Dolnośląska Biblioteka Publiczna digitalizuje regionalia

Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu realizuje projekt „Digitalizacja zbiorów regionalnych” w ramach Wieloletniego Programu Rządowego KULTURA+, priorytet „Digitalizacja”. Projekt wspiera przedsięwzięcie pod nazwą CYFROWY DOLNY ŚLĄSK. Celem projektu jest udostępnianie i promocja utrwalonych w formie cyfrowej ciekawych, rzadkich i cennych publikacji XIX i XX-wiecznej kolekcji znajdującej się w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Kłodzku. Ich postać cyfrowa prezentowana jest na stronie Cyfrowego Dolnego Śląska pod adresem: http://jbc.jelenia-gora.pl/dlibra/collectiondescription?dirids=835. Czytaj dalej

Biuletyn EBIB 161

Ukazał sie 161 numer Biuletynu EBIB, a w nim trzy artykuły o finansowych
uwarunkowaniach i różnorodnych implikacjach korzystania (lub nie) z
zagranicznych (oraz jednej polskiej) baz danych. Ponadto o zapotrzebowaniu
na nowe, aczkolwiek zakorzenione w bibliotecznej tradycji, rozwiązanie w
katalogach komputerowych oraz o tym, co wyróżnia bibliotekę jednego z
uniwersytetów w belgijskim Leuven.

Serdecznie zapraszamy do lektury!

Otwarte zasoby edukacyjne – webinarium KOED

Koalicja Otwartej Edukacji zaprasza nauczycieli i nauczycielki oraz osoby tworzące materiały edukacyjne w organizacjach pozarządowych i instytucjach publicznych do udziału w ostatnim tegorocznym webinarium na temat otwartych zasobów edukacyjnych. Webinar odbędzie się 21 grudnia o 20:00 i będzie miał charakter powtórkowy i podsumowujący. Podczas spotkania duży akcent podczas zostanie położony na aktywną pracę z otwartymi zasobami: ich tworzenie, remiksowanie i publikowanie z odpowiednimi informacjami licencyjnymi.

Więcej na stronach KOED

Pierwsze/najstarsze Roczniki Jana Długosza

W sobotę 19 grudnia 2015 r. w Pałacu Rzeczypospolitej odbędzie się kolejny pokaz z cyklu PIERWSZE/NAJSTARSZE. Tym razem Biblioteka Narodowa zaprezentuje Roczniki Jana Długosza. Przyjrzymy się legendarnym i historycznym początkom państwa Piastów.

Roczniki, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego, zwane też niekiedy Dziejami Polski (Historia Polonica), należą do najwybitniejszych osiągnięć późnośredniowiecznego dziejopisarstwa europejskiego. Imponująco przedstawia się sama objętość dzieła oraz jego chronologiczny zakres jako syntezy dziejów Polski – od czasów legendarnych aż po rok 1480, w którym to 65-letni wówczas Długosz zmarł. Według jego własnego świadectwa żmudna praca nad spisywaniem Roczników trwała ćwierć wieku. Do czasów rozwoju nowoczesnej historiografii krytycznej w XIX w., kiedy to zaczęto dostrzegać i rozumieć tendencyjność Długosza, Roczniki i poglądy ich autora niemal całkowicie zdeterminowały wizję, nie tylko polskiej, przeszłości.
W opowieść Długosza wprowadza nas pięć rękopisów i jeden druk, księgi powstałe między XV a XVII wiekiem, jedne z najcenniejszych pomników polskiej historiografii.

Pałac można odwiedzać od godz. 10:00 do 18:00, a o 14:30 zapraszamy na wykład dr. Marka Janickiego pt. „Roczniki” Jana Długosza jako fundament tożsamości historycznej dawnej Rzeczypospolitej. Posłuchamy o tym, jak powstała i co zawiera jedna z największych i najznakomitszych kronik średniowiecza, jakie jest jej znaczenie dla poznania przeszłości Polski i innych państw Europy Środkowowschodniej oraz o niepospolitej osobowości Jana Długosza i o tym, w jaki sposób jego poglądy ukształtowały treści Roczników.

PIERWSZE/NAJSTARSZE to cykl prezentacji z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Co miesiąc Biblioteka Narodowa prezentuje w Pałacu Rzeczypospolitej pierwsze teksty i najstarsze zabytki kultury i historii, dokumentujące początki państwa polskiego.
Pałac Rzeczypospolite, Plac Krasińskich 3/5. Wstęp wolny
Do pobrania on-line:

Nadesłał: Grzegorz Mazurowski

Biblioteka Uczelni Łazarskiego po swojej pierwszej konferencji

Konferencje bibliotek szkół niepublicznych zazwyczaj wnoszą nową jakość do bibliotekarstwa. Gromadzą wokół tematu bibliotekarzy z różnych bibliotek, z różnym doświadczeniem i różnymi oczekiwaniami. Zachęcam do zapoznania się z relacją z konferencji „Kształtowanie polityki bibliotecznej: w kierunku analizy PESTEL”.
Nadesłał: H. Hollender

Książki zakazane…

Okazuje się, że niektóre książki są wycofywane ze zbiorów bibliotek. A cenzura postępuje. W 2016 r. minie 400 lat od umieszczenia w indeksie „Librorum Prohibitorum” dzieła Kopernika i 50 lat od zniesienia przez Watykan „Indeksu ksiąg zakazanych”, którego frontispis prezentujemy:

index2.

Niestety, niektórym się wydaje, że od tamtego czasu nic się nie zmieniło.

Akademia Kijowsko-Mohylańska zaprasza na konferencję

Rozwija się współpraca polskich i ukraińskich bibliotekarzy. Coraz częściej spotykamy się i dzielimy doświadczeniem na konferencjach odbywających się w Polsce (ostatnio w Uczelni Łazarskiego), chętnie też uczestniczymy w konferencjach organizowanych przez ukraińskie uczelnie. Tym razem zapraszam już w marcu na interesującą konferencję do Kijowa, poświęconą komunikacji naukowej w epoce cyfrowej. Szczegóły w załączniku.