Dolnośląska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu zaprasza

Uwaga! Wszystkie imprezy mają miejsce w siedzibie Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej – Rynek 58, 50-116 Wrocław. Przy terminach poszczególnych zdarzeń podano nazwy i lokalizację działów, w których się odbywają.

4 listopada (wtorek), godz. 19.00, Czytelnia, II piętro
WIECZÓR AUTORSKI KATARZYNY PISARZEWSKIEJ

6 listopada (czwartek), godz. 18.00, American Corner, II piętro
TEMAT: RUMUNIA – Promocja powieści Luciana Teodorovici oraz książkowego „portretu” Rumunii pióra Bogumiła Lufta
Dwie książki poświęcone tematyce rumuńskiej: współczesną powieść pt. „Matei Brunul” autorstwa pisarza młodego pokolenia Luciana Dana Teodorovici oraz książkę byłego ambasadora RP w Rumunii i w Republice Mołdawii, Bogumiła Lufta pt. „Rumun goni za happy endem”, przedstawią Bogumił Luft i tłumaczka powieści – Radosława Janowska-Lascar.

6 listopada (czwartek), godz. 14.00, sala konferencyjna, III piętro
WZDŁUŻ ŚLADÓW MĘSKIEJ WRAŻLIWOŚCISpotkanie ze Zbigniewem Zebarem
DKK dla Seniorów zaprasza na spotkanie, podczas którego będziemy rozmawiać o kondycji współczesnego człowieka. Gościem spotkania będzie Zbigniew Zebar, autor książek „Wzdłuż śladów” i „W niepokłonie”, który nawiązując do swojej twórczości, będzie moderował główne wątki tej dyskusji.

7-19 listopada, Galeria pod Plafonem (wernisaż – 7 listopada, godz. 17.30)
Justyna Karolina GałązkaINSECTA Rysunki i drzeworyty
Galeria pod Plafonem zaprasza na wernisaż wystawy rysunków i drzeworytów, dla których inspiracją były obserwacje świata owadów, budujące iście filozoficzne przesłanie.

12 listopada (środa), godz 16.00, Czytelnia, II piętro
TRADYCJE WIELU KULTUR – AMERYKAŃSKIE ŚWIĘTO DZIĘKCZYNIENIA
Co rok, w czwarty czwartek listopada Amerykanie obchodzą Święto Dziękczynienia – Thanksgiving Day. Zapraszamy na spotkanie z Justyną Kańczukowską, doktorantką Uniwersytetu Wrocławskiego, która przybliży Państwu historię tego święta i opowie o tym, jakie znaczenie ten dzień ma dla Amerykanów.

13 listopada 2014 (czwartek), godz. 19.00, Czytelnia, II p.
ISLANDIA – TRZECI ŻYWIOŁSpotkanie z Romanem Pankiewiczem
Dyskusyjny Klub Książki dla Dorosłych na kolejne swoje spotkanie zaprosił autora książki „Islandia – trzeci żywioł”, Romana Pankiewicza. Wstęp wolny!

14 listopada (piątek), godz. 18.00, American Corner
SPOTKANIE Z PISARZEM – PAWEŁ POLLAK

15 listopada, godz. 15.00, sala konferencyjna, III piętro
MAREK GRECHUTA WE WSPOMNIENIACH ŻONYSpotkanie z Danutą Grechutą i Jakubem Baranem

19 listopada (środa), godz. 16.00, Czytelnia, II piętro
SEKRETY MALARZY – REMBRANDT

20 listopada (czwartek), godz. 18.30, American Corner, II piętro
SPOTKANIE Z REPORTERKĄ IZĄ KLEMENTOWSKĄ – Dyskusyjny Klub Książki Podróżniczej  „Globtrotter” zaprasza na spotkanie z Izą Klementowską, autorką zbioru reportaży „Samotność Portugalczyka”. Iza Klementowska jest reporterką i dziennikarką, stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, publikowała m.in. w „Dużym Formacie”, „Wysokich Obcasach Extra”, „Newsweeku”, „Machinie”, „Sukcesie”, „Bluszczu” i „Nowym Dzienniku” (Nowy Jork ).

