Wrocław zaprasza na spotkanie autorskie z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk

Szanowni Państwo!

Już 4 grudnia (piątek) zapraszamy do Filii nr 29 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu (ul. Reja 1) na spotkanie autorskie z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk, obecnie jedną z najpoczytniejszych pisarek na polskim rynku wydawniczym, autorką bestsellerowych cykli powieściowych: „Cukierni pod Amorem”, „Podróży do miasta świateł” oraz niedawno wydanych „Kalendarzy”. Rozmowę poprowadzi dziennikarka Małgorzata Matuszewska. Zaczynamy o godz. 17.00. Wstęp wolny!

Nadesłała: Marta Szloser

Research data in the humanities – seminarium

ICM UW zaprasza na seminarium “Research data in the humanities”. Przy udziale ekspertów z europejskich instytucji naukowych zostaną na nim omówione zarówno ogólne zagadnienia dotyczące danych badawczych w humanistyce i naukach o sztuce, jak i konkretne problemy z zakresu infrastruktury i zarządzania danymi. Seminarium jest skierowane do wszystkich zainteresowanych kwestiami związanymi z ich wytwarzaniem, przetwarzaniem, analizowaniem, wykorzystaniem i udostępnianiem. Czytaj dalej

Nowy dar Archiwum Jazzu Polskiego w Bibliotece Narodowej

Archiwum Jazzu Polskiego w Bibliotece Narodowej, którego działalność zapoczątkowało w 2011 roku pozyskanie spuścizny Krzysztofa Komedy, wzbogaci się o kolejny cenny dar. Włodek Pawlik – kompozytor, pianista jazzowy, laureat nagrody Grammy 2014 –  przekazuje Bibliotece Narodowej dziewięć zeszytów nutowych ze szkicami swoich utworów. Trzy z nich zawierają rękopisy muzyki filmowej (do filmu Rewers i Within the WhirlwindWichry Kołymy). W jednym znajduje się szkic II koncertu fortepianowego artysty, w pozostałych zaś – muzyka do wierszy wybitnych polskich poetów: Jarosława Iwaszkiewicza (Struny Na Ziemi, 2011), Czesława Miłosza (Miłosz Jazz Project, 2011) i Józefa Czechowicza (widowisko muzyczne Wieczorem, 2013).

Uroczystość przekazania rękopisów, którą zamknie krótki koncert w wykonaniu Włodka Pawlika, odbędzie się 26 listopada 2015 roku o godzinie 11 w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie.

Nadesłał: Grzegorz Mazurowski

70 lat działalności Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie – wernisaż wystawy

Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie przygotowuje się do obchodów w roku 2016 trzech jubileuszy: 70lecia istnienia, 65lecia Nagrody Literackiej i 40lecia pisma „Pamiętnik Literacki”. Z tej okazji Biblioteka Narodowa zorganizowała wystawę po raz pierwszy prezentującą szerokiej publiczności bogaty dorobek i historię działalności Związku.

Wernisaż wystawy 70 lat działalności Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie odbędzie się w sobotę, 21 listopada 2015 r. o godz. 13.00 w holu Biblioteki Narodowej (al. Niepodległości 213). Ekspozycję będzie można zwiedzać do końca grudnia w godzinach otwarcia Biblioteki. Czytaj dalej