Numer na koniec wakacji

Biuletyn EBIB ukazał się już po raz 158. Tematem przewodnim numeru są Polscy bibliotekarze w zagranicznych mediach – artykułami zamieszczonymi w numerze mamy nadzieję zainspirować naszych autorów, tych obecnych i przyszłych, do szerszego zajęcia się problemem obecności polskiego bibliotekarstwa za granicą. Także od strony promocji. Mimo, że czas jeszcze wakacyjny, poruszane tematy kierują uwagę czytelnika ku nowym projektom, planom, zadaniom.
Życzymy inspirującej lektury.

Biblioteka a naruszenie prawa autorskiego

W marcu przedstawialiśmy czytelnikom wyrok sądu w Zielonej Górze w sprawie wykorzystywania zdjęć pobranych z internetu na stronach WWW bibliotek http://www.ebib.pl/?p=4495 . W pierwszej instancji biblioteka wygrała, ale powódka złożyła odwołanie. W lipcu zapadł wyrok w sądzie apelacyjnym. Jak donosi Dziennik Internautów  „Sąd uznał, że do naruszenia praw autorskich doszło, ale przyznał też, że żądana przez fotografkę kwota była zawyżona. Dziś publikujemy treść wyroku wraz z transkrypcją uzasadnienia ustnego”. Więcej na stronie: http://di.com.pl/fotografka-vs-biblioteka-dlaczego-wyrok-byl-tanszy-niz-ugoda-tresc-uzasadnienia-wyroku-sa-w-poznaniu-i-aca-68-15-52837.

Konsultuj z MNiSW – sprawy otwartej nauki

Do 6 września trwają konsultacje projektu „Kierunków rozwoju otwartego dostępu do treści naukowych w Polsce”. Dokument prezentuje politykę dotyczącą otwartego dostępu (open access) oraz zawiera propozycje zaleceń dla MNiSW, instytucji finansujących badania, jednostek naukowych i uczelni w zakresie wdrażania otwartego dostępu.

Czytaj dalej

Narodowe Czytanie „Lalki” w Oświęcimiu

Biblioteka GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu zaprasza 5 września w godzinach od 16:00 do 18:00 do udziału w akcji Narodowe Czytanie „Lalki” na płycie Rynku Głównego.

Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ogłosiła kolejną edycję Narodowego Czytania pod Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, które odbędzie się
w całej Polsce w dniu 5 września 2015 r. Nasza Biblioteka tradycyjnie przyłączyła się do tej akcji, którą w tym roku chcemy zorganizować na części płyty Rynku Starego Miasta w godz. od 16.00 – 18.00. Będzie to forma wypełniania tej przestrzeni działaniami skierowanymi do szerokiego grona odbiorców Oświęcimia.

Akcja Narodowe Czytanie została zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta RP, a jej główny cel stanowi popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury. Pracownicy Biblioteki zapraszają wszystkich mieszkańców Oświęcimia do udziału w tej zacnej akcji, wzmacniającej poczucie wspólnej tożsamości, tworzenia wspólnoty oświęcimskiej
i narodowej przynależności.

Patronat medialny nad wydarzeniem w Oświęcimiu sprawować będą lokalne media – Fakty Oświęcim, Radio Oświęcim i Głos Ziemi Oświęcimskiej.

Podczas tegorocznej akcji Narodowego Czytania w Oświęcimiu zaplanowane jest: odczytanie ze sceny przez Oświęcimian fragmentów adaptacji „Lalki”, przeprowadzenie bezgotówkowej wymiany książek – bookcrossing, tworzenie wierszy dadaistycznych z „Lalką” w treści, przeprowadzenie wśród mieszkańców konkursu na najpiękniej odczytany fragment „Lalki”, a także konkursu plastycznego skierowanego do dzieci pod hasłem „Moja ulubiona lalka”. W tym dniu na oświęcimskim rynku wolontariusze będą rozdawać przechodniom „wąsate cytaty Pana Wokulskiego” i stemplować przyniesione przez mieszkańców książki okolicznościowym stemplem. Chęć udziału w konkursie pięknego czytania należy zgłosić do 28 sierpnia, mailowo: marketing@mbp-oswiecim.pl lub telefonicznie 33 847 98 16. Oczywiście jak w każdym konkursie, również i w tym, przewidziane są atrakcyjne nagrody. Zapraszamy do udziału.

Szkolenie „Zmiana w ludziach, ludzie w zmianie”

W imieniu organizatorów zapraszam do oświęcimskiej biblioteki już w najbliższy wtorek, 11 sierpnia, na szkolenie „Zmiana w ludziach, ludzie w zmianie”. Zmiana to stały element życia. Czy jesteśmy na nią gotowi! Spraw by to zmiana była gotowa na Ciebie! Przyjdź i dowiedz się jakie są Twoje możliwości, co możesz zrobić, by trudny proces zmian przekuć na swój własny, wewnętrzny sukces. Zapraszamy na otwarte, bezpłatne warsztaty organizowane w ramach projektu „Perspektywy”, które poprowadzi Renata
Kowalewska-Szucio. Szkolenie odbędzie się w auli Biblioteki GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu 11.08.2015 r., o godz. 17:00, rejestracja rozpocznie
się od godz. 16:30.