Kultura książki w humanistyce współczesnej

Konferencja organizowana przez Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UWr  „Kultura książki w humanistyce współczesnej” zapowiada się bardzo interesująco, o czym świadczą nadesłane abstrakty. Tym z Państwa, którym nie udało się dotrzymać terminu przesyłania swoich zgłoszeń, przedłużamy czas ich przyjmowania do 20 lipca br. Stosowny formularz znajdą Państwo pod linkiem: http://www.ibi.uni.wroc.pl/zgloszenie.

Nadesłał: P. Bartkowiak

Seminarium „Otwieranie nauki – praktyka i perspektywy”

Politechnika Krakowska informuje, że zakończono pracę nad przygotowaniem ostatecznego Programu Seminarium Otwieranie nauki – praktyka i perspektywy, które odbędzie się w dniach 26-27 września 2016 roku w Krakowie w Bibliotece PK. Wszyscy prelegenci potwierdzili swój udział, będzie zatem prezentacja różnych punktów widzenia na proces otwierania nauki w Polsce i na świecie.   Czytaj dalej

Urodziny Creative Commons Polska

Tradycyjnie już zapraszamy na piknik z okazji urodzin Creative Commons Polska. Chcemy się z Wami spotkać we wtorek 5 lipca (od godz. 17.00) w kawiarni Spokojna przy ulicy Spokojnej 15, niedaleko Powązek. Zapraszamy z dziećmi i osobami towarzyszącymi (i planszówkami, my też będziemy mieć kilka gier i rakiety do badmintona). Szykujemy też drobną niespodziankę, ale o tym na miejscu. Prosimy o RSVP do piątku 1 lipca na adres kgrabowska@centrumcyfrowe.pl. Jak dojechać: https://goo.gl/maps/j7zeUW6M9ny  
 
Nadesłała: Klaudia Grabowska (w imieniu zespołu Creative Commons Polska)

Małopolskie Forum Bibliotek 2016

Małopolskie Forum Bibliotek 2016 stawia za cel integrację szeroko pojętego środowiska bibliotekarskiego – pracowników bibliotek, bibliotekoznawców, a także przedstawicieli firm oferujących usługi dla bibliotek oraz ich odbiorców. Tegoroczny temat forum to „Kierunek – integracja”, a zatem integracja środowiska, integracja działań, integracja metadanych.

W imieniu organizatorów zapraszamy do udziału.

Konferencja DŻS

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje we współpracy z Dolnośląską  Biblioteką Publiczną im. T. Mikulskiego we Wrocławiu oraz Instytutem  Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego,  konferencję pt. „Dokumenty życia społecznego w badaniach i praktyczne ich  wykorzystanie”. Konferencja odbędzie się w dniach 6-7 października 2016 r.  we Wrocławiu.   Szczegółowe informacje, program i formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie SBP.

Ponowne wykorzystanie informacji sektora publicznego

16 czerwca 2016 r. weszła w życie ustawa z 25 lutego 2016 r. o ponownym wykorzystaniu informacji sektora publicznego, która rozszerza zakres podmiotowy m.in. o biblioteki. Więcej na ten temat będzie można przeczytać w lipcowym „Biuletynie EBIB”.

Tymczasem więcej informacji z MKiDN w załączonym piśmie przekazanym m.in. SBP. Zachęcamy wszystkich bibliotekarzy do lektury tego pisma, ponieważ jest tam w pigułce to, co powinniśmy wszyscy wiedzieć o nowym sposobie udostępniania informacji. Dowiemy się, co jest informacją publiczną, jak należy ją upowszechniać i kto ma to robić.

Open Access na uczelni – warsztaty

MNiSW organizuje w Warszawie jednodniowe warsztaty nt. tworzenia instytucjonalnych polityk otwartego dostępu dla pracowników jednostek naukowych i uczelni. Warsztaty odbędą się w terminach: 20 czerwca oraz 29 czerwca 2016 r. Celem każdego z warsztatów jest przygotowanie pracowników uczelni i jednostek naukowych do stworzenia polityk otwartego dostępu we własnych instytucjach. Warsztaty kierowane są do osób, które będą pełnić rolę Pełnomocników ds. Otwartego Dostępu w macierzystych instytucjach lub będą koordynować proces przygotowania i realizacji polityki Otwartego Dostępu.

Czytaj dalej