Literacka podróż w gronie Irlandzkich Noblistów

Biblioteka Politechniki Łódzkiej serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie w Przedsionku Literackim pt. Literacka podróż w gronie Irlandzkich Noblistów. Spotkanie odbędzie się 30 marca 2016 r.  godz. 17.00 w Galerii Biblio-Art na I piętrze Biblioteki PŁ. Poezję recytować będzie Włodzimierz Galicki. Spotkaniu towarzyszy wystawa  fotograficzna Marioli i Jacka Sochów „Wyspy jak marzenie. Wyspy Irlandii Zachodniej”. 

Mariusz Szczygieł w oświęcimskiej Bibliotece

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem,
które odbędzie się 31 marca o godz. 18:00 w bibliotecznej auli. Mariusz
Szczygieł to znany polski dziennikarz, reportażysta, pisarz, laureat
Europejskiej Nagrody Literackiej. Podczas spotkania będzie możliwość
zakupu książek. Wstęp wolny. Zapraszamy.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI
w Oświęcimiu

Rozszerzony zbiorowy zarząd prawami autorskimi – czy jest możliwa digitalizacja i udostępnianie dziedzictwa kulturowego on-line?

Rozszerzony zbiorowy zarząd prawami autorskimi i prawami pokrewnymi (extended collective licensing, ECL) to instytucja prawna, która, w największym skrócie, poszerza krąg uprawnionych reprezentowanych przez organizację zbiorowego zarządzania (OZZ). Umowy zawierane przez OZZ, objętą systemem ECL, obejmują nie tylko członków OZZ i osoby, które wyraźnie powierzyły swoje prawa OZZ, ale także – z mocy prawa – wszystkich innych uprawnionych z danego rodzaju. Więcej na temat ECL można przeczytać w ”Podręczniku prawa autorskiego dla bibliotekarzy EIFL”. Czytaj dalej

Weź udział w konsultacjach!

Trwają konsultacje Komisji Europejskiej w sprawie oceny i modernizacji ram prawnych egzekwowania praw własności intelektualnej, które mają odpowiedzieć na pytanie, czy i w jakim zakresie niezbędne są zmiany w dyrektywie IPRED. Konsultacje te dotyczą takich tematów jak: rola podmiotów prywatnych w egzekwowanie praw własności intelektualnej on-line, blokowanie stron internetowych czy ściganie osób udostępniających pliki – dlatego uważamy, że ich wynik może wpłynąć na kształt regulacji internetu. Zachęcamy zarówno organizacje, jak i indywidualnych obywateli do zabrania głosu w konsultacjach. EDRi przygotowało narzędzie, które pomoże w uzupełnieniu formularza, jak i w zrozumieniu pytań, czasami bardzo zawiłych. Komisja czeka na odpowiedzi do 15 kwietnia.  

Licencja na czytanie – konferencja i warsztaty

Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu ​serdecznie ​zaprasza nauczycieli do udziału w konferencji „Licencja na czytanie”, poświęconej skutecznemu promowaniu czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Konferencja odbędzie się 14 kwietnia w godzinach 14.30 -17.30 w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu. Warunkiem uczestnictwa jest wypełnienie formularza rejestracyjnego. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń – formularz rejestracyjny.
Czytaj dalej

Domena publiczna w instytucjach dziedzictwa

Centrum Cyfrowe opublikowało książkę pt. „Domena publiczna w instytucjach dziedzictwa. Instrukcja„. Jest to przystępna i praktyczna pozycja, w której omówione zostały możliwości wykorzystania i upowszechniania domeny publicznej przez instytucje dziedzictwa. Po jej przeczytaniu wyjaśnią się zawiłości prawne, w tym związane z utworami osieroconymi oraz technologiczne, które towarzyszą upublicznianiu domeny publicznej w internecie. Publikacja dostępna jest na licencji CC BY-SA 3.0.

Konferencja w Białymstoku

Biblioteka Główna Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zaprasza do wzięcia udziału w XXXIV Konferencji Problemowej Bibliotek Medycznych ”Biblioteka przyszłości”, która odbędzie się w Białymstoku w dniach 29 czerwca – 1 lipca 2016 r. Celem konferencji jest wymiana doświadczeń oraz poznanie dobrych praktyk zwiększających poziom usług dostosowanych do potrzeb naszych użytkowników. Spotkanie będzie dobrą okazją do zaprezentowania innowacyjnych rozwiązań wdrożonych w bibliotekach polskich, jak i zagranicznych. Czytaj dalej