Jeśli interesujesz się KOED…

To zapraszamy do wypełnienia naszej ankiety. Na stronie KOED pojawiła się przygotowana przez Karolinę Grodecką ankieta nt. doświadczeń z wykorzystania tej strony. Jej wypełnienie zajmuje zaledwie kilka minut, natomiast zebrane wyniki będą pomocne w planowaniu przyszłej strategii komunikacyjnej KOED. Zachęcamy chętnych do jej wypełnienia.

Konkurs MKiDN

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosił konkurs na organizację zbiorowego zarządzania prawami autorskimi uprawnioną do podziału i wypłaty wynagrodzenia za użyczanie przez biblioteki publiczne egzemplarzy utworów wyrażonych słowem.

Prywatność – o co tu chodzi?

Przygotowaliśmy dla naszych wiernych czytelników lutowy numer Biuletynu EBIB o prywatności w bibliotece, ochronie danych osobowych, o tym, jak biblioteki mogą wspierać czytelników w tym zakresie. Temat dość gorący, bo politycy nieustannie zmieniają prawo tak, że coraz częściej można ingerować w sferę naszej prywatności. Może warto poświęcić nieco czasu na ten aspekt naszego życia i poczytać teksty fachowców? My w każdym razie zachęcamy.

Czy w bibliotece można się nudzić?

Jak zawsze w kwietniu staramy się opublikować „lżejszy” numer. Tym razem zachęcamy do przesyłania artykułów lub komunikatów przedstawiających zachowania bibliotekarzy i czytelników. Co robimy, by nasza praca była pełna ekspresji? A może przychodzimy do pracy, żeby odsapnąć od codzienności – ponudzić się, jak to robimy. Co robią nasi czytelnicy, jak wykorzystują przestrzeń, zbiory, usługi – czy obserwujemy u nich znudzone postawy, czy raczej aktywność, niekoniecznie biblioteczną… Czytaj dalej

Webinarium – Podkast. Jak to się robi

Jeśli zastanawiasz się nad zrobieniem własnego podkastu, masz wątpliwości co do sprzętu, kosztów lub nie wiesz, jak się do tego zabrać. To właśnie dla ciebie  3 marca o godz. 20.00 odbędzie się webinar, czyli wykład połączony z możliwością zadawania pytań. Poprowadzi go Borys Kozielski. Webinar jest bezpłatny, zapisy pod adresem: www.podkasty.info/webinar.

Wrocławskie Debaty o Kulturze

Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu zaprasza na cykl spotkań w Mediatece pod nazwą „Wrocławskie Debaty o Kulturze”.
Pomysłodawcą i moderatorem debat będzie prof. dr hab. Tomasz Szlendak z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Najbliższa debata, zatytułowana „Kto i dlaczego NIE potrzebuje kultury?”, odbędzie się 22 lutego (poniedziałek), o godz. 19.00 (Mediateka – Filia nr 58 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, pl. Teatralny 5). Będzie to dyskusja nad raportem zatytułowanym „Punkty styczne: między kulturą a praktyką (nie)uczestnictwa”. We Wrocławiu pojawią się gdańscy współautorzy tej książki, pracujący na Uniwersytecie Gdańskim prof. Cezary Obracht-Prondzyński i dr Krzysztof Stachura.
Wstęp wolny!

Więcej informacji na temat debat, w tym kolejne terminy i tematy, na stronie biblioteki.

Nadesłała: M. Szloser