Imprezy w bibliotekach – aspekty prawne

Zachęcamy czytelników do zapoznania się z opracowaniem Wybrane aspekty prawne organizacji Nocy Bibliotek, czyli co bibliotekarz wiedzieć powinien przygotowanym przez Katarzynę Lejman, aplikantkę adwokacką i prawnika w zespole e-biznesu i własności intelektualnej w kancelarii prawnej Wierzbowski Eversheds. Opracowanie powstało na potrzeby organizacji Nocy Bibliotek, ale będzie przydatne również przy realizacji innych imprez bibliotecznych.

Lektura dla bibliotekarzy akademickich

Ukazał się majowy numer 165 Biuletynu EBIB. Jest on dedykowany bibliotekarzom i innym pracownikom polskich jednostek naukowych, związanym z naukową sprawozdawczością. Pod hasłem sprawozdawczość kryje się obowiązek regularnego przesyłania danych o działalności badawczo-rozwojowej do modułów Systemu Informacji o Nauce. W najnowszym numerze znajdziecie m.in.: zasady sprawozdawczości, opis wybranych modułów systemu, a także doświadczenia pracowników dokumentacji i informacji, wspomagających jednostki naukowe w zebraniu i przesłaniu danych do systemu. Zapraszamy do lektury.

Nowa wersja PBN

OPI udostępnił nową wersję demonstracyjną aplikacji systemu PBN. Jednocześnie poinformuje, że w nadchodzącym okresie sprawozdawczym będzie można pracować zarówno na dotychczasowej, jak i nowej aplikacji. Obie aplikacje będą pracowały na tej samej bazie danych, więc bez względu na to, z której użytkownik skorzysta, będzie miał dostęp do tych samych danych. Ograniczeniem będzie możliwość pracy jako importer publikacji danej instytucji tylko jednej osoby naraz, wynika to z dbałości o bezpieczeństwo.

NOC BIBLIOTEK w Bibliotece Jagiellońskiej

Biblioteka Jagiellońska ma przyjemność zaprosić do udziału w ogólnopolskiej NOCY BIBLIOTEK, organizowanej 4 czerwca 2016 r., w godz. 19.00-23.00. W ramach akcji Biblioteka Jagiellońska zaprezentuje odwiedzającym niedostępny zwykle, zabytkowy hol Starego Gmachu i otworzy zamknięte na co dzień wejście od al. Mickiewicza 22.

PROGRAM
19.00 – Czytelnia Główna
Spotkanie z Jerzym Trelą, wybitnym polskim aktorem teatralnym i filmowym oraz Beatą Guczalską, Dziekan Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, autorką książki „Trela”, wydanej przez Wydawnictwo Marginesy.

19.00 – 21.00 – Sala konferencyjna Starego Gmachu
Warsztaty kaligrafii „Pismo gotyckie w dobie renesansu – fraktura”. Prowadzenie: Bogdan Tarnowski, kustosz z Sekcji Starych Druków Biblioteki Jagiellońskiej. Rezerwacja miejsc na adres: projekty.bj@uj.edu.pl; tel. 12 663 3567.

19.00 – 23.00 – hol Starego Gmachu BJ
Wystawy:

  • „Wolno czytać” – publikacje niegdyś zakazane lub ocenzurowane. Wśród nich faksymile autografu Mikołaja Kopernika „De revolutionibus”, czasopisma z końca XIX w. i XX-lecia międzywojennego, wydawnictwa konspiracyjne z okresu II wojny światowej i drugiego obiegu z lat 70. i 80. XX w.
  • „Książkowe osobliwości” – różnorodne i nietypowe formy książek, przechowywane w Bibliotece Jagiellońskiej oraz niezwykłe dokumenty towarzyszące.
  • „Wolno czytać w JBC i RUJ” – przykłady książek i gazet z domeny publicznej dostępnych w Jagiellońskiej Bibliotece Cyfrowej oraz opublikowanych w otwartym dostępie w Repozytorium Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wejście od Al. Mickiewicza 22. Wstęp wolny!

Nadesłała: Kaja Stompór-Lesiecka