21 listopada – 10 grudnia, Galeria pod Plafonem (wernisaż 21 listopada, godz. 17.30)
Roland Okoń FOTOGRAFIA

26 listopada (środa), godz. 17.00, Czytelnia, II p.
O MARZENIACH SENNYCHBiblioteczne spotkania z psychoanalizą
„Śnienie samego siebie do istnienia. Psychoanalityczna refleksja o pożytkach z marzeń sennych” – prelekcję o takim tytule wygłosi Olga Jabłońska, psychoterapeuta analityczny, członek nadzwyczajny Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej, pracownik Ośrodka Psychoterapii Analitycznej Wrocław – Krzyki.

Dolnośląska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu

Coraz tłoczniej i coraz więcej znamienitych osobistości w oświęcimskiej Alei Pisarzy

7 listopada o godz. 17:00 odsłonięta zostanie w Alei Pisarzy przy Miejskiej Bibliotece Publicznej GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu kolejna, szósta już płyta, dedykowana znanemu współczesnemu polskiemu poecie, Marcinowi Świetlickiemu.

Marcin Świetlicki jest kolejnym uhonorowanym, który wyraził zgodę na wmurowanie płyty opatrzonej jego cytatem i nazwiskiem. Możemy zdradzić, że cytat, który pojawi się na odsłanianej 7 listopada brązowej płycie zaczerpnięty jest z jednego z wierszy z tomiku Czynny do odwołania. Marcin Świetlicki to polski poeta i dziennikarz, a także członek alternatywnej grupy muzycznej Świetliki wykonującej kompozycje dźwiękowe do jego wierszy. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Debiutował książką Zimne kraje, wydaną w 1992 roku przez fundację „brulionu”. Zaraz po debiucie został dostrzeżony i uznany przez licznych krytyków za jednego z dwóch najwybitniejszych, obok Jacka Podsiadły, przedstawicieli tzw. pokolenia brulionu. Pracował w redakcji Tygodnika Powszechnego w Krakowie, był też współprowadzącym program TV „Pegaz”.

Aleja Pisarzy przy Bibliotece GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu, ma na celu upamiętniać wybitnych żyjących pisarzy, którzy osobiście biorą udział w uroczystości odsłonięcia pamiątkowej płyty, ozdobionej ich autografem i wybranym cytatem z ich twórczości. Po odsłonięciu płyty zapraszamy na spotkania z uhonorowanym, które jest istotnym wydarzeniem kulturalnym w mieście. Idea Alei Pisarzy w Oświęcimiu nawiązuje do popularnych na całym świecie Alei Gwiazd, przy czym w odróżnieniu od idoli masowej kultury medialnej, dowartościowaniu podlega tu sztuka słowa. Pisarz, jak każdy inny artysta, a może nawet bardziej, zasługuje na uwiecznienie, także w dosłownym, materialnym sensie, w postaci trwałych znaków rytych w „kamieniu”. Realizowany projekt ma także w oczach społeczności kraju i świata poszerzać symbolikę miasta Oświęcim o wartościowe, kulturowe, humanitarne i pokojowe treści, tak by Oświęcim przestał kojarzyć się tylko z byłym obozem i nie wywoływał wyłącznie negatywnych skojarzeń, a przeciwnie, by stał się także synonimem życia, postępu, rozwoju i otwartości.

Minął czas, często gorących i zażartych sporów o artystyczną rangę i wartość twórczości Świetlickiego. Dziś Świetlicki jest poetą uznanym i nagradzanym, otrzymał m.in. w 2012 roku Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius za całokształt twórczości poetyckiej, a w tym roku Nagrodę Literacką Gdynia za najnowszy tom wierszy zatytułowany Jeden. Nie sposób już dzisiaj kwestionować tego, że autor Schizmy ma zapewnione trwałe miejsce nie tylko w historii najnowszej poezji polskiej, ale w historii polskiej poezji w ogóle, że jego wiersze stały się częścią polskiej tradycji literackiej. Na czym jednak polega oryginalność i siła twórczości Marcina Świetlickiego, a przed wszystkim, jakie pożytki dla dzisiejszego czytelnika płyną z lektury jego wierszy? O tym będziemy rozmawiać na spotkaniu autorskim, na które serdecznie zapraszamy zaraz po odsłonięciu płyty w Alei Pisarzy. Spotkanie moderował będzie dr Tomasz Kunz z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Biblioteka GALERIA KSIĄŻKI

Dzieła osierocone – baza danych UE

Na stronach Urzędu Harmonizacji Rynku Wewnętrznego udostępniono bazę dzieł osieroconych. Ma ona gromadzić dane o dziełach, które po starannym poszukiwaniu otrzymają status dzieł osieroconych. Baza będzie nasycana danymi z wszystkich krajów UE. To ważny krok w kierunku rozwiązania problemów z ustalaniem praw do utworów na potrzeby digitalizacji.  Polska również szykuje się do regulacji prawnej dzieł osieroconych. Jest już dostępny projekt zmian do prawa autorskiego, który zawiera cały rozdział poświęcony dziełom osieroconym i warunkom ich upowszechniania.

