„Kierunek e-książka. Gdzie i jak?” – seminarium BUŁ

Biblioteka UŁ oraz Wydawnictwo UŁ w ramach Tygodnia Książki Elektronicznej organizują jednodniowe seminarium „Kierunek e-książka. Gdzie i jak?”

Wydarzenie to będzie miało miejsce w dniu 5 marca 2015 roku, w godzinach 10.00–14.00 w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Matejki 32/38. Seminarium organizowane jest już po raz czwarty w ramach cyklicznej konferencji Kierunek e-książka.

Celem wydarzenia jest zwiększenie zainteresowania e-nauką oraz szeroko rozumianą e-książką.

W roku bieżącym seminarium odbędzie się pod hasłem „Kierunek E-książka. Gdzie i jak?”

Rozwijając te dwa pytania, chcemy pokazać drogę, jaką przebywa e-książka od jej opracowania do znalezienia się w rękach czytelnika. Istotny głos w tegorocznej dyskusji będzie więc należał do przedstawicieli firm, które zajmują się e-publikacjami w różnym zakresie i kontekście, jak np. EBSCO, PWN czy portal upolejebooka.pl. Ponadto spojrzenie na e-książki z perspektywy specjalistów z dziedziny prawa autorskiego i praktyków pozwoli na omówienie problemu piractwa oraz skutków tego zjawiska. Podejmiemy także problematykę efektywności przyswajania e-treści i zastanowimy się wspólnie nad kierunkami rozwoju publikacji elektronicznych.

Impreza ma charakter otwarty.

Nadesłał: D. Perliński

Harmonogram naboru wniosków na 2015 rok dla Programu Polska Cyfrowa

Program Polska Cyfrowa (POPC) ma już swój harmonogram naborów wniosków o dofinansowanie w trybie konkursowym na 2015 rok. Zaakceptowała go wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel. Harmonogram przewiduje organizację 8 naborów w 6 działaniach Programu Polska Cyfrowa. Orientacyjna kwota przewidziana na nabory w 2015 r. to blisko 2,6 mld zł.

Czytaj dalej

Krakowscy bibliotekarze mówią DOŚĆ!

Ile jest warta praca bibliotekarza? Życie za około 1700 zł to norma dla pracowników w jednej z krakowskich bibliotek. Inni zarabiają jeszcze mniej i stanowczo mówią „Dość tego!”, domagając się zmian. Oto realia oraz szara strona pracy w zawodzie bibliotekarza i innych pracowników małopolskich instytucji kultury. Czy dojdzie do strajku?

Więcej na stronie Lustra Biblioteki

Skrzydła IT w Administracji!

Już dziś zgłoś projekt, który Twoim zdaniem zasługuje na Skrzydła IT w Administracji!
Możesz zgłosić dowolną liczbę projektów informatycznych zrealizowanych przez instytucje publiczne w okresie od 1 stycznia 2013 r. do 31 stycznia 2015 r. Zgłoszenie projektu na nagrody nie wiąże się z żadnymi kosztami!

Na Twoje zgłoszenie czekamy do 6 marca.
Więcej na stronie organizatora nagrody

Seminarium „Jak zwiększyć zasięg i wpływ czasopisma naukowego?”

16 marca 2015 roku w Bibliotece Politechniki Łódzkiej odbędzie się druga edycja seminarium  “Jak zwiększyć zasięg i wpływ czasopisma naukowego?”. Celem spotkania jest omówienie nowych modeli dystrybucji treści naukowych, a w szczególności największej obecnie kolekcji polskich otwartych zasobów – Biblioteki Nauki.

Czytaj dalej

Noc Maturzystów w oświęcimskiej bibliotece

Przyszłych i obecnych maturzystów, jak również nie zdających matury, ale  zainteresowani tematyką spotkań zapraszamy 20 marca o godz. 20:00 do Biblioteki GALERIA KSIĄŻKI w  Oświęcimiu na drugą Noc Maturzystów.

W programie nocy zaczniemy od spotkania z Sylwią Nikko – Biernacką z Fundacji Machina Fotografika z Kraków, która opowie o zarządzaniu czasem i energią. O godz. 21:00 przeprowadzimy szybką i efektywną powtórkę z Amadeuszem Leyem z Psychoedukacji z Krakowa. Amadeusz Ley doradzi, jak szybko i skutecznie powtarzać duże partie materiału. O godz. 22:30 będzie wspólna kolacja, którą samodzielnie sobie przygotujemy. Po kolacji o godz. 23:00 Katarzyna Formanowicz opowie o kulisach rozmów rekrutacyjnych i poszukiwaniu pracy, czyli spojrzymy twardym okiem rekrutera i headhuntera.
O północy zaprosimy na nocną filiżankę kawy. A po kawie o godz. 00:15 Anna Krawczyk z Biblioteki GALERIA KSIĄŻKI opowie o umiejętnościach przyszłości, a o zaraz potem Katarzyna Heród z Biblioteki GALERIA KSIĄŻKI opowie o innych możliwościach niż studia, ze szczególnym uwzględnieniem wolontariatu. Skorzystamy z możliwości poznania i uczenia się na doświadczeniu innych i będziemy się łączyć przez Skype’a z Kubą, który pracuje jako wolontariusz w Rumunii, oraz z Marcinem, który wyjechał do pracy do Brukseli. W trakcie nocy będzie można też skorzystać ze strefy relaksu i strefy konsultacji maturalnych.

Udział w Nocy Maturzystów jest bezpłatny. Chętnych do uczestniczenia prosimy o wysłanie zgłoszeń (imię, nazwisko, telefon do kontaktu i mail) pod adres mailowy: marketing@mbp-oswiecim.pl

Miejska Biblioteka Publiczna im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu

Atrakcje Galerii Książki

Zapraszamy do oświęcimskiej Galerii Książki, tutaj nie tylko można wypożyczyć ciekawą książkę czy przeczytać prasę, ale również skorzystać z wielu interesujących spotkań, wykładów bądź szkoleń.

Już 25 lutego o godz. 18:00 (Aula) zapraszamy na Demontaże Literatury, które poprowadzi prof. Krzysztof Zajas. Tematem Demontaży będzie „Śląska Ziemia mówi”, czyli „Drach” Szczepana Twardocha.

26 lutego o godz. 10:00 (Aula) w ramach cyklicznych spotkań „Dawno temu w naszym mieście”, „Czas zatrzymany” – spotkanie historyczne z dr. Andrzejem Ślebarskim prowadzi Łukasz Szymański.

Natomiast 27 lutego o godz. 10:00 (Aula) zapraszamy do Biblioteki na otwarte szkolenie organizowane przez Urząd Skarbowy z Oświęcimia. Szkolenie dotyczyło będzie nowych zasad odliczeń w zeznaniach za rok 2014 oraz elektronicznego wysyłania zeznań podatkowych.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI.

Wywiad z Grzegorzem Gaudenem

„Współczesna biblioteka stała się miejscem życia społecznego” – Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki, w wywiadzie udzielonym Xięgarni.pl opowiada o roli współczesnych bibliotek i zmianach, jakim uległy w przeciągu kilku ostatnich lat między innymi dzięki działaniom w ramach Programu Biblioteka+.

Instytut Książki zaprasza do wysłuchania rozmowy na kanale Xiegarni na YouTube.