Nowe repozytorium socjologów

Socjolodzy pozazdrościli fizykom i właśnie otwierają nowe repozytorium dziedzinowe dla przedstawicieli nauk społecznych – SocArXiv. Część środowiska tym samym przeciwstawia się przejęciu przez Elseviera repozytorium SSRN.

Więcej o SocArxiv można przeczytać w poście: https://orgtheory.wordpress.com/2016/07/14/announcing-socarxiv-the-open-access-repository-for-social-science/.

Otwarte zabytki – webinaria

„Otwarte zabytki” to projekt Centrum Cyfrowego Projekt: Polska. Pragniemy ułatwić obywatelom dostęp do wiedzy o polskich zabytkach i zaangażować do działań na rzecz ich ochrony. Interesujesz się lokalnym dziedzictwem? Chcesz zarazić tę pasję innym? Weź udział w cyklu webinariów, podczas których poznasz serwis Otwarte Zabytki (http://otwartezabytki.pl/pl) oraz sposoby na jego wykorzystanie w działaniach animacyjnych (gra miejska, spacerownik, Cyfrowy Czyn Społeczny – sprint).
Czytaj dalej

NPRH – już są konkursy

Na stronach MNiSW są terminy konkursów:

International Librarians Network – przyjmowanie zgłoszeń

Tylko do 7 sierpnia 2016 r. można się zgłaszać do bezpłatnego projektu mentorskiego International Librarians Network. Nowa runda się już pod koniec sierpnia i potrwa do grudnia 2016 r.

ILN jest bezpłatnym projektem skierowanym do bibliotekarzy, studentów bibliotekoznawstwa oraz pracowników ośrodków naukowych. Umożliwia dzielenie się doświadczeniem z pracownikami książnic z całego świata i poznanie międzynarodowego wymiaru bibliotekarstwa. Czytaj dalej

Spotkania autorskie z Rosą Montero, Olgą Tokarczuk i Ildefonso Falconesem

Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu zaprasza 28 i 29 lipca na spotkania z gośćmi naszego festiwalu literackiego Miesiąc Spotkań Autorskich – Rosą Montero, Olgą Tokarczuk oraz Ildefonso Falconesem. Spotkania odbędą się w ramach Literackiego Woodstocku, czyli zlotu członków Dyskusyjnych Klubów Książki z całej Polski, wyjątkowo nie w Mediatece, lecz na terenie Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki (wejście przez biuro przepustek przy ul. Czajkowskiego 109). Wstęp na spotkania jest bezpłatny, jednak obowiązuje wcześniejsza rejestracja poprzez stronę internetową literackiwoodstock.pl (zakładka rejestracja). Zarejestrować się można w dniach 13-25 lipca. Po tym terminie nie będzie istniała inna możliwość zdobycia wejściówki.

Nadesłała: Marta Szloser

Rekomendacje EBLIDY dla Komisji Europejskiej

EBLIDA jest organizacją bibliotekarską, która od lat lobbuje w Unii Europejskiej na rzecz bibliotek. Bardzo często zabiera głos w sprawie przepisów prawa, które mogą ułatwić działanie bibliotek w cyfrowej rzeczywistości. Tym razem także przygotowała dla KE rekomendacje odnoszące się do wyjątków, jakim powinny podlegać biblioteki wobec prawa. Zachęcamy do przejrzenia najnowszych rekomendacji.

Kompetencje bibliotekarzy – nowe publikacje

Zachęcamy bibliotekarzy do przejrzenia nowych publikacji na temat kompetencji bibliotekarzy akademickich, które mogą być przydatne w pracy ze środowiskiem naukowym. Publikacje są wynikiem prac The Confederation of Open Access Repositories (COAR) a informacja o nich znajduje się na stronie: Librarians’ Competencies for E-Research and Scholarly Communication.

Nowa książka Veslavy Osińskiej „Wizualizacja informacji. Studium informatologiczne”

W przeładowanej informacjami rzeczywistości automatycznie wychwytuje się komunikaty w postaci wizualnej. Jest to proces jak najbardziej naturalny, ponieważ tak działa ludzki system percepcji. Uwagę ludzi przyciągają szczególnie fantazyjnie wymodelowane, subtelnie zabarwione, złożone oraz abstrakcyjne formy graficzne a tak wyglądają wizualizacje tworzone za pomocą grafów, które są od ponad dekady wykorzystywane do przedstawienia skomplikowanych zjawisk i procesów przebiegających w rzeczywistości. Czytaj dalej