3 000 000 rekordów bibliograficznych w katalogu centralnym NUKAT!

W nocy z 29 na 30 stycznia 2015 roku liczba rekordów bibliograficznych w bazie NUKAT przekroczyła magiczną granicę 3 milionów. ‘Szczęśliwym’ rekordem okazał się opis programu teatralnego sztuki Der zerbrochene Krug (1811, tytuł polski: Rozbity dzban, 1953) niemieckiego dramaturga Heinricha von Kleista. Rekord został utworzony i przesłany do Centrum przez Panią Marię Błeszyńską z Biblioteki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Czytaj dalej

Biblioteki Publiczne 2020

Do 27 marca 2015 roku można składać wnioski w konkursie grantowym, organizowanym przez fundację Stichting Lezen & Schrijven (ang. Reading and Writing Foundation), w ramach programu „Biblioteki Publiczne 2020”. Konkurs umożliwia sfinansowanie projektów rzeczniczych na rzecz bibliotek, adresowanych do instytucji i osób sprawujących władzę na różnych szczeblach: lokalnym, narodowym lub międzynarodowym.

Więcej na stronie Programu Rozwoju Bibliotek

Ferie w Galerii Książki

FERIE W BIBLIOTECE. Czytelników Biblioteki Galeria Książki w Oświęcimiu w wieku 8-12 lat serdecznie zapraszamy na wypoczynek pełen atrakcji, wstęp wolny:

Turniej Playstation 3 o Puchar NHL 15
Przedział wiekowy uczestników 5-17 lat, zapisy do 10 lutego w dziale Multimedia
16-20.02 godz. 12:00-16:00,
Smerfna zima w wiosce Smerfów
17.02 godz. 11:00-13:00 Aula/Informatorium
Oświęcimski Festiwal Gier
18.02 godz. 11:00-13:00  Rozgrywki dla dzieci w wieku 8-12 lat, Aula/Informatorium
18.02 godz. 16:00-20:00 Rozgrywki dla wszystkich, Aula/Informatorium
Smerfna zima. Smerfy smerfują
19.02 godz. 11:00-13:00 Aula/Informatorium
Wyprawa zimowa ze Scooby Doo na tropie
24.02 godz. 11:00-13:00 Aula/Informatorium
Bal karnawałowy z Mikroświatem Zabawy
24.02 godz. 13:00 dzieci do 3 lat
24.02 godz. 16:30 dzieci 4-7 lat
Turniej X-Boxa „Winter Stars”
Przedział wiekowy uczestników 8-12 lat, zapisy do 10 lutego w Bibliotece Młodych
25.02 godz. 11:00-13:00 VIP
Scooby Doo i wyspa tajemnic
26.02 godz. 11:00-13:00 Informatorium

Nadesłała: A. Tracz.

22 nowe polityki otwartości

EIFL (Electronic Information for Libraries) – międzynarodowa organizacja
wspierająca biblioteki i otwarty dostęp do wiedzy – poinformowała na swojej
stronie, że w minionym roku w krajach partnerskich EIFL zostały przyjęte 22 nowe polityki otwartości. Pełna lista ponad 70 polityk otwartości wdrożonych w
krajach, w których działa EIFL, znajduje się w serwisie tej organizacji. Spośród polskich instytucji wymienione są Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Instytut Biochemii i Biofizyki PAN oraz Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW.

Lista zespołu StatEL za 2014 rok

Na stronie Konferencji Dyrektorów Bibliotek Akademickich Szkół Polskich zamieszczono dane statystyczne dotyczące licencjonowanych zasobów elektronicznych w polskich bibliotekach szkół wyższych (stan na 31.12.2014). Materiały będące rezultatem prac Zespołu roboczego KDBASP – Lista zespołu StatEL za 2014 rok – zawierają:
– wprowadzenie do zasad liczenia zasobów elektronicznych
– tabelę z danymi w formacie PDF i XLS
– załączniki (dane z baz EBSCO i ProQuest).
Dane zawarte w tabelach można wykorzystywać w sprawozdaniach i ankietach do GUS,  AFBN czy rankingu Rzeczypospolitej-Perspektyw.

Nadesłała Lidia Derfert-Wolf

Ponad 400 czasopism dostępnych w sposób otwarty w Bibliotece Nauki

W Bibliotece Nauki już ponad 400 polskich czasopism naukowych jest dostępnych w sposób otwarty. Naukowcy oraz wszystkie osoby zainteresowane wiedzą naukową mogą korzystać w jednym miejscu z ponad 72 tys. artykułów ze wszystkich obszarów.

Biblioteka Nauki została stworzona przez ICM UW w celu ułatwienia naukowcom dostępu do publikacji z dowolnego miejsca dysponującego połączeniem z internetem.
Wydawcy, którzy współpracują z Biblioteką Nauki, uzyskują lepszą widoczność swoich publikacji i większy zasięg oddziaływania, ponieważ system, na jakim oparto platformę, dostosowany jest do wymagań wyszukiwarek, w tym najpopularniejszej wśród naukowców Google Scholar. Z serwisu może korzystać każdy wydawca polskich czasopism punktowanych, który zgłosi się do Platformy Otwartej Nauki (PON).

Start OpenAIRE2020

50 partnerów przede wszystkim z krajów Unii Europejskiej będzie współpracować przy realizacji OpenAIRE2020, którego celem jest rozwijanie działań wspierających otwartość w nauce zainicjowanych w poprzednich edycjach projektu. Inicjatywa OpenAIRE2020 jest ukierunkowana na realizację założeń dotyczących otwartości przyjętych w programie Horyzont2020, w tym obowiązku udostępniania publikacji w otwartym dostępie oraz pilotażu dotyczącego danych badawczych, które w części konkursów grantowych również muszą być upubliczniane w sposób otwarty.
Więcej informacji na temat celów OpenAIRE2020 jest dostępnych na stronie OpenAIRE.

Żródło: Newsletter PON

Link do przyszłości – spotkanie w Galerii Książki

O studiach i pracy w GALERII KSIĄŻKI

Co studiować? Gdzie szukać pracy? Które zawody są przyszłościowe? Na te, a także wiele innych pytań można znaleźć odpowiedź w Miejskiej Bibliotece Publicznej Galerii Książki w Oświęcimiu.

Galeria Książki zaprasza 4 lutego o godz. 16:00 na spotkanie z Michałem „ryśkiem” Woźniakiem – młodym profesjonalistą, który opowie o swojej pracy i drodze do sukcesu. Spotkanie jest przeznaczone głównie dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, a więc tych, którzy wkrótce będą decydować o swojej dalszej edukacji lub przyszłości zawodowej.

Michał „rysiek” Woźniak to ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa sieci, prywatności i edukacji medialnej, działacz społeczny. Członek – założyciel Warszawskiego Hackerspace, aktywny członek społeczności hakerskiej w Polsce i poza jej granicami. Jest jednym z 20 młodych profesjonalistów, którzy w całej Polsce odwiedzają biblioteki, szkoły i domy kultury. To młodzi ludzie mający ciekawą, przyszłościową pracę związaną z nowoczesnymi technologiami. Wszystkich łączą charyzma, pasja i ważne doświadczenia zawodowe, mogące być inspiracją dla młodych ludzi. Podczas spotkania Michał „rysiek” Woźniak opowie o swojej karierze zawodowej. Uczestnicy dowiedzą się, jak wygląda jego dzień pracy, wspólnie porozmawiają o nowych zawodach, zastanowią się, które z nich są najbardziej przyszłościowe. Całość będzie miała charakter warsztatowy – będą quizy, pytania, wspólne ćwiczenia. Spotkanie jest elementem trzeciej edycji projektu „Link do przyszłości. Młodzi, Internet, Kariera”, w którym uczestniczy Miejska Biblioteka Publiczna Galeria Książki w Oświęcimiu. Jest to przedsięwzięcie Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, realizowane dzięki środkom firmy Microsoft i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Osoby zainteresowane uczestnictwem mogą wysłać swoje zgłoszenie na adres mailowy: bibliotekamlodych@mbp-oswiecim.pl lub zgłosić się telefonicznie 33 847 98 01. Liczba miejsc jest ograniczona. Szczegółowych informacji na temat spotkania udziela Biblioteka Młodych, telefon: 33 847 98 01.

Spędź wolny czas w bibliotece

W lutym Dolnośląska Biblioteka Publiczna zaprasza na wiele ciekawych spotkań:

6 lutego, godz. 19.00, sala konferencyjna, III piętro
„COWSPIRACY” – PROJEKCJA, DYSKUSJA, DEGUSTACJA
Stowarzyszenie Otwarte Klatki i Dolnośląska Biblioteka Publiczna zapraszają na projekcję filmu „Cowspiracy”, w reżyserii Kipa Andersena i Keegana Kuhna. Po projekcji zaplanowano dyskusję z udziałem Anety Osuch – Ekocentrum (Dolnośląska Fundacja Ekorozwoju) oraz degustację.
Wstęp wolny!

11 lutego, godz. 16.00, Czytelnia, II piętro
POD WULKANEM – WIERZENIA I TRADYCJE CENTRALNEJ JAWY
Z cyklu „Tradycje wielu kultur”
Jawa, wyspa należąca do Indonezji, znana jest przede wszystkim ze swoich turystycznych walorów. Patrycjusz Śliwiński przez rok mieszkał na Jawie i poznał życie codzienne jej mieszkańców. Opowie o ich tradycjach i wierzeniach, m.in. związanych z katastrofami naturalnymi, takimi jak erupcje wulkanów oraz z rytuałem zjednywania bóstw. Słuchacze będą mieli okazję posłuchać zapisów dźwiękowych odprawianych rytuałów. Serdecznie zapraszamy.
Wstęp wolny!

12 lutego, godz. 16, sala konferencyjna, III piętro
SYLWETKI MISTRZÓW KINA – ALFRED HITCHCOCK
Akademia Wiedzy o Filmie
W cyklu „Sylwetki Mistrzów Kina” Akademia Wiedzy o Filmie zaprezentuje twórczość Alfreda Hitchcocka, pioniera suspensu i klasyka dreszczowców. O stylu reżysera, jego życiu oraz najbardziej wartych zapamiętania i obejrzenia filmach opowie filmoznawca Jacek Szymański. Wykład zostanie zilustrowany fragmentami filmów Alfreda Hitchcocka.
Wstęp wolny!

16 lutego, godz. 11.00 i 17.00, American Corner
PRESIDENT’S DAY W AMERICAN CORNER
Amerykanie obchodzą Dzień Prezydenta w trzeci poniedziałek lutego. Jego druga nazwa to Washington’s Birthday, obchodzi się je bowiem na pamiątkę urodzin pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych Georga Washingtona (22 lutego 1732 r.). Z okazji Presuident’s day American Corner organizuje dwie imprezy. O godz. 11.00 stypendystka fundacji Fulbrighta Genevieve Campisano poprowadzi związaną z tym świętem prezentację, a o godz. 17.00 będzie można obejrzeć film dokumentalny w języku angielskim, poświęcony jednemu z najważniejszych prezydentów Stanów Zjednoczonych – Thomasowi Jeffersonowi. Na film wstęp wolny!

18 lutego, godz. 16.00, Czytelnia, II piętro
SEKRETY MALARZY – PETER PAUL RUBENS
Wybitny flamandzki malarz – Peter Paul Rubens oraz jego twórczość będzie tematem lutowego wykładu, który poprowadzi Michał Pieczka, pracownik Działu Oświatowego Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny!

19 lutego, godz. 19.00, Czytelnia, II piętro
ESTETYKA POZNANIA W UJĘCIU PSYCHOANALITYCZNYM
Z cyklu „Biblioteczne spotkania z psychoanalizą”
Psycholog i psychoterapeuta z wieloletnią praktyką zawodową, Jacek Mądry, przedstawi odczyt pt. „Estetyka poznania – psychoanaliza wobec czytania i mówienia” Zapraszamy wszystkich zainteresowanych! Wstęp wolny!

20 lutego, godz. 17.30, Galeria pod Plafonem
RAFAŁ WERSZLER – „MASKI”
Wernisaż wystawy
Rafał Werszler urodził się w 1968 r. we Wrocławiu. W 1993 r. uzyskał z wyróżnieniem dyplom magistra sztuki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. zajmuje się: sztuką włókna, rysunkiem, grafiką artystyczną, wydawniczą, ekslibrisem, fotografią, filmem dokumentalnym i artystycznym, szkłem unikatowym, rzeźbą, malarstwem, batikiem. Pisze felietony historyczne i wiersze. Swoje prace pokazywał na 24 wystawach indywidualnych i licznych wystawach zbiorowych – krajowych i zagranicznych.

Wszystkie wymienione imprezy odbywają się w siedzibie Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej, czyli pod adresem: Wrocław, Rynek 58. Przy informacji o każdej z nich znajduje się, obok daty, nazwa działu, w którym impreza się odbywa. Wstęp wolny!