena i Rozwój Czasopism Naukowych – Podnoszenie Jakości I Standardów Wydawniczych”. Seminarium odbędzie się już 30 sierpnia w Warszawie. Dzięki poniższemu formularzowi zgłoszeniowemu, możecie Państwo skorzystać z 10% RABATU na udział w wydarzeniu: http://www.cpi-sk.pl/imprezy/2016/rcn/formularz_pr10.php. Czytaj dalej