Biblioteki otwarte na młodych – seminarium

13 maja 2016 Fundacja Civis Polonus organizuje w Bibliotece Głównej Województwa Mazowieckiego przy ul. Koszykowej 26/28 w Warszawie seminarium „Biblioteki otwarte na młodych. Jak budować relacje z młodymi czytelnikami?”. Na seminarium odpowiemy na pytanie: Jak zachęcić młodych ludzi do korzystania z oferty biblioteki publicznej oraz przedstawimy inspirujące, najlepsze praktyki polskie i zagraniczne projektów edukacyjnych, kulturalnych i zwiększających pasję czytania a skierowanych precyzyjnie do ludzi młodych.

Nadesłała: Marta Pietrusińska

Mamy piękne biblioteki

Portal Onet we wiadomościach podał: Stacja Kultura – biblioteka główna na dworcu kolejowym w Rumi została uznana za najpiękniejszą na świecie. Placówka wygrała międzynarodowy konkurs Library Interior Design Awards w kategorii „Single Space Design”, dla najlepiej zaprojektowanych wnętrz bibliotecznych. – To wielkie wyróżnienie dla całej Polski. Pokazaliśmy światu swój potencjał i pomysłowość – mówi dla Onetu architekt dr Jan Sikora, który zaprojektował wnętrze biblioteki.

Raport NIK „Digitalizacja Dóbr Kultury w Polsce” – opinia KOED

W kwietniu bieżącego roku Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport zatytułowany DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY W POLSCE, który dotyczy postępów digitalizacji w naszym kraju. Jako organizacja, której członkami są m.in. instytucje nauki i kultury uważamy, że jest bardzo ważnym dokumentem analizującym wnikliwie wieloletni Program Rządowy „Kultura+”. Program ten ustanowiony został uchwałą Rady Ministrów Nr 176/2010 z dnia 12 października 2010 r., a realizowany jest przez NinA – Narodowy Instytut Audiowizualny – państwową instytucję kultury, której organizatorem jest MKiDN. NInA została Operatorem Priorytetu „Digitalizacja” WPR  „Kultura+”.

Czytaj całość na stronach KOED.

NIK o czytelnictwie

Najwyższa Izba Kontroli ocenia, że pomimo wydatkowania w latach 2012-2015 (I połowa) na rozwój czytelnictwa środków publicznych w łącznej wysokości 268 mln zł działania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie zapewniły wzrostu poziomu czytelnictwa w Polsce. Liczba osób, które przeczytały co najmniej jedną książkę wzrosła z 39% w 2012 r. do 42% w 2014 r., a 58% osób nie przeczytało w 2014 r. żadnej książki (61% w 2012 r.)[1], jednak tendencje te były nietrwałe. W 2015 r. co najmniej jedną książkę przeczytało 37% osób (spadek o 5 pkt proc.), a liczba osób nieczytających wzrosła do 63%[2].

Informacja pochodzi ze strony NIK.

O czym poczytamy w kwietniu w Biuletynie EBIB?

W kwietniu zaplanowaliśmy lżejszy numer Biuletynu EBIB o tym, co dzieje się w polskich bibliotekach i jak bibliotekarze starają się uatrakcyjniać wizyty w swoich instytucjach. Mamy zatem opisy szeregu różnorodnych działań, które daleko wychodzą poza wypożyczanie książek, pokazują, że jeśli bibliotekarze są ambitni, to  nikt w bibliotece nudził się nie będzie.

Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich

W weekend 22–24 kwietnia niewidomi świętują we Wrocławiu Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich! – zaprasza się wszystkich, nie tylko bibliotekarzy. W różnych niezwykłych punktach Wrocławia usłyszy się utwory Williama Szekspira, które będą czytane przez profesjonalnych aktorów, ale nie tylko! Dzięki współpracy z Polskim Związkiem Niewidomych oraz Główną Biblioteką Pracy i Zabezpieczenia Społecznego, lektorami nocnego czytania będą również wybitni brajliści. Czytaj dalej

Rowerem do biblioteki (wrocławskiej)…

W tym tygodniu zapraszamy wrocławian do odwiedzania bibliotek (z) rowerem!

Proponujemy: spotkania z podróżnikami rowerowymi, znakowanie rowerów, zdobienie rowerów, konkursy z nagrodami, zniżki u Partnerów Biblioteki, odblaskowe opaski dla „rowerowych” czytelników i wiele, wiele więcej…

Pełny program Tygodnia Rowerowego w MBP we Wrocławiu.

Nadesłała: J. Grzelczyk

Z pałacowej biblioteki- zaproszenie na wernisaż

Galeria OKNA Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie (ul. Peowiaków 12, I piętro)
zaprasza na wernisaż wystawy „Z pałacowej biblioteki” 22 kwietnia 2016 (piątek) godz. 12.00. „Z pałacowej biblioteki” – wystawa prezentująca w formie 18 plansz najciekawsze muzealia, gromadzone w zabytkowej bibliotece kozłowieckiej. To starodruki, czasopisma, ekslibrisy, nuty, a także prywatne pamiątki, np. listy i fotografie dawnych mieszkańców Kozłówki.

Czytaj dalej