Warto zapoznać się z bazą i jej oficjalnym komunikatem.

Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu zaprasza na spotkania autorskie

Spotkanie autorskie z Elżbietą Cherezińską

Elżbieta Cherezińska, autorka książek historycznych, jest laureatką plebiscytu na Najgorętszą Książkę Lata 2014 organizowanego przez kanał TVP Kultura; autorką rewelacyjnej Północnej Sagi, Gry w kości, Korony śniegu i krwi oraz Niewidzialnej korony.
Zapraszamy na spotkanie 24 października o godz. 18.00 do Filii nr 29 przy ul. Reja 1.
Spotkania z Martą Szloser i Wandą Gąsiorowską, autorkami książki „Kuchnia polska bez pszenicy”
Zapraszamy na spotkania z Martą Szloser i Wandą Gąsiorowską, autorkami bestsellerowej książki „Kuchnia polska bez pszenicy”. Spotkania odbędą się w dniach 27-29 października w trzech filiach MBP we Wrocławiu. Autorki opowiedzą, jak gotować i jeść zdrowo bez glutenu, cukru i szkodliwych E-dodatków, nie rezygnując z przysmaków, do których przywykliśmy: pierogów, bułek, naleśników, ciastek. Podczas spotkań odbędzie się także degustacja. Będzie ciekawie i pysznie!
Autorki opowiedzą o kulinarnej pasji i zdrowiu ukrytym na talerzu. Wyjaśnią czym jest gluten, dlaczego mleko szkodzi, a cukier trzcinowy wcale nie jest lepszy od białego. Doradzą, jakie produkty spożywcze warto wkładać do zakupowego koszyka, a czego lepiej unikać. Na koniec poczęstują własnoręcznie przyrządzonymi smakołykami bez glutenu, cukru i szkodliwych E-dodatków.
– 27 października (poniedziałek) o godz. 16.00 w Filii nr 18 przy ul. Grabiszyńskiej 236a
– 28 października (wtorek) o godz. 17.00 w Filii nr 1 przy ul. Sztabowej 98
– 29 października (środa) o godz. 16.00 w Filii nr 29 przy ul. Reja 1
Wstęp wolny. Więcej informacji o książce na profilu FB „Kuchni polskiej bez pszenicy” (https://www.facebook.com/kuchniapolskabezpszenicy).

„Słowo daję. Rozważania o wierze” – w Galerii Książki

Biblioteka GALERIA KSIĄŻKI zaprasza na spotkania w nowym cyklu „Słowo
daję. Rozważania o wierze”. Gdzie należy szukać oparcia, jeśli dotknie
nas cierpienie? Co robić, by przetrwać ból, szczególnie ten duchowy? Czy
Pan Bóg wystawia człowieka „na pokuszenie”? Co czytać by pogłębiać
wiarę? Na te i wiele innych pytań postaramy się wspólnie znaleźć
odpowiedź. Pierwsze spotkanie 23 października o godz. 18.30. W
rozważaniach towarzyszył nam będzie ks. Zbigniew Zachorek. Zapraszamy !
==============================
Miejska Biblioteka Publiczna im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu

Głosuj na Uniwersytet Bibliotecznych Żaków!

Szanowni Państwo,
prosimy o Wasze głosy, to właśnie dzięki Wam mamy możliwość pozyskać
dodatkowe fundusze na uatrakcyjnienie zajęć dla naszych dzieciaków
uczęszczających na zajęcia w Uniwersytecie Bibliotecznych Żaków. Prosimy
o wsparcie, liczy się każdy głos, który oddawać można codziennie.
Poniżej link do strony z głosowaniem:
https://todlamniewazne.pl/inicjatywa,1096,uniwersytet-bibliotecznych-zakow.html

Dziękujemy!
==============================
Miejska Biblioteka Publiczna im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu